reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Gaz łupkowy będzie własnością Skarbu Państwa

Gaz łupkowy będzie własnością Skarbu Państwa

Sejm przegłosował forsowane przez koalicję rządzącą zmiany w przepisach prawa geologicznego i górniczego Ustawa ma ułatwić uzyskanie koncesji, jak również zlikwidować niejasności co do własności złóż.

Jednym z istotnych elementów ustawy jest objęcie własnością górniczą wszelkich złóż określonych surowców niezależnie od miejsca jej występowania. Do tej pory kwestia ta nie była jasna. W określonych okolicznościach kopaliny były własnością właściciela gruntu lub Skarbu Państwa. Granice gruntu wyznaczone były, zgodnie z art. 143 Kodeksu cywilnego przez społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa. Pojawiał się problem gdzie jest dolna granica własności nieruchomości, poniżej której kopaliny należą do Skarbu Państwa.

Projekt ustawy Prawo geologiczne i górnicze ma w zamierzeniach rozwiać wątpliwości. Zgodnie z art. 10 określone złoża takie jak m.in. węglowodory ( w tym gaz łupkowy), pokłady węgla kamiennego, węgla brunatnego będą objęte własnością górniczą bez względu na miejsce ich występowania. Wymienione kopaliny nie będą objęte prawem własności gruntu. Własność górnicza będzie przysługiwała jedynie Skarbowi Państwa.

Projekt ustawy został przekazany do Senatu.

Zobacz serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama