| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Co to jest przypozwanie

Co to jest przypozwanie

W związku z nieuregulowaniem w terminie płatności, mój wierzyciel zdecydował się skierować sprawę na drogę sądową, pozywając poręczyciela długu. Parę dni temu dostałem pismo informujące o procesie, wzywające mnie, jako dłużnika głównego do wzięcia udziału w sprawie. Czy muszę przyłączyć się do tego procesu?

Poręczyciel zgodnie z unormowaniami kodeksu cywilnego odpowiada za poręczony dług jak współdłużnik solidarny. Oznacza to, iż wierzyciel może sam wybrać od kogo zażąda pieniędzy. W przedstawionej przez Pana sytuacji wierzyciel zdecydował się w pierwszej kolejności spróbować wyegzekwować pieniądze od poręczyciela, który z kolei w razie spłaty długu, może wystąpić do dłużnika z roszczeniem regresowym.

Wezwanie dłużnika do wzięcia udziału w sprawie sądowej

W opisanej przez Pana sytuacji poręczyciel, postępując zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego, zdecydował się wezwać Pana do udziału w sprawie o zapłatę długu wykorzystując tzw. instytucję przypozwania. Jej celem jest zawiadomienie osoby trzeciej o toczącym się procesie.

Według art.84 kpc strona ( poręczyciel), której w razie niekorzystnego dla niej rozstrzygnięcia przysługiwałoby roszczenie względem osoby trzeciej (chodzi tu o roszczenie regresowe względem Pana jako dłużnika głównego) albo przeciwko której osoba trzecia mogłaby wystąpić z roszczeniem, może zawiadomić taką osobę o toczącym się procesie i wezwać ją do wzięcia w nim udziału.

Interwencja uboczna

Osoba przypozwana nie staje się uczestnikiem postępowania przez sam fakt doręczenia jej pisma procesowego. Wyłącznie od Pana zależy decyzja o udziale w sprawie. Wejście do procesu następuje poprzez zgłoszenie interwencji ubocznej. Od tej pory osoba trzecia jest zobowiązana do współdziałania ze stroną do której przystąpiła i ma możliwość podniesienia wszelkich zarzutów przysługujących jej przeciwko powodowi lub pozwanemu.

Skutki niezgłoszenia interwencji

Natomiast jeżeli nie zdecyduje się Pan na przystąpienie do procesu, nie będzie Pan mógł podnosić w przyszłym procesie regresowym wytoczonym przez poręczyciela zarzutu, że sprawa została rozstrzygnięta błędnie lub strona prowadziła proces wadliwie. Poręczyciel będzie mógł zażądać od Pana zwrotu wszystkiego co sam świadczył wierzycielowi.

Podsumowując, nie jest Pan zobligowany do wzięcia udziału w sprawie, jednakże wydaje się to wskazane ze względu na możliwość skuteczniejszej obrony swoich praw w procesie.

Podstawa prawna :art.881 kodeksu cywilnego oraz art. 82 i 84 kodeksu postępowania cywilnego

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »