Weksel in blanco
REKLAMA
REKLAMA
Weksel in blanco
Istota weksla in blanco polega głównie na zabezpieczeniu przyszłych wierzytelności pieniężnych wystawcy weksla, których wysokość i terminy wymagalności nie są możliwe do sprecyzowania w chwili jego wystawiania. Dlatego też weksel ten jest zwany niezupełnym, jedynymi elementami koniecznymi, które muszą znaleźć się w treści takiego dokumentu są: nazwa dokumentu „weksel” oraz podpis wystawcy, złożony w zamiarze zaciągnięcia zobowiązania wekslowego.
REKLAMA
REKLAMA
Zatem posiadaczowi weksla obok roszczenia pierwotnego z umowy sprzedaży towarów, przysługuje roszczenie - ze stosunku wekslowego. Przedmiotem obu roszczeń jest zawsze określona suma pieniężna, a wierzyciel ma prawo dochodzenia jej zapłaty w dwojaki sposób: albo na podstawie stosunku podstawowego, albo na podstawie weksla (zobowiązanie z weksla in blanco powstaje z chwilą jego podpisania i wydania remitentowi czyli osobie, na rzecz której ma być wypłacone zobowiązanie z weksla)
Jeżeli pomimo zaspokojenia roszczenia ze stosunku podstawowego wierzyciel dochodziłby zapłaty na podstawie weksla, to musi liczyć się z zarzutem, że skoro zabezpieczona wekslem wierzytelność już nie istnieje, to wygasło także zobowiązanie wekslowe.
POBIERZ WZORY: Weksle
Deklaracja wekslowa
REKLAMA
W razie gdy dłużnik naruszy termin płatności za wydany towar, wierzyciel jest upoważniony do uzupełnienia weksla in blanco zgodnie z deklaracją wekslową. Z wekslem in blanco wiąże się zawarcie z wystawcą umowy bądź porozumienia, które wskazują, w jaki sposób powinny być wypełnione brakujące elementy weksla w momencie jego wykorzystania. Zatem aby dochodzić należności wekslowej, w pierwszej kolejności należy go uzupełnić, zgodnie z upoważnieniem zawartym w deklaracji wekslowej, określającej zasady na których można wpisać brakujące elementy weksla tj. datę i miejsce wystawienia weksla, oznaczenie sumy wekslowej, określenie terminu płatności, czy na czyją rzecz ma być wypełniony.
Brak deklaracji wekslowej nie wpływa na ważność weksla. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wystawiając weksel in blanco wystawca upoważnia posiadacza weksla do uzupełnienia jego treści zgodnie ze swoją wolą( jest ona ograniczona jedynie przez przepisy prawa wekslowego i przyjęte zwyczaje)
Uzupełnienie weksla in blanco powoduje, że staje się on zwykłym wekslem i na jego podstawie powstaje zobowiązanie. Wtedy też należy zawiadomić wystawcę weksla własnego o jego wypełnieniu, wzywając go jednocześnie do jego wykupu w terminie i miejscu płatności.
W razie uchylania się dłużnika/ wystawcy weksla od płatności, zobowiązań z weksla można dochodzić na drodze sądowej w postępowaniu nakazowym
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat