REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o pracę, Obowiązki pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ochrona przed zwolnieniem a uzyskanie prawa do renty

Zgodnie z prawem, szczególną ochroną przed zwolnieniem zostali objęci pracownicy w wieku przedemerytalnym, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Zasady tej nie stosuje się jednak w stosunku do pracownika, który uzyskał prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Umowa o pracę - na co zwrócić uwagę?

Podpisując umowę o pracę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej treść oraz formę. Warto też wiedzieć, że postanowienia umowy o pracę nie mogą być dla pracownika mniej korzystne niż przepisy prawa pracy. Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek, które pozwolą uniknąć zawarcia niekorzystnej umowy o pracę.

Kto powinien pełnić nadzór nad obiektami budowlanymi?

Na terenie przedsiębiorstwa jest kilka budynków, nad którymi nadzór sprawuje dział techniczny, natomiast nadzór warunków bhp w przedsiębiorstwie sprawuje firma zewnętrzna. W ramach kontroli stanu bezpieczeństwa i higieny pracy specjalista bhp wskazał w protokole pewne nieprawidłowości dotyczące stanu technicznego budynków. Dotyczyły one również braku książki obiektu budowlanego w jednym z budynków. Czy działanie inspektora mieściło się w ramach jego kompetencji, jeżeli za budynki te odpowiedzialny jest dział techniczny, zatrudniający specjalistów z uprawnieniami budowlanymi?

Rada pracowników

Jakie sankcje grożą pracodawcy, gdy nie poinformuje pracowników o prawie wyboru rady pracowników oraz gdy nie zorganizuje do niej wyborów?

REKLAMA

Konsekwencje niezawarcia dwóch umów bezpośrednio po sobie

Pracownikowi skończyła się umowa o pracę. Po 2 tygodniach od ustania tamtej umowy pojawiły się jednak plany, aby podpisać z tym samym pracownikiem kolejną umowę. Czy musimy wypłacać mu ekwiwalent za urlop w momencie, gdy chcemy zawrzeć porozumienie w sprawie wykorzystania urlopu w trakcie tej kolejnej umowy?

Procedura ujawniania choroby zawodowej

W przypadku zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej przez pracownika pracodawca musi powiadomić o tym przypadku inspekcję sanitarną oraz z nią współdziałać w celu potwierdzenia lub wykluczenia tej choroby.

Czy przedsiębiorca musi prowadzić książkę kontroli

Otrzymaliśmy zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli w naszej firmie. Inspektor kontroli poprosił o przygotowanie książki kontroli. Co to jest książka kontroli i czy jest obowiązkowa?

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę

Przepisy prawa pracy w sposób uprzywilejowany traktują pewne kategorie pracowników, stąd wypowiadanie umów o pracę tym pracownikom obwarowane jest dodatkowymi obostrzeniami.

REKLAMA

Pozyskiwanie informacji o karalności pracownika

Pracodawcy często w procesie rekrutacji wymagają od kandydatów na dane stanowisko przedłożenia aktualnego zaświadczenia z KRK. Takie działanie pracodawcy można uznać za niezgodne z prawem wtedy, gdy taki warunek nie ma umocowania w szczególnym przepisie prawa.

Zadania niezwiązane z zakresem obowiązków pracownika

Pracuję jako księgowa w niedużej firmie usługowo-doradczej. Mój pracodawca dość często obarcza mnie dodatkowymi obowiązkami zupełnie niezwiązanymi z pracą na moim stanowisku i nieokreślonymi w mojej umowie o pracę. Kilka razy musiałam na przykład odebrać jego syna ze szkoły. Szef często prosi mnie również o zrobienie zakupów domowych. To powoduje, że część swoich właściwych obowiązków muszę zabierać do domu bądź zostawać po godzinach. Czy mam prawo odmówić szefowi wykonania zadań niezwiązanych z zajmowanym stanowiskiem?

Obowiązki pracodawcy wynikające z zatrudnienia 20. pracownika

Przepisy prawa nakładają na pracodawców pewne obowiązki wynikające z zatrudniania 20 i więcej pracowników. Istotne jest to, aby liczba pracowników w przeliczeniu na pełne etaty była równa 20.

Umowa o pracę zawarta w święto

Czy dniem zawarcia umowy może być sobota, niedziela lub święto? Czy umowa może się rozpoczynać np. 1 sierpnia 2010 r. (niedziela), czy powinna być zawarta od pierwszego pracującego dnia miesiąca? Jak w takim przypadku pracownik nabędzie prawo do pierwszego urlopu?

Czy prace konserwacyjne przy urządzeniach dźwigowych powinny być wykonywane przez dwie osoby?

Pracownicy działu technicznego w administracji wykonują prace konserwacyjne dźwigów osobowych. Czy prace te powinny być wykonywane przez dwie osoby? Jakie przepisy regulują zasady bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników zatrudnionych przy konserwacji tego typu urządzeń?

Jakie warunki muszą być spełnione przy transporcie osób w koszu unoszonym przez dźwig?

Na niektórych budowach najwygodniejszą formą transportu ludzi jest przewożenie ich w koszu unoszonym przez dźwig. Czy mając kosz do transportu ludzi oznaczony znakiem CE oraz używając sprawnego dźwigu, możemy taki zespół wykorzystać do pracy na wysokości?

Czy będzie bezwzględny zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy zmieniającej ustawę o pracownikach urzędów państwowych. Nowelizacja dotyczy m.in. zniesienia bezwzględnego zakazu zatrudniania w godzinach nadliczbowych kobiet opiekujących się dziećmi w wieku do 8 lat.

Czy na karcie szkolenia wstępnego powinien znajdować się ramowy program szkolenia?

W wielu firmach coraz powszechniejszą praktyką jest zamieszczanie na odwrocie karty szkolenia wstępnego programów ramowych instruktażu ogólnego i stanowiskowego. Czy na karcie szkolenia wstępnego powinien znajdować się ramowy program szkolenia?

Zwolnienie działacza związkowego bez zgody związku zawodowego

Mimo naruszenia zakazu rozwiązania umowy z działaczem związkowym bez zgody zakładowej organizacji związkowej sąd może zamiast przywrócenia zainteresowanego do pracy zasądzić odszkodowanie.

Wpływ tymczasowego aresztowania na uprawnienia pracownicze

Pracodawca musi pamiętać, że przepisy Kodeksu pracy związane z tymczasowym aresztowaniem dotyczą wyłącznie umów o pracę, a więc nie mają zastosowania do stosunków pracy na podstawie powołania, mianowania i wyboru.

Obowiązek informowania pracowników o ryzyku zawodowym

Jednym z obowiązków pracodawcy jest obowiązek informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą.

Kiedy można pominąć konsultację ze związkiem zawodowym przy wypowiedzeniu umowy o pracę

Kilka miesięcy temu skonsultowaliśmy ze związkiem zawodowym wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi z powodu jego częstych zwolnień lekarskich. Związek zawodowy bronił tego pracownika, a my nie zdążyliśmy doręczyć mu wypowiedzenia, ponieważ ponownie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownik nie należy do związku, a przewodniczący związku powiedział, że już więcej nie będzie reprezentował pracownika. Czy w takiej sytuacji możemy pominąć pytanie do związku o reprezentację pracownika i bez konsultacji ze związkiem wręczyć mu wypowiedzenie?

Przychody zwolnione z opłacania składek

Nagrody wypłacane pracownikom w związku z jubileuszem zakładu pracy nie są zwolnione od opłacania od nich składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

Prywatne uroczystości w miejscu pracy

W jaki sposób reagować na uroczyste wydarzenia z prywatnego życia naszych współpracowników? Czy obchodzić w pracy imieniny i urodziny? Czy świętować ze współpracownikami urodzenie się dziecka albo ślub? Odpowiedzi na te pytania zależą od dwóch czynników: decyzji samego zainteresowanego i przyjętych w instytucji obyczajów.

Kiedy umowa cywilnoprawna będzie umową o pracę?

Częstą praktyką pracodawców jest zawieranie z pracownikami umów cywilnoprawnych (umowy o dzieło, zlecenia), pomomo iż charakter pracy sugerowałby, że powinna być zawarta umowa o pracę. Kiedy umowa o dzieło może być potraktowana jak umowa o pracę?

Jak ustalić wysokość zasiłku dla pracownika, który dodatkowo wykonuje zlecenie

Od 1 lutego br. jeden z naszych pełnoetatowych pracowników wykonuje dla nas dodatkowo pracę na podstawie umowy zlecenia. Umowy zlecenia za każdym razem podpisujemy na miesiąc i nie ma między nimi przerw. Pracownik zachorował 21 lipca br. Wcześniej chorował przez 6 dni w marcu br. W jaki sposób powinnam ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Czy uwzględniać wynagrodzenie z umowy zlecenia? Jak uzupełnić wynagrodzenie za marzec?

Czy pracodawca, który wypłaci zasiłek mimo braku uprawnień, zostanie ukarany przez ZUS

Przez kilka lat nasza firma zatrudniała około 30 pracowników. W drugim półroczu 2009 r. zatrudnienie znacznie się zmniejszyło. Przez nieuwagę, w 2010 r. wypłaciliśmy zasiłki chorobowe dwóm pracownikom, mimo że w tym roku nie jesteśmy już uprawnieni do wypłaty zasiłków. Czy mamy ten zasiłek w jakiś sposób zwrócić, dopłacić składki, które potrąciliśmy? Czy grożą nam jakieś kary?

Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikom zmieniającym pracę w trakcie miesiąca

Zatrudniliśmy pracownicę od 5 lipca 2010 r. na pełny etat. Posiada ona prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Zawarliśmy z nią umowę na okres próbny do 30 września br. Pracownica poprosiła o udzielenie 5 dni urlopu wypoczynkowego w terminie od 26 do 30 lipca br. Do 4 lipca br. pracownica była zatrudniona u innego pracodawcy. Wykorzystała u niego urlop za 7 miesięcy br., tj. 16 dni. Czy w takim przypadku możemy udzielić urlopu wypoczynkowego pracownicy, jeżeli urlop za lipiec br. należał jej się u poprzedniego pracodawcy?

Jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który całkowicie utracił zdolność do wykonywania pracy

Pracownik niepełnosprawny zatrudniony na 1/10 etatu dostarczył nam orzeczenie lekarza o całkowitej niezdolności do pracy. W jaki sposób rozwiązać z nim umowę o pracę? Jaką przyczynę należy wpisać w świadectwie pracy w punkcie dotyczącym rozwiązania stosunku pracy? Czy pracownikowi przysługuje odprawa rentowa, jeśli nie jesteśmy jego zakładem macierzystym?

Umowa o pracę - porozumienie stron

Na mocy porozumienia stron można nie tylko zmienić warunki umowy o pracę, ale również ją rozwiązać.

Dyspozycja potrącenia raty kredytu z wynagrodzenia

Banki przy udzielaniu kredytu często wymagają od kredytobiorcy pisemnej zgody na potrącenie należności z wynagrodzenia. Daje to możliwość złożenia wniosku o potrącenie bezpośrednio do pracodawcy nierzetelnego klienta. Czy pracodawca ma obowiązek realizowania takich wniosków?

Pracujący emeryci - obowiązek rozwiązania umowy o pracę

Pracujący emeryci nie stracą świadczeń z ZUS. Ci, którzy po uzyskaniu prawa do emerytury nadal zechcą pracować, będą jednak musieli rozwiązać umowę o pracę, a potem zawrzeć nową - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Wentylacja i klimatyzacja w pracy

Wentylacja i klimatyzacja ma za zadanie utrzymać odpowiednią jakość powietrza w miejscach wykonywania pracy.

Jak rozpoznać mobbing w zakładzie pracy

Mobbing jest ściśle określony w Kodeksie pracy. Aby został uznany za fakt, dane zachowania oraz okoliczności muszą być ocenione z perspektywy zaistniałych wydarzeń czy odczuć ofiary oraz jednocześnie spełniać wszystkie przesłanki określone w Kodeksie pracy.

Termin wypłaty świadczenia urlopowego

Termin na wypłacenie świadczenia urlopowego został ściśle określony w przepisach prawa pracy. Wypłata powinna nastąpić w przeddzień rozpoczęcia urlopu.

Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu

Pracuję na ½ etatu tj. cztery godzinny dziennie. Mam dwunastoletni staż pracy. Czy będzie mi przysługiwał urlop w wysokości 13 dni czy 26 dni? Jak to obliczyć?

Odprawa pośmiertna

Zmarł nasz pracownik. Był kawalerem, nie posiadał dzieci. Kto w takim razie jest upoważniony do odbioru wynagrodzenia i odprawy pośmiertnej?

Jak zakwalifikować wypadek przedstawiciela handlowego?

Przedstawiciel handlowy uległ wypadkowi komunikacyjnemu, w czasie gdy w godzinach wieczornych dowoził samochodem służbowym materiały reklamowe jednemu z klientów. Materiały te pobrał z magazynu mieszczącego się poza siedzibą pracodawcy bezpośrednio przed wyjazdem do klienta. Zaopatrywanie kontrahentów w takie materiały należało do obowiązków przedstawiciela handlowego, które pracodawca opisał w karcie charakterystyki stanowiska pracy, zaś termin i miejsce dostawy pracownik uzgadniał z klientami indywidualnie, w zależności od ich potrzeb. Czas pracy pracownika został określony wymiarem jego zadań (zadaniowy czas pracy). Sprawcą wypadku był inny uczestnik ruchu. W wyniku wypadku przedstawiciel handlowy doznał licznych urazów i został przewieziony do szpitala. Czy zdarzenie to należy uznać za wypadek przy pracy, czy wypadek w drodze z domu do pracy?

Nagroda jubileuszowa

Pracuję w zakładzie transportu samochodowego od 26 lat. Zakład pracy zawsze wypłacał nagrody jubileuszowe, bo takie świadczenia przewidywał regulamin wynagradzania. Obecnie pracodawca zmienił zasady wypłaty nagród i uwzględnia tylko staż zakładowy, a nie jak dotychczas ogólny staż pracy. Dokonał tych zmian w drodze wypowiedzeń zmieniających. Czy postąpił prawidłowo?

Kim jest Społeczny Inspektor Pracy?

Społecznym Inspektorem Pracy może być pracownik danego zakładu pracy, który jest członkiem związku zawodowego i nie zajmuje stanowiska kierownika zakładu pracy lub stanowiska kierowniczego bezpośrednio podległego kierownikowi zakładu. Społecznym Inspektorem Pracy może być również pracownik zakładu niebędący członkiem związku zawodowego, o ile zakładowe organizacje związkowe wyrażą na to zgodę. Równie ważny jest zakres jego obowiązków w zakładzie pracy.

Kiedy pracodawca musi powołać radę pracowników?

Jestem właścicielem dużej fabryki zajmującej się produkcją narzędzi ogrodniczych. Zatrudniam ok. 100 pracowników. Słyszałem, że pracodawca jest zobowiązany do powoływania rady pracowników, jeżeli zatrudnia co najmniej 50 osób. Czy to prawda?

Jakie konsekwencje grożą pracodawcy za naruszenie zakazu dyskryminacji?

Do zasadniczych obowiązków pracodawcy należy równe traktowanie pracowników oraz osób ubiegających się o zatrudnienie. Pracodawca naruszający powyższe prawa powinien spodziewać się poniesienia poważnych konsekwencji.

Profilaktyczne posiłki i napoje

Obowiązek wydawania posiłków i napojów w stosunku do niektórych pracowników wynika wprost z Kodeksu pracy. Niemniej jednak rodzaje tych posiłków i napojów oraz wymagania, jakie powinny spełniać, zależą od grupy pracowników oraz warunków w zakładzie pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę esemesem

Jestem pracownikiem gimnazjum, zatrudnionym na stanowisku sekretarza szkoły. W dniu 26 maja 2010 r. otrzymałam esemesa, z którego dowiedziałam się, że pracodawca wypowiada mi umowę o pracę. Czy wypowiedzenie to jest skuteczne?

Czego dowiesz się na szkoleniu BHP?

Szkolenie powinno być zorganizowane w formie instruktażu przed rozpoczęciem przez pracownika pracy w danym zakładzie pracy na podstawie szczegółowego programu opracowanego przez organizatora szkolenia.

Co musi a co może znaleźć się w świadectwie pracy?

Celem wydania świadectwa pracy jest obiektywne określenie elementów związanych z dotychczasowym zatrudnieniem, które mają lub mogą mieć znaczenie dla pracownika, jego uprawnień oraz oceny przy podejmowaniu nowego zatrudnienia.

Co oprócz odprawy pośmiertnej wypłacić rodzinie zmarłego pracownika?

Kodeks pracy w art. 63(1) Kodeksu pracy wskazuje, iż po śmierci pracownika prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku gdy takich osób nie ma, prawa te wchodzą do spadku.

Czy spadkobiercy zmarłego pracownika odpowiadają za wyrządzoną przez niego szkodę?

Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy ograniczona jest do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Czy wydanie świadectwa pracy może być uzależnione od warunku?

Niedopuszczalne jest uzależnianie wydania świadectwa pracy od spełnienia przez pracownika jakichkolwiek dodatkowych warunków.

Jak uzasadnić rozwiązanie umowy na czas nieokreślony?

Pracodawca ma obowiązek podać w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony przyczynę wypowiedzenia. Przyczyn dokonania wypowiedzenia może być wiele, ale dla skuteczności wypowiedzenia wystarcza podanie jednej.

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym?

Prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę (czyli bez wypowiedzenia) przysługuje pracownikowi w dwóch przypadkach.

Odszkodowanie w razie niewydania świadectwa pracy

Naruszenie przez pracodawcę prawa pracownika do otrzymania w przepisanym terminie właściwie sporządzonego świadectwa pracy może spowodować powstanie szkody po stronie pracownika. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje roszczenie o odszkodowanie.

REKLAMA