Jak zabezpieczyć umowę sprzedaży
REKLAMA
REKLAMA
Dla powstania takiego zabezpieczenia wystarczające jest, by kupujący podpisał weksel i wręczył go sprzedawcy.
REKLAMA
Deklaracja wekslowa
Sposób i okoliczności wypełnienia weksla ustala się w momencie wystawiania weksla. Nie jest konieczne spisywanie ustaleń w tym zakresie, ale bezpieczniej jest by kupujący (wystawca weksla) i sprzedawca podpisali stosowne porozumienie wekslowe (deklarację wekslową). Pozwoli to zapobiec później ewentualnym nieporozumieniom i zarzutom nawet na drodze sądowej.
Wzór deklaracji wekslowej
Co ułatwia weksel in blanco?
Specyfika weksla in blanco polega na tym, że w razie potrzeby sprzedawca uzupełnia go o brakujące elementy, m.in. o kwotę zadłużenia wraz z odsetkami, termin i miejsce płatności.
Jeżeli wystawca nie wykupi weksla w wyznaczonym terminie, posiadacz weksla może wystąpić przeciwko niemu z pozwem w szybkim i tanim trybie postępowania nakazowego.
Nakaz taki stanowi tytuł zabezpieczenia bez nadawania mu klauzuli wykonalności.
Brak majątku dłużnika
Należy mieć na uwadze jednak, że weksel jest skutecznym zabezpieczeniem, pod warunkiem że zostanie on użyty w czasie, gdy niepłacący klient posiada jeszcze majątek. Weksel jest bowiem zabezpieczeniem osobistym - zobowiązany z weksla odpowiada za powstały dług całym swoim mieniem. Jednakże gdy kupujący nie ma żadnego majątku wtedy egzekucja jest bezskuteczna a sprzedający nie odzyska pieniędzy.
Wymogi formalne
Sprzedawca przyjmując od kupującego weksel niezupełny musi pamiętać, że dokument ten dla swojej ważności winien spełniać szereg wymogów formalnych. Istotna jest i treść zapisów, i miejsce ich umieszczenia w dokumencie.
Przede wszystkim podpis wystawcy musi być złożony pod treścią weksla, tj. na awersie, w prawym dolnym rogu blankietu pod pieczęcią firmową. Dla celów dowodowych lepiej, by był czytelny, ale wystarczające jest, by podpis został złożony w formie, w jakiej zazwyczaj jest przez przedsiębiorcę składany (np. zgodnie z wzorem podpisu znajdującym się w aktach rejestrowych spółki).
Nie trzeba przy tym korzystać z gotowych blankietów, bo o tym, czy dokument jest wekslem, decyduje jego treść, to czy zawiera niezbędne wymagane przez prawo elementy.
Tak jak w każdym przypadku zaciągania zobowiązań, przy wystawianiu weksla przedsiębiorca winien być reprezentowany przez osoby do tego uprawnione.
Wzór weksla własnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat