reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Weksle > Jak chronić się przed wekslem

Jak chronić się przed wekslem

Dłużnik powinien być zainteresowany tym, aby do wystawionego przez niego weksla była dołączona deklaracja wekslowa. Podpisanie deklaracji chroni jego interesy, zabezpieczając go przed niezgodnym z porozumieniem wekslowym wypełnieniem weksla przez nieuczciwego posiadacza.

Kiedy zawiera się deklarację wekslową?

Większość weksli, jakie występują w obrocie to weksle własne in blanco. Zainteresowanie nimi wynika stąd, że strony często nie znają, wysokości przyszłego zobowiązania. Przy podpisywaniu weksla in blanco strony powinny zawrzeć deklarację wekslową.

Monika Z. wzięła kredyt w banku. Na zabezpieczenie spłaty tego kredytu bank zażądał od Moniki Z. weksla własnego in blanco. Bank nie wie, jaką część kredytu Monika Z. spłaci, a jaką będzie musiał dochodzić przed sądem. Monika Z. powinna zażądać podpisania deklaracji wekslowej, która określi jaką maksymalną kwotę bank może wpisać na wekslu.

Kto jest stroną deklaracji wekslowej?

Inaczej niż weksel, deklarację wekslową podpisuje osoba wystawiająca weksel i osoba go przyjmująca.

POBIERZ: Wzory weksli

Czym jest deklaracja wekslowa?

Najkrócej można określić ją jako umowę między wystawiającym weksel a wierzycielem o to jak ten ostatni można wypełnić weksel. Deklarację wekslową określa się bardzo często umowę wekslową. Postanowienia deklaracji wekslowej powinny określać sposób i termin wypisania weksla.

Jaką formę powinna mieć deklaracja wekslowa?

Porozumienie może być zawarte w sposób wyraźny lub dorozumiany, pisemny lub ustny. Przyjmuje się, że do deklaracji wekslowej stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Porozumienie wekslowe zawarte w formie pisemnej jest deklaracją wekslową.

Komu służy deklaracja wekslowa?

Dla dłużnika wekslowego deklaracja jest niezbędna, natomiast dla wierzyciela mogłoby jej nie być. Deklaracja zawiera upoważnienie do uzupełnienia weksla. Owo wypełnienie weksla musi być zgodne z deklaracją wekslową, mieścić się w jej ramach, być zgodne z wolą zobowiązanego z weksla.

Jeżeli wypełnienia weksla odbiega od warunków zawartych w deklaracji wekslowej, to dłużnik wekslowy może bronić się w sądzie przedkładając ją. Jednak ciężar dowodu, że weksel został wypełniony niezgodnie z porozumieniem, spoczywa na dłużniku, i musi on przed sadem powyższe udowodnić.

Kto podpisuje deklarację wekslową?

Na deklaracji wekslowej powinny być umieszczone podpisy zarówno wierzyciela wekslowego, jak i dłużnika.

Powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Taka konieczność jest podyktowana tym, aby dłużnik wekslowy miał lepszą sytuację przed sądem.

Wzór deklaracji wekslowej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obrona przed egzekucją z weksla.
Obrona przed egzekucją z weksla.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama