reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Wnioski > Jak ustanowić hipotekę przymusową?

Jak ustanowić hipotekę przymusową?

Nieruchomość naszego dłużnika (na którego posiadamy tytuł wykonawczy np. wyrok, nakaz zapłaty) możemy obciążyć hipoteką na naszą rzecz. W odróżnieniu od klasycznej hipoteki, hipoteka przymusowa jest ustanawiana bez udziału właściciela nieruchomości i wbrew jego woli. Powoduje zaś takie same skutki i jest skutecznym zabezpieczeniem naszej wierzytelności.

Poziom trudności: łatwy

Koszt: ok. 220 złotych

Wymagane dokumenty

  • tytuł wykonawczy (np. wyrok, nakaz zapłaty, akt notarialny wraz z klauzulą wykonalności)
  • formularz KW_WPIS

POBIERZ: Wniosek o wpis w księdze wieczystej

Na potrzeby niniejszej porady zakładamy, iż są Państwo w posiadaniu tytułu, więc zakończyło się postępowanie sądowe lub dłużnik nie spełnia obowiązków określonych w ugodzie lub akcie notarialnym.

Tytuł wykonawczy: orzeczenie sądu, ugoda sądowa, ugoda zawarta przed mediatorem, orzeczenie sądu polubownego, akt notarialny z deklaracją poddania się egzekucji opatrzone klauzulą wykonalności - czyli potwierdzeniem przez sąd, iż wyżej wymieniony dokument jest podstawą do prowadzenia egzekucji przez komornika.

Krok pierwszy: sprawdzamy nieruchomość

Jeżeli uzyskaliśmy informacje, iż nasz dłużnik posiada jakąś nieruchomość, musimy uzyskać bliższe dane jej dotyczące, takie jak chociażby adres. Pomoże nam to ustalić numer księgi wieczystej. Jeżeli mamy już numer, udajemy się do sądu wieczysto-księgowego i wnosimy o udostępnienie księgi do wglądu (nie ma opłat) lub wnosimy o wydanie odpisu aktualnego z księgi (30 złotych). Tam sprawdzimy czy nasz dłużnik jest właścicielem, lub współwłaścicielem nieruchomości.

W wydziałach prowadzących księgi wieczyste w systemie elektronicznym istnieje możliwość sprawdzenia księgi wieczystej poprzez wywołanie jej na ekran monitora (bezpłatnie). Dopiero wtedy, gdy z treści księgi (z wpisu w dziale II) wynika, że nasz dłużnik jest właścicielem nieruchomości albo jej współwłaścicielem warto złożyć wniosek o wydanie odpisu z księgi.

Krok drugi: tytuł wykonawczy

Aby wpisać hipotekę przymusową, musimy nasz tytuł egzekucyjny opatrzyć klauzulą wykonalności. W tym celu musimy złożyć odpowiedni wniosek do sądu, przed którym sprawa została zakończona (sąd I lub II instancji, przy czym w drugim przypadku, zadzwońmy do sądu czy akta nadal się tam znajdują - po jakimś czasie od wydania orzeczenia, akta wracają do sądu I instancji).

Jeżeli występowaliśmy wcześniej o tytuł wykonawczy (np. w celu przeprowadzenia egzekucji komorniczej, która okazała się póki co bezskuteczna) musimy zaznaczyć, po co jest on nam potrzebny kolejny tytuł wykonawczy, np. w celu ustanowienia hipoteki przymusowej w wysokości xxx… wszystko to będzie musiało być oznaczone na klauzuli.

We wniosku (opisanym tak jak wszystkie poprzednie pisma procesowe) wnosimy o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi/ nakazowi zapłaty wydanemu w dniu… w sprawie o sygnaturze akt…. oraz doręczenie, lub wydanie nam tytułu wykonawczego w sekretariacie sądu. Wniosek opłacamy znakami sądowymi (do nabycia w sądzie i niektórych bankach) lub opłacamy w kasie sądu, lub przelewem na rachunek, tak aby opłata była załączona do wniosku. Wysokość opłaty: 6 zł za każdą stronę orzeczenia (bez uzasadnienia) i 6 zł za nadanie klauzuli wykonalności. Zazwyczaj 12 - 18 zł. Zgodnie z przepisami sąd ma 3 dni od dnia doręczenia/ złożenia pisma na opatrzenie tytułu klauzulą.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Hipoteka przymusowa to możliwość obciążenia nieruchomości dłużnika./ fot. Fotolia
Hipoteka przymusowa to możliwość obciążenia nieruchomości dłużnika./ fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – Usługi i Towary + INFORLEX PKWiU + CN – program - komplet PREMIUM698.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama