REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Weksel, Dłużnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto dokonuje opisu i oszacowania zajętej rzeczy?

Opisu i oszacowania może dokonać komornik o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej. Oszacowanie powinno być ujęte w protokole zajęcia ruchomości. Komornik powinien opisać wartość każdej zajętej rzeczy indywidualnie gdyż taka jest zasada.

Możesz przeprowadzić postępowanie spadkowe po dłużniku

Do grona osób, które mogą wnieść o stwierdzenie nabycia spadku nie należą tylko spadkobiercy zmarłego – ale także osoby mające w tym interes prawny – m.in. jego wierzyciele.

Jak bronić się przed windykacją nieistniejącego długu

Obecnie na rynku aktywnie działa wiele firm windykacyjnych. Z ich usług chętnie korzystają przedsiębiorcy, którym nie udaje się skutecznie egzekwować od konsumentów zapłaty. W większości przypadków żądanie spłaty zadłużenia jest uzasadnione. Jednakże zdarzają się sytuacje windykowania nieistniejącego długu.

Co należy wiedzieć o długach spadkowych

Spadkobiercy z chwilą śmierci spadkodawcy wchodzą w te prawa i obowiązki które podlegają dziedziczeniu. Oznacza to że zobowiązania powstałe za życia spadkodawcy obciążają aktywa tworzące spadek, a spadkobiercy zmarłego mają obowiązek ich uregulowania. W rzeczywistości więc, długi spadkowe obniżają wartość spadku.

REKLAMA

Opóźnienie i zwłoka dłużnika

Przepisy prawa cywilnego rozróżniają zwykłe opóźnienie oraz tzw. opóźnienie kwalifikowane, zwane inaczej zwłoką. Czym jest zwłoka dłużnika i jakie ma ona konsekwencje?

Skarga na czynności komornika

Ważna rolę w zapewnieniu ochrony interesów wierzyciela i dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym oraz prawidłowego przebiegu egzekucji odgrywa skarga na czynności komornika.

Egzekucja czynności niezastępowalnych

Czynność niezastępowalna to taka czynność, której inna osoba za dłużnika wykonać nie może, a której wykonanie zależy wyłącznie od woli dłużnika. Czynność ta jest związana z osoba dłużnika, gdyż tylko on sam może ją wykonać. Czy ją wykona, czy też nie zależy tylko i wyłącznie od jego woli a nie od określonych okoliczności. Dłużnik musi mieć pełną możność fizyczna i prawną do jej wykonania.

Egzekucja czynności zastępowalnych

Egzekucja czynności zastępowalnych zmierza do zaspokojenia wierzyciela przez wymuszenie na dłużniku określonego zachowania się. Czynność zastępowalna to taka czynność, którą za dłużnika może wykonać inna osoba.

REKLAMA

Zbieg egzekucji i zabezpieczenia

Ze zbiegiem egzekucji mamy do czynienia w przypadku skierowania do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego (np. ruchomości) egzekucji sądowej i administracyjnej albo w przypadku skierowania do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego dwóch lub więcej egzekucji sądowych.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego

W toku postępowania egzekucyjnego mogą zaistnieć sytuacje, które uniemożliwiają dalsze jego prowadzenie. Przeszkody uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie egzekucji mogą być trwałe lub uniemożliwiające jej prowadzenie przez bliżej nieokreślony czas.

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

W toku postępowania egzekucyjnego mogą zaistnieć sytuacje, które uniemożliwiają dalsze jego prowadzenie. Przeszkody uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie egzekucji mogą być trwałe lub uniemożliwiające jej prowadzenie przez bliżej nieokreślony czas.

Jak zabezpieczyć egzekucję z majątku dłużnika?

Zdarza się często (z uwagi na przedłużający się proces), iż po wydaniu orzeczenia nie ma już możliwości zaspokojenia wierzyciela, gdyż wszczęta egzekucja okazuje się bezskuteczna.Co zrobić aby uniknąć takiej sytuacji? Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na to pytanie.

Nie płacisz alimentów – trafisz do rejestru dłużników

Zaleganie ze świadczeniami alimentacyjnymi jest zagrożone karą pozbawienia wolności. Od niedawna wiąże się również z innymi potencjalnymi niedogodnościami.

Podmioty postępowania egzekucyjnego

Podmiotami postępowania egzekucyjnego są podmioty uprawnione do dokonywania czynności postępowania egzekucyjnego i dzielą się na organy procesowe i organy egzekucyjne, uczestników postępowania

Wydanie dalszego i ponownego tytułu wykonawczego

Wprowadzenie do obrotu prawnego kilku identycznych pod względem podmiotowym (ten sam dłużnik) i przedmiotowym (ta sama kwota) tytułów wykonawczych czy też kilku egzemplarzy danego tytułu wykonawczego grozi ponownym egzekwowaniem świadczenia, które uprzednio było już wyegzekwowane. Dlatego też istnieje zasada, iż dopuszczalne jest wydanie wierzycielowi tylko jednego tytułu wykonawczego.

Odpowiedzialność osób niewymienionych w pierwotnym tytule wykonawczym

W toku postępowania egzekucyjnego może dojść do takiej sytuacji, że do zaspokojenia wierzyciela będą zobowiązane także osoby niewymienione w pierwotnym tytule wykonawczym jako dłużnicy albo dłużnicy będą obowiązani spełnić świadczenie na rzecz osób, które nie były wymienione w pierwotnym tytule jako wierzyciele.

Co zrobić gdy dłużnik przekazał majątek innej osobie

Pożyczyłem koledze większą sumę pieniędzy ponieważ miał chwilowe problemy finansowe. Całą kwotę miał oddać po 3 miesiącach. Początkowo obiecywał że zapłaci najszybciej jak będzie mógł ale po umówionym terminie nadal nie odzyskałem pieniędzy. Po kilku ponagleniach kolega poinformował mnie że nie ma z czego spłacić pożyczki. Nie chciałem w to wierzyć ponieważ ten kolega miał własny dom poza miastem oraz nowe mieszkanie w centrum miasta. Okazało się jednak ze wszystko oddał córce kilka tygodni po mojej pożyczce. Jak odzyskać dług?

Co to jest depozyt sądowy

Co mogę zrobić w sytuacji gdy wierzyciel nie chce przyjąć ode mnie świadczenia, czy taka sytuacja uzasadnia złożenie przedmiotu do depozytu sądowego?  

Co to jest przypozwanie

W związku z nieuregulowaniem w terminie płatności, mój wierzyciel zdecydował się skierować sprawę na drogę sądową, pozywając poręczyciela długu. Parę dni temu dostałem pismo informujące o procesie, wzywające mnie, jako dłużnika głównego do wzięcia udziału w sprawie. Czy muszę przyłączyć się do tego procesu?

Termin płatności

W jakim terminie należy opłacać rachunki za energię? Czy wystarczy dokonać przelewu dzień przed terminem płatności? Czy liczy się dzień wysłania czy otrzymania pieniędzy przez przedsiębiorstwo? Sprawdź, który termin jest dla ciebie ważniejszy.

Weksel in blanco

Jestem posiadaczem weksla in blanco, który został wystawiony na zabezpieczenie zapłaty ceny sprzedaży towaru. Jak mogę z niego skorzystać?  

Zaliczenie zapłaty

Prowadzę sklep i kupuję u hurtownika sporo towarów. Kupuję u niego często i mamy wiele nierozliczonych faktur. Mam pytanie czy muszę na każdym przelewie pisać jakiej faktury dotyczy czy też hurtownik sam sobie to zaksięguje.  

Pokwitowanie

Zawarłem umowę o dzieło z księgowym. Miał sporządzić dla mnie bilans oczywiście za wynagrodzeniem. Zleceniobiorca stworzył bilans ja natomiast miałem zapłacić mu pieniądze. Chciałem aby zleceniobiorca wystawił mi pokwitowanie za zapłacone wynagrodzenie. On odmówił. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?  

Dochodzenie roszczeń z weksla

Pożyczyłem pieniądze koledze. Ten jako wystawił mi weksel na wypadek, gdyby nie spłacił pożyczki. Jak się okazało faktycznie ma problemy ze spłatą. Już od dwóch miesięcy nie zwraca mi pieniędzy. Do jakiego sądu zwrócić się z moją sprawą? Czy posiadając weksel mam ułatwione dochodzenie pieniędzy?  

Kiedy zobowiązanie jest solidarne

Umowę podpisują zawsze dwie strony (np. sprzedający-kupujący, wynajmujący-najemca, zleceniodawca-zleceniobiorca). Może się jednak zdarzyć, że po jednej stronie umowy będzie występować więcej niż jeden podmiot.  

Jak ująć przeterminowane należności

Jeżeli kontrahent nie reguluje należności, należy od niej utworzyć odpis aktualizujący. Takie działanie jest właściwe, jeżeli należność nie była zabezpieczona, a prawdopodobieństwo jej uregulowania jest niskie.

Wpisy dłużników alimentacyjnych do Ewidencji Dłużników InfoMonitora

Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która wejdzie w życie 1 października 2008 r. zmieni zapisy Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej. W związku z tą zmianą Wójt, Burmistrz lub Prezydent Miasta będą przekazywali do biura informacji gospodarczej informacje gospodarcze o dłużnikach alimentacyjnych, którzy nie regulują zobowiązań na czas. 

Odpowiedzialność za długi spadkowe

W skład spadku wchodzą nie tylko aktywa, ale i długi spadkodawcy. Dziedzicząc np. atrakcyjną działkę, możemy jednocześnie stać się dłużnikami ogromnych kwot wobec wierzycieli spadkodawcy. Długi termin na złożenie oświadczenia o przyjęciu, lub odrzuceniu spadku (6 miesięcy) powinien nam dać czas na zorientowaniu się w sytuacji.

Jak chronić się przed wekslem

Dłużnik powinien być zainteresowany tym, aby do wystawionego przez niego weksla była dołączona deklaracja wekslowa. Podpisanie deklaracji chroni jego interesy, zabezpieczając go przed niezgodnym z porozumieniem wekslowym wypełnieniem weksla przez nieuczciwego posiadacza.

Czym jest weksel

Weksel to papier wartościowy można zatem skutecznie regulować nim swoje zobowiązania. Można także nim zabezpieczyć spłatę pożyczki.

Niewypłacalność

Niewypłacalność - jest to niemożność wywiązywania się na bieżąco ze swoich zobowiązań.

Niewypłacalność

Niewypłacalność - jest to niemożność wywiązywania się na bieżąco ze swoich zobowiązań.

Dług

Dług to niespełniony obowiązek pewnego świadczenia przez dłużnika na rzecz wierzyciela.

Dług

Dług to niespełniony obowiązek pewnego świadczenia przez dłużnika na rzecz wierzyciela.

Jak zabezpieczyć umowę sprzedaży

Często umowa sprzedaży przewiduje odroczony termin płatności. Sprzedawcą zastanawia się wtedy, w jaki sposób ma się zabezpieczyć przed niezapłaceniem za towar. Jedną z dostępnych i tanich form zabezpieczenia jest weksel własny in blanco.

Obcy weksel ewidencjonuje się jako inwestycje

Weksel płatny w terminie przekraczającym trzy miesiące od daty jego wystawienia, ale nie dłuższym niż 12 miesięcy, ujawnia się w bilansie jako inne papiery wartościowe.

Jak ustanowić hipotekę przymusową?

Nieruchomość naszego dłużnika (na którego posiadamy tytuł wykonawczy np. wyrok, nakaz zapłaty) możemy obciążyć hipoteką na naszą rzecz. W odróżnieniu od klasycznej hipoteki, hipoteka przymusowa jest ustanawiana bez udziału właściciela nieruchomości i wbrew jego woli. Powoduje zaś takie same skutki i jest skutecznym zabezpieczeniem naszej wierzytelności.

Weksel w księgach rachunkowych

Jak ująć w księgach rachunkowych weksel własny? Jak zaewidencjonować otrzymany od kontrahenta weksel będący zapłatą za towar? Czym jest dyskonto weksla? Jak ewidencjonować weksle własne in blanco wydane jako zabezpieczenie spłaty kredytu?

REKLAMA