reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Kontakty z dzieckiem > Dziecko ma prawo widywać się z rodzicem osadzonym w Zakładzie Karnym

Dziecko ma prawo widywać się z rodzicem osadzonym w Zakładzie Karnym

Dzieci mają prawo do utrzymywania regularnych i bezpośrednich kontaktów ze swoimi rodzicami. To prawo powinno być respektowane także wtedy, gdy któryś z rodziców jest czasowo pozbawiony wolności.

Według Kodeksu karnego wykonawczego wykonanie kary pozbawienia wolności „ma na celu wzbudzanie w skazanym woli współdziałania w kształtowaniu jego społecznie pożądanych postaw, w szczególności poczucia odpowiedzialności oraz potrzeby przestrzegania porządku prawnego i w tym samym powstrzymywania się od powrotu do przestępstwa” (Art. 67. § 1 KKW).

Pozbawienia wolności nie jest równoważne pozbawieniu władzy rodzicielskiej. O ile rodzice nie zostali jej pozbawieni przez sąd, nadal mają prawo wykonywać władzę rodzicielską do ukończenia przez dziecko osiemnastego roku życia.

Gdy skazana jest matka

Gdy osadzoną jest kobieta ciężarna lub karmiąca, to władze więzienia powinny zapewnić jej opiekę specjalistyczną. W celu umożliwienia matce pozbawionej wolności sprawowania stałej i bezpośredniej opieki nad dzieckiem organizuje się przy zakładach karnych specjalne domy dla matki i dziecka, w których dziecko może przebywać na życzenie matki do ukończenia trzeciego roku życia. Wyjątkiem jest sytuacja, że względów wychowawczych lub zdrowotnych (potwierdzonych opinią lekarza albo psychologa) oddziela się dziecko od matki.

Gdy skazanym jest ojciec

Ojciec skazany na karę pozbawienia wolności nie ma tyle przywilejów, co matka. Władze Zakładu Karnego powinny mu umożliwić możliwie jak najczęstszy kontakt z dzieckiem.
W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich, do którego trafia coraz więcej skarg na władze więzienia, które utrudniają kontakty z dziećmi, władze więzienne winny pomagać skazanemu w utrzymywaniu więzi z dziećmi. Co więcej – powinny nawet inicjować ich powstanie tego typu kontaktów.
W przypadku dzieci małych, których prawa wymagają ochrony ponadstandardowej, widzenia są często jedyną formą kontaktów dla osadzonego.
Odmowa udzielenia widzenia skazanemu z dzieckiem narusza podstawową zasadę humanitaryzmu, a także prawo dziecka do utrzymywania regularnych kontaktów osobistych i bezpośrednich z obojgiem rodziców.

Kiedy można odmówić kontaktów osadzonemu rodzicowi z dzieckiem

Kontaktów z dzieckiem można osadzonemu odmówić tylko w wyjątkowych okolicznościach.
Może to nastąpić, gdy tego typu kontakt byłby oczywiście sprzeczny z najlepiej pojętym interesem dziecka lub z innych szczególnie ważnych względów.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dziecko ma prawo utrzymywać kontakt z rodzicem, nawet jeśli ten jest osadzony w zakladzie karnym.
Dziecko ma prawo utrzymywać kontakt z rodzicem, nawet jeśli ten jest osadzony w zakladzie karnym.

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama