REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm - podsumowanie prac w 2019 r.

Sejm - podsumowanie prac w 2019 r. W minionym roku chwalono ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym czyli tzw. emeryturze matczynej, przyznano 500 plus dla każdego dziecka w rodzinie, zwolniono z PIT osoby do 26 roku życia, obniżono pierwszą stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych na 17%. rok 2019 to także rok wyborów parlamentarnych, które odbyły się 13 października. Na końcu roku uchwalono ustawę Mały ZUS Plus. / fot. Shutterstock
Sejm - podsumowanie prac w 2019 r. W minionym roku chwalono ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym czyli tzw. emeryturze matczynej, przyznano 500 plus dla każdego dziecka w rodzinie, zwolniono z PIT osoby do 26 roku życia, obniżono pierwszą stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych na 17%. rok 2019 to także rok wyborów parlamentarnych, które odbyły się 13 października. Na końcu roku uchwalono ustawę Mały ZUS Plus. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sejm RP podsumowuje swoje prace z 2019 r. W minionym roku chwalono ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym czyli tzw. emeryturze matczynej, przyznano 500 plus dla każdego dziecka w rodzinie, zwolniono z PIT osoby do 26 roku życia, obniżono pierwszą stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych na 17%. rok 2019 to także rok wyborów parlamentarnych, które odbyły się 13 października. Na końcu roku uchwalono ustawę Mały ZUS Plus.

Sejmowy rok 2019 obfitował w ważne wydarzenia polityczne, dyplomatyczne i historyczne. Dorobek minionych 12 miesięcy to nie tylko szereg ustaw mających wpływ na życie Polaków, ale także spotkania międzynarodowe na szczeblu regionalnym i europejskim oraz ważne rocznice. 2019 był również rokiem wyborczym. W listopadzie zakończyła się VIII i rozpoczęła IX kadencja Sejmu. Poniżej krótki przegląd najważniejszych wydarzeń minionych 12 miesięcy.

REKLAMA

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2020 Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Styczeń:

Jedną z pierwszych ustaw przyjętych przez parlament w 2019 r. była uchwalona 31 stycznia ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, tzw. Mama 4 plus. Przyznała ona prawo do świadczenia w wysokości najniższej emerytury matkom, które wychowując co najmniej czworo dzieci, nie zdołały wypracować choćby minimalnej emerytury. Posłowie podjęli też uchwałę o uczczeniu 100. rocznicy inauguracji obrad Sejmu Ustawodawczego.

Luty:

10 lutego 1919 r. swoje obrady zainaugurował Sejm Ustawodawczy – pierwszy wybrany w powszechnych wyborach parlament II Rzeczypospolitej. Sejm III Rzeczypospolitej uczcił ten jubileusz organizując uroczysty koncert w Teatrze Wielkim. W Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się też konferencja naukowa poświęcona dorobkowi Izby wybranej przed stu laty.

7 lutego zmarł były premier, były poseł Jan Olszewski. W uroczystościach pogrzebowych w Warszawie uczestniczyli liczni reprezentanci Sejmu z marszałkiem Markiem Kuchchińskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W lutym w Warszawie po raz pierwszy obradowało powołane do życia w poprzednim roku Zgromadzenie Parlamentarne Polska-Gruzja.

Od lutego gmach Sejmu jest obecny na internetowej platformie Google Arts And Culture. Dzięki temu możliwe jest wirtualne zwiedzanie budynków parlamentu oraz oglądanie części sejmowych muzealiów.

Marzec:

W marcu posłowie wysłuchali tzw. expose ministra spraw zagranicznych. Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz przedstawił Izbie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2019 r. Wysłuchali jej prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, parlamentarzyści oraz członkowie korpusu dyplomatycznego.

Kwiecień:

Kwiecień przyniósł Polakom szereg ważnych społecznie ustaw. Parlamentarzyści zdecydowali m.in. o przyznaniu 13. emerytury wszystkim uprawnionym do otrzymywania tego świadczenia. Sejm rozszerzył też obowiązywanie rozpoczętego w 2016 r. programu Rodzina 500 plus na każde z dzieci w rodzinie.

W ramach pielęgnowania pamięci o wielkich postaciach historycznych związanych z Sejmem 25 kwietnia zainaugurowano galerię popiersi marszałków Sejmów I Rzeczypospolitej. Jako pierwsze odsłonięte zostały rzeźby współtwórców Konstytucji 3 Maja Stanisława Małachowskiego, marszałka konfederacji Korony Królestwa Polskiego i marszałka Sejmu Czteroletniego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy, marszałka konfederacji Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Maj:

REKLAMA

Maj jest szczególnym miesiącem dla Straży Marszałkowskiej. W 2019 r. funkcjonariusze tej najmłodszej służby mundurowej stojącej na straży bezpieczeństwa Parlamentu po raz pierwszy obchodzili swoje święto. Przypada ono 20 maja, w rocznicę wejścia w życie ustawy regulującej funkcjonowanie formacji. 3 maja funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej uczestniczyli w defiladzie „Silni w sojuszach” z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja.

W pierwszych dniach maja 10 państw Unii Europejskiej, w tym Polska, świętowało 15. rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej. Jednym z tych państw była Litwa. Z tej okazji 9 maja litewski parlament zebrał się na specjalnym rocznicowym posiedzeniu, którego jednym z gości był marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W tym miesiącu Sejm przyjął też ustawę powołującą Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych dzięki której przywrócone zostaną zlikwidowane połączenia w wykluczonych dotąd komunikacyjnie miejscowościach.

Czerwiec:

REKLAMA

W czerwcu po raz czwarty do Warszawy przyjechali przewodniczący szefowie ciał ustawodawczych z naszego regionu. W dniach 4-5 czerwca w Sejmie obradował Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej #EUROWAW2019. W tegorocznym spotkaniu przypadającym w 30-lecie przemian demokratycznych w Europie Środkowej uczestniczyli byli działacze opozycji demokratycznej z państw b. Jugosławii, NRD, Czechosłowacji, Węgier i b. ZSRR.

Kolejnym ważnym jubileuszem przypadającym w 2019 r. było 450-lecie Unii Lubelskiej. Główne obchody odbyły się 30 czerwca w Lublinie, a uczestniczyli w nich m.in. marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski, przewodniczący litewskiego Seimasu Viktoras Pranckietis, a także premier Mateusz Morawiecki.

Lipiec:

1 lipca w Sali Kolumnowej marszałek Sejmu Marek Kuchciński wręczył swojemu litewskiemu odpowiednikowi Viktorasowi Pranckietisowi Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przyznany przez Prezydenta RP w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy parlamentarnej oraz przyjaznych stosunków między obu państwami.

Wśród ustaw uchwalonych przez Sejm w lipcu do najważniejszych należy ta zwalniająca z podatku PIT osoby do 26. roku życia.

31 lipca posłowie przez aklamację przyjęli uchwałę upamiętniającą 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa najwyższy hołd i wyraża szacunek dla wszystkich bohaterów Powstania Warszawskiego, zarówno żołnierzy walczących na barykadach, jak i mieszkańców stolicy, którzy stracili życie w czasie starć zbrojnych” – napisali posłowie w dokumencie.

Sierpień:

Sierpień przyniósł zmianę na stanowisku marszałka Sejmu. Marka Kuchcińskiego zastąpiła Elżbieta Witek.

30 sierpnia Izba po raz kolejny zdecydowała o obniżeniu podatków. Pierwsza stawka podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) spadła z 18 do 17%.

Tego samego dnia posłowie upamiętnili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. „II Wojna Światowa spowodowała bezmiar ludzkich cierpień. Polska była krajem gdzie skala zniszczeń materialnych, w dziedzinie dóbr kultury, ale również w strukturze społecznej była ogromna. Polacy poddani zostali licznym represjom takim jak egzekucje, przesiedlenia czy zabór mienia. Miało to miejsce zarówno ze strony nazistowskich Niemiec jak i Związku Sowieckiego” – głosi tekst przyjętej przez Sejm uchwały.

Wrzesień:

1 września, w 80. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę Marszałek Sejmu na zaproszenie przewodniczącego Bundestagu Wolfganga Schäuble udała się z wizytą do Berlina. W stolicy Niemiec Elżbieta Witek uczestniczyła w uroczystościach rocznicowych w Berlińskiej Katedrze oraz na Askanischer Platz, w miejscu, w którym stanie pomnik polskich ofiar niemieckiego nazizmu.

Jak co roku we wrześniu w Krynicy odbyło się Forum Ekonomiczne. Tradycyjnie jego częścią była konferencja Europa Karpat, w której uczestniczyła Marszałek Sejmu.

11 września Sejm zapoznał się z raportem Komisji Śledczej badającej nieprawidłowości przy poborze podatku VAT i akcyzowego w latach 2007-2015.

18 września marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła nadany przez Prezydenta RP Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövérowi.

30 września zmarł Kornel Morawiecki. Poseł, marszałek-senior Sejmu VIII kadencji, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca "Solidarności Walczącej”.

Październik:

5 października Polska pożegnała Kornela Morawieckiego. Dzień wcześniej trumnę z ciałem wystawiono w Sali Kolumnowej Sejmu, gdzie wszyscy chętni mogli oddać Mu hołd. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła Marszałek Sejmu.

9 października zmarł prof. Jan Szyszko. Wieloletni poseł, minister środowiska, nauczyciel akademicki. Uroczystości pogrzebowe z udziałem najwyższych rangą władz państwowych, w tym marszałek Sejmu Elżbiety Witek, odbyły się 16 października.

13 października w wyborach parlamentarnych wybrano skład Sejmu i Senatu. Wyborcy zdecydowali, że w Sejmie IX kadencji 235 mandatów poselskich przypadło Prawu i Sprawiedliwości, 134 reprezentantów ma Koalicja Obywatelska, z list SLD wybrano 49 posłanek i posłów, PSL – Koalicja Polska ma 30 przedstawicieli, 11 posłów wprowadziła do Sejmu Konfederacja, a jednego - Mniejszość Niemiecka. Frekwencja wyborcza wyniosła 61,74 proc.

Podczas ostatniego posiedzenia w VIII kadencji, 16 października, Sejm wysłuchał sprawozdania z prac komisji śledczej badającej działania organów państwa wobec piramidy finansowej Amber Gold.

Listopad:

12 listopada rozpoczęła się IX kadencja Sejmu. Inauguracyjne posiedzenie otworzył marszałek-senior Antoni Macierewicz. Marszałkiem Sejmu została Elżbieta Witek, uzyskując poparcie 314 posłów. „Zrobię wszystko ze swojej strony, żebyśmy w tej Izbie w sposób godny, spokojny i rozważny mogli prezentować swoje stanowiska” – zapowiedziała marszałek Sejmu, dziękując Izbie za wybór. Sejm zdecydował również, że w Prezydium Sejmu zasiądą wicemarszałkowie: Włodzimierz Czarzasty, Małgorzata Gosiewska, Małgorzata Kidawa-Błońska, Ryszard Terlecki i Piotr Zgorzelski.

19 listopada premier Mateusz Morawiecki przedstawił Sejmowi program działania swojego rządu (expose). Tego samego dnia posłowie udzielili Radzie Ministrów wotum zaufania.

Grudzień:

12 grudnia Sejm uchwalił ustawę Mały ZUS Plus. Nowe przepisy poszerzają już obowiązujące ułatwienia i umożliwią przedsiębiorcom płacenie obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne.

20 grudnia posłowie w przyjętej uchwale wyrazili uznanie dla Olgi Tokarczuk – laureatki literackiej Nagrody Nobla.

* * *

Rok 2019 w Sejmie - wideo: YouTube

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sejm RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1,27 mld zł na bony energetyczne w 2024 r. Kto się załapie na te pieniądze?

Bon energetyczny to nowe świadczenie pieniężne dla gospodarstw domowych, które będzie przyznawane na podstawie konkretnych kryteriów dochodowych, w zależności od ilości osób w gospodarstwie. Wiem już, że pula środków na wypłaty bonów energetycznych w 2024 roku wynosi 1,27 mld zł. Teraz tylko pytanie, czy jesteś w grupie, która skorzysta z tych pieniędzy.

Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach. Po osiągnięciu wieku 55. w przypadku kobiet i 60. w przypadku mężczyzn

Część osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem; pozwólcie dzieciom wypocząć

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

REKLAMA

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego. Chcesz potańczyć? Sprawdź!

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można z niego pozyskać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego. Trzeba tylko nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

REKLAMA

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

REKLAMA