| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Posiadanie noża będzie surowo karane

Posiadanie noża będzie surowo karane

Posiadanie przy sobie noża będzie przestępstwem, zagrożonym karą grzywny, ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do lat 2.

Za nieuzasadnione posiadanie noża w miejscu publicznym będzie można trafić do więzienia na 2 lata. Takie zmiany zakłada poselski projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji oraz kodeksu karnego. W Sejmie odbyło się jego pierwsze czytanie.

Projektodawcy proponują, aby rozszerzyć przyjętą obecnie definicję broni. Do tej kategorii ma zostać dodana broń biała oraz wszelkie inne przedmioty o charakterze ofensywnym. W szczególności chodzi o noże, z wyjątkiem jednak ich najmniejszych postaci, o jednej krawędzi roboczej i długości ostrza poniżej 8 centymetrów. Wyłączenie tych ostatnich jest uzasadnione brakiem możliwości wyrządzenia nimi poważnej krzywdy człowiekowi.

Projekt przewiduje także wprowadzenie zakazu posiadania noży i broni białej w miejscach publicznych. Wyjątek mają stanowić jedynie okoliczności wskazujące, że takie działanie jest uzasadnione realizacją celu zgodnego z prawem, a więc w szczególności cel zawodowy, edukacyjny, kulturalny, historyczno-rekonstrukcyjny, sportowy czy rekreacyjny. Z uwagi na powszechność noży, dozwolone ma być również ich nabywanie, posiadanie w mieszkaniu oraz zbywanie.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Projektodawcy proponują także nowelizację przepisów kodeksu karnego. Chodzi o dodanie nowego przestępstwa w postaci posiadania w miejscu publicznym broni innej niż palna, jeżeli odbywa się to wbrew przepisom ustawy. Za taki czyn miałaby grozić grzywna, kara ograniczenia wolności albo jej pozbawienia na okres nieprzekraczający 2 lat.

Pełny tekst: Za noszenie przy sobie noża będzie można trafić do więzienia

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »