Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyspozycja potrącenia raty kredytu z wynagrodzenia

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska
Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.
Zgoda kredytobiorcy na potrącenie z wynagrodzenia.
Zgoda kredytobiorcy na potrącenie z wynagrodzenia.
Banki przy udzielaniu kredytu często wymagają od kredytobiorcy pisemnej zgody na potrącenie należności z wynagrodzenia. Daje to możliwość złożenia wniosku o potrącenie bezpośrednio do pracodawcy nierzetelnego klienta. Czy pracodawca ma obowiązek realizowania takich wniosków?

Praktyka banków

W ostatnim czasie wielu pracodawców otrzymuje od instytucji kredytowych, w szczególności banków, wnioski o potrącanie z wynagrodzenia pracownika, będącego dłużnikiem banku, rat kredytu i wpłacania ich bezpośrednio na rachunek kredytodawcy. Do pism takich dołączane są „dyspozycje”, w treści których pracownik „zgodnie z art. 91 kp wyraża zgodę na potrącenie należności wobec banku”. Czy pracodawca ma obowiązek realizowania takich wniosków?

Zasady kodeksowe

Zgodnie z art. 91 Kodeksu pracy należności inne niż sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych, zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi, porządkowe kary pieniężne, nienależne kwoty za okres nieobecności w pracy mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.

Dotyczy to zarówno wierzytelności pracodawcy wobec pracownika, jak i wierzytelności osób trzecich. Przepisy prawa nie wprowadzają, po dwoma wyjątkami, obowiązku pracodawcy co do dokonywania takich potrąceń.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Związki zawodowe uprzywilejowane

Wyjątkiem tym jest obowiązek pobrania przez pracodawcę składki związkowej zadeklarowane przez pracownika, na pisemny wniosek zakładowej organizacji związkowej i za pisemną zgodą pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pobraną składkę pracodawca zobowiązany jest bezzwłocznie wpłacić na rachunek związku (art. 331 ustawy o związkach zawodowych). Uchylanie się od tego obowiązku stanowi zaś wykroczenie zagrożone karą grzywny albo ograniczenia wolności, a do tego może rodzić odpowiedzialność cywilna wobec związku zawodowego.

Dobra sytuacja PKPZ i SKOK

Uprzywilejowane w zakresie potrąceń są także Pracownicze Kasy Zapomogowo Pożyczkowe (PKPZ) oraz Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK). Zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy z dnia 19 grudnia 1992 r. (Dz. U. Nr 100 z 1992 r., poz. 502 ze zm.), określającym m.in. obowiązki pracodawców w zakresie działalności kas, pracodawca świadczy pomoc PKZP i SKOK w szczególności w zakresie dokonania na rzecz PKZP i SKOK potrąceń w listach płac, listach wypłat i zasiłków chorobowych i zasiłków wychowawczych, wpisowego, wkładów miesięcznych i rat i pożyczek, przy czym szczegółowe warunki świadczenia tej pomocy określa stosowna umowa zawarta między pracodawcą a PKZP lub SKOK.

Charakter potrąceń dobrowolnych

W związku z tym, że przepisy prawa nie nakładają na pracodawcę obowiązku dokonania potrąceń innych niż wyżej wskazane, pracodawca wyłącznie wg własnego uznania może dokonywać takich potrąceń. W przypadku podjęcia przez pracodawcę takiej decyzji dochodzi do zawarcia swojego rodzaju „umowy o potrącanie”. Przyjmuje się, że umowa taka, a zatem zgoda na potrącenia wierzytelności osób trzecich, może być w każdej chwili rozwiązana, także jednostronnie przez pracownika, bez podawania żadnego uzasadnienia.

Pracodawca nie ma obowiązku dokonywania potrącenia z wynagrodzenia pracownika na rzecz banku, nawet gdy ten wyrazi na to zgodę.

Kiedy potrącenia dobrowolne są niedopuszczalne?

Pracodawca, który dokonuje potrąceń, i wpłaca część wynagrodzenia na rachunek osoby trzeciej, ponosi koszty takich operacji bankowych i jego obciąża ryzyko z tym związane. Oznacza to w pewnym sensie, że pracodawca staje się instytucja kasową, na własny koszt wyręczającą pracownika z jego obowiązków wobec banków. Większości pracodawców taka pozycja z pewnością nie odpowiada.

Zobacz również serwis: Umowy finansowe

Podobne podejście zostało zaprezentowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Szczecinie w listopadzie 2007. Organ ten uznał mianowicie, że urząd gminy, dysponujący środkami publicznymi, nie może „świadczyć pracownikom urzędu finansowych usług rozliczeniowych”, czyli dokonywać za ich zgodą potrąceń wynagrodzeń na rzecz osób trzecich, albowiem „usługi rozliczeniowe dla ludności są świadczone odpłatnie przez wyspecjalizowane instytucje finansowe, w tym banki”. Oznacza to, że w sektorze finansów publicznych nawet zgoda pracownika i pracodawcy nie wystarczy do dokonywania potrąceń.

Bez obowiązku i sankcji

W konsekwencji należy uznać, że pracodawcy nie mają prawnego obowiązku dokonywania potrąceń na rzecz banków i nie mogą ponosić z tego tytułu żądnej sankcji. Banki i inne instytucje kredytowe są oczywiście świadome tej okoliczności, jednak to, że stale podejmują próby nakładania pracodawców do potrąceń wskazują na pewną skuteczność tych działań. Gdyby wszak pracodawcy nie reagowali na te wnioski, banki już dawno zaprzestały by tych praktyk i uruchamiały inne zabezpieczenia udzielonych pożyczek.

Gdyby jednak pracodawca zamierzał uwzględnić taki wniosek banku, to rozważenia wymaga skuteczność prawna takiej „dyspozycji na podstawie art. 91 kp”. Autor ma poważne wątpliwości co do prawnej skuteczności tych dokumentów, jednak jest to zagadnienie wymagające oddzielnej analizy. 

Zobacz również serwis: Praca

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niedrożność porażenna jelit - przyczyny, objawy i pilna konieczność interwencji medycznej

  Niedrożność porażenna jelit, znana również jako niedrożność paraliżująca, to stan, w którym mięśnie jelit tracą zdolność do skurczów i prawidłowego poruszania pokarmem. Jest to poważny problem, który prowadzi do zahamowania ruchów perystaltycznych jelit, co uniemożliwia przemieszczanie się pokarmu wzdłuż przewodu pokarmowego.

  800+ od 2024 roku - ruszyły konsultacje projektu ustawy. Kto dostanie wyższe świadczenie wychowawcze?

  1 czerwca 2023 r. w przedszkolu w Żabiej Woli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ogłosił rozpoczęcie konsultacji dotyczących ustawy, która zwiększa świadczenie „Rodzina 500+” do 800 zł miesięcznie.

  „Dyrektywa plastikowa” od 1 lipca 2024 r. Zniknie wiele produktów jednorazowych!

  Polska wdraża „dyrektywę plastikową”. Z półek zniknie wiele produktów jednorazowych. Zmiany od 1 lipca 2024 roku.

  Umył psa w myjni samochodowej. Stanie przed sądem

  Zarzut znęcania się nad zwierzęciem usłyszał 45-letni oświęcimianin, który umył psa w myjni samochodowej przy użyciu znajdujących się tam detergentów i lancy z wodą pod ciśnieniem – podała w środę oświęcimska policja. Zatrzymany stanie przed sądem.

  500 plus 2023 - wniosek, terminy, wypłata. Kiedy złożyć wniosek i jakich błędów nie można popełnić?

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że gdy rodzic złoży wniosek o 500 plus do 31 maja 2023 r., otrzyma prawo do świadczenia od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 roku. Błędów we wnioskach jest mniej niż w ubiegłym roku, ale wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko – wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

  Dzień Dziecka. Roduś nauczy dzieci chronić dane osobowe

  Z Rodusiem chronimy dane osobowe – to tytuł e-lekcji, na którą uczniów klas 1–3 zaprosił Urząd Ochrony Danych Osobowych. Lekcja ma na celu m.in. nauczenie dzieci ochrony swoich danych osobowych. Wydarzenie odbędzie się w Dzień Dziecka.

  1 czerwca - XXIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

  W Międzynarodowym Dniu Dziecka uczniowie będą obradować na XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznej sesji związany jest z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, dotyczy walki zbrojnej żydowskich organizacji bojowych.

  Rynek pracy - czym jest i jakie stoją przed nim wyzwania?

  Rynek pracy jest często używanym pojęciem w kontekście poszukiwania pracy. Jak można go zdefiniować? Jakim wyzwaniom obecnie podlega?

  Zachowek po zmianach w 2023 r.

  Czym jest zachowek i komu przysługuje? Jakie zmiany weszły w życie 22 maja 2023 r.? Oto najważniejsze informacje.

  Jak podróżować z dzieckiem po Unii Europejskiej?

  O czym warto pamiętać, gdy podróżujemy z dzieckiem samolotem, autem lub pociągiem? Jakie dokumenty są niezbędne? Na co zwrócić uwagę, wybierając hotel?

  Wszystko zaczyna się od fundatora, czyli o roli założyciela fundacji rodzinnej

  Jaka jest rola fundatora w fundacji rodzinnej? Jakie możliwości i kompetencje daje fundatorowi konstrukcja prawna fundacji rodzinnej? 

  Dzień Dziecka 2023. 10 pomysłów na wspólne spędzenie czasu

  Dzień Dziecka coraz bliżej, a to doskonała okazja na prezent w postaci wspólnie spędzonego czasu. Oto 10 propozycji, z których każdy znajdzie coś dla siebie. 

  Czy urzędnicy otrzymają wynagrodzenie za nadgodziny?

  Obecne regulacje sprawiają, że zatrudnieni w służbie cywilnej otrzymują za nadgodziny czas wolny, a nie wynagrodzenie. Jednak planowane zmiany w prawie zakładają większą elastyczność w tym zakresie i umożliwienie zapłaty za nadgodziny dla urzędników.

  Stan wyjątkowy

  Stan wyjątkowy – stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego.

  Stan wojenny

  Stan wojenny – stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, w razie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa, agresji zbrojnej lub zobowiązań sojuszniczych do wspólnej obrony.

  Fiskus sprawdza podatników w social mediach

  Fiskus sprawdza podatników na Facebooku, Instagramie i platformach handlowych. Przeglądając zdjęcia i ogłoszenia, skarbówka szuka informacji o osobach, które nie płacą podatków, zaniżają ich wysokość, prowadzą działalność gospodarczą bez rejestracji lub traktują wydatki wakacyjne jak koszty podróży służbowej - podaje Prawo.pl.

  II Ogólnopolski Moot Court z Prawa i Postępowania Karnego

  Konkurs jest doskonałą okazją, aby przećwiczyć w praktyce umiejętności konstruowania argumentów, pisania pism procesowych oraz pracy w zespole. 

  4200 złotych płacy minimalnej pułapką dla przedsiębiorców?

  Przedsiębiorcy nie dyskutują z koniecznością podnoszenia płac pracownikom, ale mają realne obawy, że kolejny skok może być dla wielu branż trudny do udźwignięcia. Czy pracodawcy będą stawiać na automatyzację?

  Granica z Białorusią. Rosyjskie i białoruskie naczepy nie przejadą

  Ruch towarowy na granicy z Białorusią dla pojazdów zarejestrowanych w Rosji i na Białorusi zostanie całkowicie zawieszony od 1 czerwca. Obecna decyzja dotyczy w praktyce zarejestrowanych w tych państwach naczep – ruch ciężarówek został zawieszony jeszcze w lutym. 

  Fundacja rodzinna

  Fundacja rodzinna jest sposobem na sukcesję. Pozwala bowiem zapewnić ciągłość działania firmy. Jakie przepisy regulują działalność fundacji rodzinnej?

  Resocjalizacja – ważny proces reintegracji osób skazanych

  Resocjalizacja to proces, który ma na celu przywrócenie jednostce, która popełniła przestępstwo, funkcjonowania zgodnego z normami społeczeństwa. To wieloetapowe działanie ma zapobiegać powtarzalności przestępstw poprzez zmianę postaw, zachowań i umiejętności osoby skazanej.

  Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 6

  W poprzedniej części serii artykułów o życiu za murami karnego była mowa o karach dyscyplinarnych dla osadzonych. W niniejszym zaś artykule poruszę temat nagród, które także przysługują osobom skazanym, oczywiście w określonych sytuacjach.

  Pierwsza komunia święta dziecka rozwiedzionych rodziców

  Maj jest tradycyjnie czasem przystępowania dzieci do sakramentu komunii świętej. Dla rodzin to szczególny okres duchowego przeżycia poprzedzony miesiącami przygotowań, które pogłębiają więzi między dziećmi a rodzicami. To okazja do wielkiego świętowania w gronie najbliższych, gdzie najważniejszą osobą jest dziecko, przystępujące pierwszy raz do komunii świętej. Sprawy organizacji tego wydarzenia mogą się jednak komplikować, gdy rodzice są rozwiedzeni. 

  Polacy przeciw rezygnacji przez Polskę z prawa weta w UE [SONDAŻ]

  58 proc. badanych opowiada się przeciwko rezygnacji przez Polskę z prawa weta w UE, za opowiedziało się 11 proc. badanych, 31 proc. nie ma zdania w tej sprawie - wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

  10 życzeń dla naszej wspaniałej teściowej w Dniu Matki!

  Dzień Matki to wyjątkowy czas, kiedy możemy okazać naszą miłość i wdzięczność nie tylko naszym mamom, ale także niesamowitym teściowym, które weszły w nasze życie i stały się częścią naszej rodziny. To doskonała okazja, aby docenić ich rolę i pokazać, jak bardzo są dla nas ważne. Jeśli szukasz oryginalnych pomysłów na życzenia dla Twojej teściowej w tym wyjątkowym dniu, to właśnie tutaj znajdziesz inspirację! Przedstawiam dziesięć wyjątkowych życzeń, które przyniosą uśmiech na twarzy Twojej teściowej i pokażą jej, jak bardzo ją doceniamy.