| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Jakie są warunki stosowania środków przymusu bezpośredniego?

Jakie są warunki stosowania środków przymusu bezpośredniego?

Rada Ministrów przygotowała projekt rozporządzenia w sprawie stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz użycia broni palnej lub psa służbowego przez funkcjonariusza Służby Więziennej. Nowe przepisy zakładają, że łatwiej będzie udokumentować użycie środków przymusu oraz wprowadzają nowy środek w postaci urządzenia blokującego staw kolanowy.

Zgodnie z przepisami o zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego decyduje Dyrektor Generalny Służby Więziennej, dyrektor zakładu karnego i aresztu śledczego oraz kierownik podległego im oddziału, komendant ośrodka szkolenia i komendant ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej, a także osoba ich zastępująca, każdy w zakresie swoich uprawnień.

W przypadku wykonywania czynności służbowej poza jednostką organizacyjną Służby Więziennej przez kilku funkcjonariuszy, o zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego, decyduje funkcjonariusz dowodzący.

Funkcjonariusz może samodzielnie decydować o zastosowaniu środków przymusu bezpośredniego, w które został wyposażony w związku z wykonywaną czynnością służbową, wyłącznie w przypadkach usiłowania zamachu na życie lub zdrowie ludzkie, usiłowania ucieczki przez osadzonego, a także w pościgu za osadzonym.

Zobacz również: Kiedy funkcjonariusz odpowiada za przekroczenie uprawnień

W razie zastosowania środków przymusu bezpośredniego funkcjonariusz sporządza notatkę służbową, która powinna zawierać w szczególności:
1. dane identyfikacyjne osoby podejmującej decyzję o zastosowaniu środka przymusu
bezpośredniego oraz osoby dowodzącej, a także pozostałych funkcjonariuszy uczestniczących w stosowaniu środka przymusu bezpośredniego;
2. czas i miejsce zastosowania środka przymusu bezpośredniego;
3. w miarę możliwości dane osoby, wobec której zastosowano środek przymusu bezpośredniego;
4. przyczyny i rodzaj zastosowanych środków przymusu bezpośredniego;
5. inne ważne okoliczności zdarzenia;
6. podpis osoby dowodzącej;
7. uwagi kierownika jednostki.

Nowe przepisy przewidują, że funkcjonariusz będzie mógł zakładać kajdanki na ręce trzymane z tyłu (dotychczas na ręce trzymane w przodu), a gdy osoba jest agresywna lub zagrażająca bezpieczeństwu, kajdanki można założyć także na nogi i ręce trzymane z przodu lub tyłu.

Funkcjonariusz w celu odparcia czynnej napaści lub pokonania oporu może użyć pałki służbowej. Zabrania się jednak zadawania uderzeń i pchnięć pałką służbową w głowę, szyję oraz brzuch; zadawania uderzeń rękojeścią pałki służbowej; a także wobec osoby wobec osoby, której założono, pasy obezwładniające, kaftan bezpieczeństwa, kajdanki na ręce lub nogi albo która jest unieruchomiona siatką obezwładniającą lub użyto środek do obezwładniania za pomocą ładunku elektrycznego.

Blokada stawu kolanowego jest nowoczesnym środkiem przymusu bezpośredniego, mającym na celu zapobieżenie ewentualnej ucieczce osoby konwojowanej lub doprowadzanej. Działanie tego środka polega na unieruchamianiu w przypadku wykonywania gwałtownych ruchów (a więc w czasie ucieczki czy przejawów agresji) stawu kolanowego, w taki sposób, by osoba, wobec której go zastosowano nie mogła rozprostować nogi.

Zobacz również serwis: Policja

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK