reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Weksle > Czym jest weksel

Czym jest weksel

Weksel to papier wartościowy można zatem skutecznie regulować nim swoje zobowiązania. Można także nim zabezpieczyć spłatę pożyczki.

Jakie funkcje pełni weksel?

Weksel spełnia trzy funkcje: płatniczą (zwaną też kredytową), zabezpieczającą i obiegową.

Gdy wierzyciel udziela dłużnikowi kredytu i przyjmuje od niego weksel z zapisaną należną do zapłaty kwotą, to wówczas weksel spełnia funkcję płatniczą. Zapłata nastąpi dopiero po pewnym czasie od wystawienia weksla.

Weksel zabezpiecza zapłatę wystawionej na nim kwoty i na tym polega jego funkcja zabezpieczająca. Wekslem można obracać wielokrotnie aż do dnia jego płatności. Przenoszony jest przez indos z jednej osoby na drugą. Na takim obrocie wekslem polega trzecia funkcja weksla - obiegowa.

POBIERZ: Wzory weksli

W jakiej formie powinien mieć weksel?

Weksel musi być sporządzony na piśmie i odręcznie podpisany.

Kto powinien podpisać weksel?

Jeżeli weksel wystawia osoba fizyczna wtedy musi podpisać go własnoręcznie.

Natomiast na wekslu wystawionym przez osobę prawną podpisać powinna podpisać się osoba upoważniona do reprezentacji tej osoby (najczęściej prezes zarządu). Dodatkowo na takim wekslu musi być umieszczona pieczątka firmy.

Gdyby weksel wystawili wszyscy wspólnicy spółki cywilnej, to powinni go wszyscy podpisać. Za zobowiązania spółki cywilnej odpowiadają wszyscy wspólnicy, ale za zobowiązania z weksla odpowiadają tylko osoby, które są na nim podpisane.

Co daje weksel wierzycielowi?

Posiadanie weksla ułatwia egzekucję należności, ponieważ pozwala szybko uzyskać sądowy nakaz zapłaty. Weksel jednak nie gwarantuje odzyskania pieniędzy, gdy dłużnik okaże się niewypłacalny.

Kiedy wystawia się weksel?

Weksel najczęściej wystawiany jest w następujących przypadkach:

  • Przy zaciąganiu kredytu
  • Przy udzielaniu pożyczki
  • W razie robienia zakupów, jeśli nabywca w tej chwili nie ma pieniędzy, a otrzyma je wkrótce i będzie mógł zapłacić

Weksel własny czy trasowany?

Przez weksel własny osoba, która go wystawiła zobowiązuje się, że sama zapłaci wpisaną na nim kwotę wierzycielowi w konkretnym terminie i w określonym miejscu.

W obrocie występują też weksle trasowane, w których wystawca weksla poleca uregulować należności z wierzycielem osobie trzeciej (trasantowi), najczęściej będącej jego dłużnikiem. Gdyby trasant zapłacił, to wówczas wystawca weksla zostaje zwolniony ze swojego długu.

Co to jest weksel in blanco?

W obrocie występuje weksl in blanco, który ma jedynie podpis wystawcy. Natomiast pozostałe rubryki takiego weksla nie są wypełnione. Najczęściej zabezpiecza on zobowiązania pieniężne, na przykład kredyt, pożyczkę, gwarancję bankową. Wekslami in blanco mogą być zarówno weksle własne, jak i trasowane.

Kiedy warto podpisać deklaracje wekslową?

Osoba wystawiająca weksel in blanco powinna zabezpieczyć się przed nieuczciwym wypełnieniem go. Chodzi o to, aby aktualny jego posiadacz nie wypełnił go w dowolny sposób (np. wpisując wyższą kwotę). Wystawca weksla in blanco zanim go podpisze powinien zawrzeć z wierzycielem umowę wekslową zwaną deklaracją wekslową.

Strony ustalają, w jakich okolicznościach i w jaki sposób może zostać uzupełniony weksel. Gdyby później doszło między nimi do sporu, to dłużnik będzie mógł powoływać się na to, że treść weksla jest inna niż deklaracja wekslowa.

Gdyby jednak weksel został wypełniony niezgodnie z umową wekslową, to nadal jest ważny i może zostać przedstawiony do wykupu. Gdyby spór między stronami rozstrzygał sąd, to wówczas może nakazać wierzycielowi oddanie dłużnikowi nienależnie pobranej kwoty w dodatku z odsetkami.

Wzór weksla własnego

Wzór weksla trasowanego

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co warto wiedzieć o wekslu?
Co warto wiedzieć o wekslu?

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama