REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Więzienie, Rzecznik Praw Obywatelskich

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ubezwłasnowolnieni w DPS-ach - skarga RPO

RPO zaskarżył przepisy dotyczące umieszczania ubezwłasnowolnionych w domach opieki społecznej. Zdaniem rzecznika nie jest sprawiedliwe, że osoba bezpośrednio zainteresowana nie może podejmować żadnych czynności procesowych i nie ma zagwarantowanej pomocy profesjonalnego pełnomocnika.

Bezpieczne warunki pracy służb mundurowych - skarga RPO

"Żadna z zakwestionowanych pragmatyk służbowych nie określa prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy" - oceniła Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. Nie precyzuje bowiem ani obowiązków pracodawcy, ani sposobu realizacji tego prawa.

Więzienia w Polsce pod unijną kontrolą

Więzienia są przepełnione i wymagają remontów, brakuje zajęć terapeutycznych, a jakość żywności jest słaba. Tak wynika z europejskiego raportu dotyczącego zakładów karnych w Polsce.

Vademecum prawa karnego: posiadanie narkotyków

Czy za posiadanie małej ilości marihuany można trafić za kratki? Czy nakłanianie do zażywania narkotyków stanowi przestępstwo? Co to jest posiadanie narkotyków na własny użytek i czy jest karalne?

REKLAMA

Służba Więzienna

Służba Więzienna jest umundurowaną i uzbrojoną formacją apolityczną podległą Ministrowi Sprawiedliwości, posiadającą własną strukturę organizacyjną. Realizuje ona na zasadach określonych w ustawie Kodeks karny wykonawczy zadania w zakresie wykonywania tymczasowego aresztowania oraz kar pozbawienia wolności i środków przymusu skutkujących pozbawieniem wolności.

Przyczyny usprawiedliwiające niewykonywanie pracy przez pracownika w więzieniu

Skazany jest obowiązany pracować sumiennie i wydajnie, przestrzegać dyscypliny i regulaminu pracy, przepisów porządkowych, przeciwpożarowych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, a także dbać o porządek w miejscu pracy, jak również o stan obsługiwanych maszyn i urządzeń.

Zasady udzielania skazanym zwolnień od pracy

Skazanemu zatrudnionemu odpłatnie na podstawie skierowania do pracy lub umowy o pracę nakładczą przysługuje po roku nieprzerwanej pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności, zwolnienie od pracy przez okres 14 dni roboczych, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, a skazanemu zatrudnionemu nieodpłatnie 14 dni zwolnienia od pracy, bez prawa do wynagrodzenia.

Wymuszanie zwrotu długów, czyli kiedy groźba jest karalna?

Karalność groźby zależy od osoba, której grożono rzeczywiście odczuła niebezpieczeństwo. Bez znaczenie przy tym dla popełnienia przestępstwa pozostaje okoliczności, czy Antoni K. miał zamiar groźbę spełnić.

REKLAMA

Kodeksowe zasady prawa karnego wykonawczego

Jedną z podstawowych wartości polskiego prawa karnego wykonawczego są jednoznaczne zasady jakie żądzą skomplikowanym procesem wykonywania orzeczeń.

Handlarze narkotyków trafią do więzienia nawet na 10 lat


Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zakłada, że handlarze narkotyków trafią do więzienia nawet na 10 lat. Nowe przepisy mają przede wszystkim oddzielić osoby uzależnione od narkotyków od tych, które je sprzedają. Oprócz tego na prokuratora i sąd nałożono obowiązek zbierania informacji na temat używania przez podejrzanego środków odurzających.

Jakie są warunki stosowania środków przymusu bezpośredniego?

Rada Ministrów przygotowała projekt rozporządzenia w sprawie stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz użycia broni palnej lub psa służbowego przez funkcjonariusza Służby Więziennej. Nowe przepisy zakładają, że łatwiej będzie udokumentować użycie środków przymusu oraz wprowadzają nowy środek w postaci urządzenia blokującego staw kolanowy.

Wzrośnie zatrudnienie w służbie więziennej

Niektóre stanowiska kierownicze w służbie więziennej będą mogli pełnić również pracownicy cywilni.

Dziecko ma prawo widywać się z rodzicem osadzonym w Zakładzie Karnym

Nie można zakazać więźniowi zawarcia związku małżeńskiego

Nie można zakazać więźniowi zawarcia związku małżeńskiego opierając się na ocenie jakości związku i głębokości uczucia - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie w sprawie Jaremowicz przeciwko Polsce (24023/03)

REKLAMA