| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Jak zabezpieczyć umowę sprzedaży

Jak zabezpieczyć umowę sprzedaży

Często umowa sprzedaży przewiduje odroczony termin płatności. Sprzedawcą zastanawia się wtedy, w jaki sposób ma się zabezpieczyć przed niezapłaceniem za towar. Jedną z dostępnych i tanich form zabezpieczenia jest weksel własny in blanco.

Dla powstania takiego zabezpieczenia wystarczające jest, by kupujący podpisał weksel i wręczył go sprzedawcy.

Deklaracja wekslowa

Sposób i okoliczności wypełnienia weksla ustala się w momencie wystawiania weksla. Nie jest konieczne spisywanie ustaleń w tym zakresie, ale bezpieczniej jest by kupujący (wystawca weksla) i sprzedawca podpisali stosowne porozumienie wekslowe (deklarację wekslową). Pozwoli to zapobiec później ewentualnym nieporozumieniom i zarzutom nawet na drodze sądowej.

Wzór deklaracji wekslowej

Co ułatwia weksel in blanco?

Specyfika weksla in blanco polega na tym, że w razie potrzeby sprzedawca uzupełnia go o brakujące elementy, m.in. o kwotę zadłużenia wraz z odsetkami, termin i miejsce płatności.

Jeżeli wystawca nie wykupi weksla w wyznaczonym terminie, posiadacz weksla może wystąpić przeciwko niemu z pozwem w szybkim i tanim trybie postępowania nakazowego.

Nakaz taki stanowi tytuł zabezpieczenia bez nadawania mu klauzuli wykonalności.

Brak majątku dłużnika

Należy mieć na uwadze jednak, że weksel jest skutecznym zabezpieczeniem, pod warunkiem że zostanie on użyty w czasie, gdy niepłacący klient posiada jeszcze majątek. Weksel jest bowiem zabezpieczeniem osobistym - zobowiązany z weksla odpowiada za powstały dług całym swoim mieniem. Jednakże gdy kupujący nie ma żadnego majątku wtedy egzekucja jest bezskuteczna a sprzedający nie odzyska pieniędzy.

Wymogi formalne

Sprzedawca przyjmując od kupującego weksel niezupełny musi pamiętać, że dokument ten dla swojej ważności winien spełniać szereg wymogów formalnych. Istotna jest i treść zapisów, i miejsce ich umieszczenia w dokumencie.

Przede wszystkim podpis wystawcy musi być złożony pod treścią weksla, tj. na awersie, w prawym dolnym rogu blankietu pod pieczęcią firmową. Dla celów dowodowych lepiej, by był czytelny, ale wystarczające jest, by podpis został złożony w formie, w jakiej zazwyczaj jest przez przedsiębiorcę składany (np. zgodnie z wzorem podpisu znajdującym się w aktach rejestrowych spółki).

Nie trzeba przy tym korzystać z gotowych blankietów, bo o tym, czy dokument jest wekslem, decyduje jego treść, to czy zawiera niezbędne wymagane przez prawo elementy.

Tak jak w każdym przypadku zaciągania zobowiązań, przy wystawianiu weksla przedsiębiorca winien być reprezentowany przez osoby do tego uprawnione.

Wzór weksla własnego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ChinskiRaport.pl

Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »