REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Upał

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Coraz więcej szkół skraca lekcje w związku z upałami. Czy w szkole mogą odbywać się zajęcia, jeżeli panuje skrajny upał lub skrajny mróz? MEN pracuje nad zmianą przepisów

Warunki atmosferyczne w Polsce na przestrzeni ostatnich lat pokazały, że temperatury na przełomie wiosny i lata, przez całe lato, jak również – na początku jesieni, potrafią być bardzo wysokie (nierzadko przekraczające 30 stopni Celsjusza). W związku z powyższym, Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło pracę nad zmianą wytycznych dotyczących nauki w szkołach podczas upałów. Rozważane są trzy opcje: skrócenie lekcji, nauka zdalna, a nawet całkowite zawieszenie zajęć lekcyjnych, jeżeli temperatura na zewnątrz przekroczy 35 stopni Celsjusza.

Ten przepis bhp jest bagatelizowany, a skutki tragiczne. Wracają upały a z nimi fala pożarów – co z obowiązkowymi gaśnicami

Kto wie, w jakiej odległości od stanowiska pracy obowiązkowo musi być umieszczona gaśnica lub gdzie powinny być zlokalizowane hydranty. Znajomość tych przepisów jest bagatelizowana, a wracająca fala upałów niesie zwiększone ryzyko pożarów i nowe zagrożenia dla życia, zdrowia i majątku.

Praca w upale. Czego możesz wymagać od pracodawcy? Kiedy pracodawca musi skrócić dzień pracy?

Praca w upale, czy w Polsce będzie sjesta? Wielu by chciało! Warto jednak wiedzieć czego na ten moment możesz wymagać od pracodawcy. Kiedy pracodawca musi skrócić dzień pracy? Jednym z fundamentalnych obowiązków pracodawców, w myśl art. 207 § 2 Kodeksu Pracy jest dbanie o zdrowie i życie pracowników. Kiedy występują wysokie temperatur, co w Polsce, przy zmieniającym się klimacie, ma miejsce coraz częściej, obowiązki wobec pracowników są jeszcze bardziej zaostrzone.

Jak zaprojektować, usytuować i urządzić dom, by ochronił przed upałem?

Zmieniające się warunki klimatyczne stawiają przed projektantami, architektami i urbanistami w Polsce nowe wyzwania. Przemyślane planowanie przestrzenne, dobór materiałów, efektywne retencjonowanie wody oraz zastosowanie zieleni stają się kluczowe dla zapewnienia komfortu termicznego i zrównoważonego rozwoju miejskich przestrzeni. Nowoczesne standardy projektowe i budowlane muszą sprostać rosnącym potrzebom i wciąż zmieniającemu się klimatowi.

REKLAMA

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Nowe obowiązki dla pracodawców w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Upały, jaka maksymalna temperatura w pracy. Jakie obowiązki mają pracodawcy, z jakich praw mogą korzystać pracownicy

Występujące w okresie letnim upały - wysokie temperatury - obniżają komfort pracy oraz zwiększają ryzyko chorób i wypadków. Pracodawcy powinni więc zadbać o bezpieczeństwo termiczne wszystkich podwładnych, do czego obliguje ich zarówno kodeks pracy, jak również przepisy BHP. 

Katastrofalne upały w lato 2024: rezygnacja z wyjazdu na urlop, czy jest polisa od ekstremalnych warunków klimatycznych

Wysokie temperatury w rejonach tradycyjnie wybieranych na miejsce letnie wypoczynku wpływają na urlopowe wyjazdy niemal co drugiej osoby. Jedni nie chcą podejmować ryzyka i rezygnują z planów wakacji w Grecji czy Egipcie.

REKLAMA

Ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami dla 10 województw. Idzie upał

Kalendarzowe i astronomiczne lato dopiero się rozpoczęło, a już Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami w najbliższych dniach. W 10 województwach prawdopodobieństwo upałów wynosi 85 proc. 

Upał w pracy: jakie obowiązki ma pracodawca?

Zaczęły się wakacje a wraz z nimi upały. Z jednej strony to dobrze, w końcu mamy już lato, ale z drugiej strony, niekoniecznie - szczególnie dla osób, które muszą pracować podczas upałów. Jeśli w czasie upału pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego, finansowe konsekwencje takiego zdarzenia poniesie pracodawca. Jakie obowiązki mają pracodawcy podczas upałów? 

Obowiązki pracodawcy podczas upałów. W tych sytuacjach możesz pracować krócej

To oczywiste, że praca w upale jest trudna. Wysokie temperatury mogą mieć wpływ nie tylko na wydajność pracowników, ale i bezpieczeństwo. Jakie działania powinien podjąć pracodawca, żeby zapewnić odpowiednie warunki pracy podczas upałów? Na co mogą liczyć pracownicy?

Jaka maksymalna temperatura w pracy? Czy będzie zmiana przepisów? Obowiązki pracodawcy, prawa pracownika

Do obowiązków pracodawcy należy dbałość o utrzymania właściwej temperatury w miejscu pracy. Niestety, przepisy nie określają precyzyjnie maksymalnej dopuszczalnej temperatury w pomieszczeniach pracy. Ile zatem powinna wynosić temperatura w miejscu pracy? Jakie obowiązki ma pracodawca w związku z wysokimi temperaturami? Jakie uprawnienia przysługują pracownikom? Czy zmienią się przepisy?

Pogoda się poprawiła? A więc... nie myj samochodu. Przynajmniej nie w pełnym słońcu

Słoneczna pogoda to idealny moment na mycie samochodu? Właśnie, że nie. Rozgrzany lakier "nie przepada" za polewaniem zimną wodą. A to dopiero początek długiej listy problemów. O czym jeszcze musi pamiętać kierowca?

Praca w upały. RPO o maksymalnej temperaturze w miejscach pracy

Przepisy nie określają obecnie maksymalnej dopuszczalnej temperatury na stanowiskach pracy. Pracodawcy mają obowiązek organizowania pracy w sposób zmniejszający jej uciążliwość – także podczas upałów. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w tej sprawie do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

W czasie upałów pracodawcy muszą zapewnić pracownikom wodę do picia i odpowiednią odzież ochronną

W  okresie letnim podczas upałów pracodawcy mają obowiązek zadbać m.in. o wodę do picia, odpowiednią odzież i obuwie ochronne oraz posiłki profilaktyczne dla pracowników. Nieprzestrzeganie tych obowiązków jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, zagrożonym grzywną w wysokości do 30 000 zł.

Jest upał - możemy pracować krócej

Czy pracodawca może w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy? A może wprowadzić zapis dotyczącego temperatury maksymalnej, powyżej której czas pracy byłby skracany automatycznie? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyjaśnia, jakie są obowiązki pracodawcy w tym czasie. 

Praca w upały. Jakie są obowiązki pracodawców kiedy jest gorąco

Latem do obowiązków pracodawców dochodzą te związane z zadbaniem o bezpieczną pracę podczas upałów, to m.in. zapewnienie zimnych napojów, ale nie tylko. Dobrą praktyką jest także skrócenie czasu pracy, zapewnienie klimatyzatora, czy odpowiednich środków ochrony indywidualnej. Czego jeszcze może lub powinien spodziewać się pracownik?

Jest upał, nie zostawiaj dziecka w samochodzie!

Upały nie odpuszczają. Przypominamy, że temperatura w środku stojącego w upale samochodu podnosi się błyskawicznie. Nie zostawiajmy bez opieki dzieci ani zwierząt, nawet na chwilę! 

Praca w upały. Kiedy pracownik ma prawo się napić

Praca w upały może być wyjątkowo uciążliwa, a wręcz niebezpieczna. Wysoka temperatura, a często i silne nasłonecznienie – to warunki pracy, które grożą odwodnieniem czy udarem słonecznym. Dlatego pracodawcy mają podczas upałów obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiednich napojów. Co o tym mówią przepisy?

Jak Rozpoznać Przegrzanie i Udar Słoneczny: Proste Wskazówki dla Każdego

W gorące dni, nasze ciała mogą mieć trudności z utrzymaniem odpowiedniej temperatury. To może prowadzić do dwóch poważnych problemów: przegrzania i udaru słonecznego. Warto znać różnice między nimi oraz objawy, które mogą pomóc nam w rozpoznaniu tych stanów.

Ostrzeżenie przed upałami. Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa!

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed upałami i przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa w związku z nimi.

Zdrowie w Czasie Upałów: Jak Zadbać o Siebie i Swoją Rodzinę

Okresy upałów mogą być wyzwaniem dla naszego zdrowia, zwłaszcza dla osób wrażliwych, takich jak dzieci i osoby starsze. Warto jednak zastosować odpowiednie środki ostrożności, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie komfort i bezpieczeństwo podczas ekstremalnych temperatur. Poniżej znajdziesz porady dotyczące tego, jak zadbać o zdrowie w czasie upałów.

Upał

Upał to pojęcie meteorologiczne, które opisuje pogodę charakteryzującą się bardzo wysoką temperaturą powietrza w danym obszarze.

Jak stan budynków w Polsce przyczynia się do zgonów z powodu upałów?

Fale upałów stały się powszechnym zjawiskiem i przyczyną coraz większej liczby zgonów, zwłaszcza wśród seniorów. W Polsce ryzyko potęgowane przez nieodpowiednie warunki mieszkaniowe - stare, niemodernizowane budynki nie są w stanie chronić mieszkańców przed wysoką temperaturą. Grupy organizacji społeczeństwa obywatelskiego apelują o renowację domów. 

Czego nie jeść w czasie upałów? A co warto spożywać w gorące dni?

Dieta w czasie upałów powinna być lekkostrawna i dostarczać odpowiedniej ilości płynów, by zapobiec odwodnieniu. Na obiad najlepiej wybrać sałatkę z warzywami zasobnymi w wodę (np. ogórki, pomidory). Z lodów lepiej wybrać sorbety. W gorące dni nie powinno się jeść dań smażonych i fast food-ów, a także potraw ostro przyprawionych. Nie powinno się też pić alkoholu, który odwadnia organizm. Tak radzi Monika Maćków, dietetyczka z Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Pogoda: Ile stopni 15 lipca?

Ta sobota (red. 15.07.2023 r.) zapowiada się bardzo upalnie. Najcieplej będzie między godz. 15 a 18. Pamiętaj o nawodnieniu i nakryciu głowy. Dzieci oraz osoby starsze powinny zostać w domu!

W ubiegłym roku z powodu upałów w Europie zmarło 60 tys. ludzi. Jak sobie radzić z wysokimi temperaturami?

Fale upałów. W 2022 r. w 35 krajach europejskich upał zabił ponad 60 tys. ludzi. Najwięcej zgonów było we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech. Wyniki badania zostały opublikowane w „Nature Medicine”. Czy w tym roku poradzimy sobie lepiej z wysokimi temperaturami? 

Sposób na upały – jak wybrać klimatyzację i nie przepłacić?

Przed Polską kolejna fala upałów. Niewiele osób wie, że istnieją rządowe programy, które dofinansowują klimatyzację. Należy jednak zadbać, aby energia jaką wykorzystują, pochodziła ze źródeł odnawialnych. Jak to działa?

Praca w upały. Jakie obowiązki ma pracodawca?

Zbliżający się początek wakacji przynosi falę upałów. Znoszenie wysokich temperatur jest trudne w miejscu pracy. Jakie prawa mają pracownicy a jakie obowiązki pracodawcy w związku z pracą podczas upałów?

Jak przetrwać upał?

Jak przetrwać upał? Temperatury coraz wyższe i na ochłodzenie w najbliższym czasie nie ma szans. Upały są groźne szczególnie dla dzieci i osób starszych, ale nie tylko! Jak bezpiecznie przeczekać upalne dni?

Jak dbać o komfort pracowników w upalne dni? Trzy praktyczne wskazówki

Upalne dni mogą być wyzwaniem dla pracowników, wpływając na ich samopoczucie, zdrowie i wydajność. W Polsce istnieją przepisy prawne, które nakładają obowiązki na pracodawców w zakresie zapewnienia odpowiedniego komfortu termicznego w miejscach pracy. Jednak pracodawcy, którym prawdziwie zależy na swojej załodze, szukają często sposobów, by zrobić więcej, niż wymagane minimum. Oto w jaki sposób mogą to osiągnąć.

Napoje dla pracowników: Kiedy pracodawca ma obowiązek dać pracownikom pić

Napoje dla pracowników to temat aktualny nie tylko u progu lata. Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawców obowiązki związane z zapewnieniem pracownikom wody lub innych napojów. Określają sytuacje, w których pracodawca powinien zapewnić pracownikom napoje, a także ich rodzaje. Kiedy pracownik ma prawo żądać napojów od pracodawcy?

Jak zmiany klimatu wpływają na nasze zdrowie? Tegoroczne fale upałów to zaledwie początek

20 sierpnia 1897 roku brytyjski lekarz, Sir Ronalda Rossa odkrył, że za przenoszenie malarii odpowiedzialne są samice komarów. Niestety, zmiany klimatu, jakie obecnie obserwujemy, sprzyjają rozwojowi chorób przenoszonych właśnie przez wektory (m.in. komary i kleszcze), a ich zasięg występowania rozszerza się coraz bardziej na kraje Europy Północnej, powodując pojawianie się jednostek chorobowych, które dotychczas były kojarzone z obszarami tropikalnymi.

Maksymalna temperatura w pracy dla całej UE?

Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC), konsorcjum ponad 92 związków zawodowych z całej Europy, wzywa Komisję Europejską do wprowadzenia przepisów określających maksymalną dopuszczalną temperaturę w miejscu pracy.

Praca podczas upałów - jakie są obowiązki pracodawców?

Praca podczas upałów jest nie lada wyzwaniem! Wielu zastanawia się czy trzeba pracować jeżeli temperatura powietrza przekracza 30ºC, a jeśli tak, to w jakich warunkach i co musi zapewnić pracodawca. Czy powinien skrócić czas pracy, zapewnić dodatkową przerwę, klimatyzację w pomieszczeniach oraz napoje i posiłki? Wszystko zależy od rodzaju oraz charakteru pracy i jej warunków.

Pracownicy skarżą się na upały

Mnożą się skargi na pracę w upale. Niektórzy piszą, że pracują w „nagrzanych, blaszanych puszkach”

Obowiązki pracodawców w czasie upałów

Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach - to niektóre z działań, jakie powinien podjąć pracodawca w celu poprawienia warunków pracy w czasie upałów.

Komunikat MRiPS: przepisy nie nakazują skrócenia pracy w czasie upału. Pracownik ma prawo do napojów pod rygorem grzywny

Komunikat Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: Wysokie temperatury mają wpływ nie tylko na wydajność pracy, ale i na bezpieczeństwo pracownika. Skrócenie czasu pracy jest jednak decyzją, która zależy w praktyce od dobrej woli pracodawcy. Prawo nakazuje mu dostarczenia napojów. Nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 do 30 tys. złotych.

Upały w pracy a przepisy BHP i zalecenia PIP. Wysoka temperatura w miejscu pracy, napoje, organizacja pracy, pierwsza pomoc przy przegrzaniu organizmu

Już kilka dni temu Główny Inspektor Pracy apelował do pracodawców o zorganizowanie pracy w upalne, gorące dni zgodnie z zasadami BHP. Jak zorganizować pracę w wysokich temperaturach? Kiedy trzeba zapewnić pracownikom nieodpłatnie zimne napoje? Czy przepisy BHP określają maksymalną dopuszczalną temperaturę w pomieszczeniu? Jakie są inne wymogi BHP odnośnie pracy w wysokiej temperaturze otoczenia?

Dziecko w rozgrzanym samochodzie? Kolejny przypadek...

Dziecko w rozgrzanym samochodzie? Choć o zostawianiu dzieci w autach latem mówi się od lat, takie przypadki nadal się zdarzają. Oto przykład z Zatoru.

Praca podczas upałów – zalecenia PIP

Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

Praca w upały - zalecenia GIP

Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

Upał w pracy - obowiązki pracodawcy z zakresu bhp

Upał w pracy wpływa na niższą wydajność pracowników. Jakie obowiązki z zakresu bhp Kodeks pracy nakłada na pracodawcę w związku z wysokimi temperaturami? Kiedy osoba zatrudniająca musi zapewnić napoje chłodzące?

Jakie są obowiązki pracownika wykunującego prace w upale?

Podczas pracy w wysokich temperaturach na pracowniku spoczywają obowiązki, które musi wypełnić, aby praca była komfortowa i bezpieczna dla niego samego.

Praca w upale. Jakie obowiązki ma pracodawca?

Wysokie temperatury to konkretne obowiązki po stronie pracodawcy związane z zapewnieniem odpowiednich warunków do pracy.

Nowe obowiązki pracodawcy w związku z wysokimi temperaturami?

Na pracodawcę mogą zostać nałożone nowe obowiązki związane ze zmianą klimatu i wysokimi temperaturami w okresie letnim. Powstała propozycja unormowania maksymalnej temperatury pracy na poziomie 30 stopni C. Po jej przekroczeniu konieczne byłoby podjęcie działań mających na celu zmniejszenie uciążliwości pracy w postaci np.: dodatkowych przerw w pracy, skrócenia czasu pracy, zapewnienia klimatyzacji i pochłaniaczy wilgoci.

Obowiązki pracodawcy podczas upałów

Ponad 150 skarg związanych z upałami wpłynęło do PIP do połowy czerwca. Dotyczyły one nieprawidłowości w zakresie wydawania napojów (106) oraz niewłaściwych temperatur w pomieszczeniach pracy (44). Jakie są obowiązki pracodawcy podczas upałów?

Zimne napoje i krótszy czas pracy podczas upału

Państwowa Inspekcja Pracy podaje, że do końca lipca otrzymała ponad 300 skarg od pracowników w związku z upałami. Co powinien zrobić pracodawca, aby wywiązać się ze swoich obowiązków?

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

W cieplejszej części roku trudno jest użytkować samochód bez sprawnej klimatyzacji. To kwestia nie tylko komfortu, ale także bezpieczeństwa. Jak dbać o klimatyzację, by dobrze nam służyła?

Maksymalna temperatura w miejscu pracy

Maksymalna temperatura w pracy nie została określona przepisami prawa pracy. Przyjmuje się, że dla pracy w biurze to 30°C, a dla ciężkiej pracy fizycznej 28°C. Przepisy bhp regulują jednak temperaturę minimalną oraz obowiązek zapewniania pracownikom przez pracodawców zimnych napojów w upalne dni.

REKLAMA