reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Praca seniora > Ochrona przed zwolnieniem a uzyskanie prawa do renty

Ochrona przed zwolnieniem a uzyskanie prawa do renty

Zgodnie z prawem, szczególną ochroną przed zwolnieniem zostali objęci pracownicy w wieku przedemerytalnym, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Zasady tej nie stosuje się jednak w stosunku do pracownika, który uzyskał prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem

Pracownikom, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego (najczęściej jest to 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet), ustawodawca zagwarantował ochronę trwałości stosunku pracy (ustanowił zakaz wypowiedzenia im umowy o pracę), jeżeli okres ten umożliwi nabycie prawa do emerytury. Na prawo do emerytury składają się dwa elementy - wiek oraz okresy składkowe i nieskładkowe.

Wyłączenia

Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem nie obejmuje tych pracowników w wieku przedemerytalnym, którzy uzyskali prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy lub z powodu utraty zdolności do samodzielnej egzystencji.

Niezdolność do pracy

Niezdolna do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje uzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Utrata zdolności do samodzielnej egzystencji

Niezdolność do samodzielnej egzystencji oznacza naruszenie sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.

Zobacz serwis: Renty

Oceny niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik ZUS-u.

Ochrona przed wypowiedzeniem zostaje zniesiona wówczas, gdy pracownik otrzymał decyzję przyznającą mu prawo do świadczeń rentowych z tytułu całkowitej niezdolności do pracy połączonej lub nie z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Wypowiedzenie

Pracodawca, który zamierza wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi, w wieku przedemerytalnym, mającemu prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy połączonej (lub nie) z niezdolnością do samodzielnej egzystencji, ma obowiązek przeprowadzenia konsultacji zamiaru wypowiedzenia ze związkiem zawodowym. Obowiązek ten dotyczy członków związku lub pracowników, których indywidualne interesy związek reprezentuje.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ochrona przed zwolnieniem dotyczy pracowników w wieku przedemerytalnym.
Ochrona przed zwolnieniem dotyczy pracowników w wieku przedemerytalnym.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama