REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o pracę - na co zwrócić uwagę?

Magdalena Przepiórka
Podpisując umowę o pracę należy zwrócić uwagę na jej treść oraz formę.
Podpisując umowę o pracę należy zwrócić uwagę na jej treść oraz formę.

REKLAMA

REKLAMA

Podpisując umowę o pracę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej treść oraz formę. Warto też wiedzieć, że postanowienia umowy o pracę nie mogą być dla pracownika mniej korzystne niż przepisy prawa pracy. Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek, które pozwolą uniknąć zawarcia niekorzystnej umowy o pracę.

Przeczytaj najnowszy artykuł: Jak napisać umowę o pracę?

REKLAMA

Umowa o pracę

Umowa o pracę to zgodne oświadczenie woli stron, według którego jedna strona, zwana pracownikiem, zobowiązuje się świadczyć w sposób ciągły, powtarzający się, na rzecz drugiej strony, zwanej pracodawcą, pracę określonego rodzaju, a druga – zatrudniać pracownika za wynagrodzeniem.

Polecamy: Zatrudnianie pracowników po zmianach w Kodeksie pracy

Elementy umowy

Umowa o pracę powinna określać przede wszystkim strony umowy, jej rodzaj, datę zawarcia oraz warunki pracy i płacy, a w szczególności:

1.) Rodzaj pracy – może być określony poprzez podanie nazwy stanowiska, funkcji lub oznaczenie czynności, które będzie wykonywać pracownik. Rodzaj pracy może również wynikać z okoliczności towarzyszących zawarciu umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli ani z treści umowy, ani z okoliczności, nie można wywnioskować jakiego rodzaju praca miałaby być wykonywana, należy uznać, że umowa o pracę w ogóle nie została zawarta.

2.) Miejsce wykonywania pracy – należy przez to rozumieć, albo stały punkt w znaczeniu geograficznym(np. miejscem wykonywania pracy telepracownika może być dom pracownika), albo pewien określony obszar (w przypadku ruchomego miejsca pracy).

3.) Wynagrodzenie za pracę ze wskazanie składników wynagrodzenia – powinno odpowiadać rodzajowi wykonywanej pracy. Wynagrodzenie zasadnicze należy podać w sposób wyraźny.

4.) Wymiar czasu pracy – chodzi tutaj o wskazanie, czy pracownik będzie zatrudniony w pełnym (etat) czy niepełnym wymiarze czasu pracy. Przy niepełnym wymiarze czasu pracy należy określić, jaki to ma być wymiar.

Pani Ania zamierza podjąć pracę jako ekspedientka w sklepie spożywczym na części etatu. Pracodawca powinien w umowie o pracę określić czy chodzi o pracę we wszystkie dni robocze w wymiarze połówki dniówki roboczej, czy też o pracę w co drugi dzień roboczy w pełnym wymiarze dziennym czasu pracy.

5.) Termin rozpoczęcia pracy – może być określony przez wskazanie daty kalendarzowej lub innego zdarzenia, którego nadejście jest pewne.

Pracodawca zaproponował pani Monice pracę na zastępstwo w związku z tym, że jego dotychczasowa pracownica zaszła w ciążę i odchodzi na urlop macierzyński. W umowie na zastępstwo pracodawca może określić termin rozpoczęcia pracy przez panią Monikę, na dzień, w którym jego pracownica odejdzie na urlop macierzyński. 

Forma

Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie. Ważna jest także umowa zawarta ustnie lub w sposób dorozumiany, ale wymaga ona pisemnego potwierdzenia przez pracodawcę, nie później niż w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika.

Zatrudnienie przez pracodawcę pracownika bez zawarcia z nim w wymaganym terminie umowy na piśmie jest nielegalne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA