| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Uprawa GMO w Polsce - Sejm uchwalił ustawę o nasiennictwie

Uprawa GMO w Polsce - Sejm uchwalił ustawę o nasiennictwie

Uchwalona ustawa przewiduje możliwość obrotu materiałami siewnymi, m. in. nasionami GMO. Sejm przyjął ustawę o nasiennictwie w piątek, 23 listopada 2012 r.

Projekt przygotował Prezydent, ustawa została przyjęta stosunkiem głosów 230 do 202 posłów.

Przedstawienie przez Prezydenta projektu ustawy o nasiennictwie było wynikiem kontrowersji, jakie wzbudził temat żywności modyfikowanej genetycznie.

W sierpniu 2011 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski zawetował nowelizację ustawy o nasiennictwie, zapowiadając przy tym, że złoży projekt zmian w tym zakresie, w kształcie pozbawionym kontrowersyjnych modyfikacji.

Uchwalona ustawa przewiduje możliwość obrotu materiałami siewnymi, w tym nasionami wpisanymi do europejskiego rejestru, m. in. nasionami GMO, gdyż za brak takiego unormowania Polsce grożą karu. Zdaniem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, przepisy Unii Europejskiej nie pozwalają generalnie zabronić uprawy GMO, ale pozwalają na hamowaniu przypadków wywołujących szkodliwe konsekwencje.

Rada Ministrów będzie miała możliwość wydania rozporządzenia zakazującego uprawy żywności genetycznie modyfikowanej. Warunkiem będzie powiadomienie Unii Europejskiej o tym fakcie przez ministra rolnictwa, nie będzie tu wymagana wcześniejsza konsultacja z UE.

Prezydent zaznaczył, że oczekuje kompleksowego uregulowania kwestii organizmów modyfikowanych w odrębnej, całościowej ustawie o GMO, w tym również kwestii materiału siewnego genetycznie zmodyfikowanego.

W uzasadnieniu prezydenckiego projektu ustawy o nasiennictwie, wskazuje się iż, optymalnym rozwiązaniem byłoby uchwalenie odrębnej ustawy o organizmach genetycznie modyfikowanych. Ustawa określać powinna m. in. zasady prowadzenia upraw genetycznie modyfikowanych oraz tryb udziału społeczeństwa w postępowaniu dotyczącym organizmów genetycznie modyfikowanym, co wymaga rzetelnej dyskusji i analiz prawnych poprzedzonych z organizacjami zajmującymi się tą problematyką. „Utrzymanie przepisów dotyczących GMO ma na celu zagwarantowanie czasu potrzebnego Rządowi i Parlamentowi na przygotowanie, skonsultowanie społeczne i wprowadzenie nowego kompleksowego prawa dotyczącego organizmów genetycznie modyfikowanych.”

Zobacz również:: Bezpieczeństwo żywności – czy prawo nas dobrze chroni?

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

jabłko, strzykawka, modyfikowana żywność, medycyna, GMO / fot. Fotolia
jabłko, strzykawka, modyfikowana żywność, medycyna, GMO / fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »