| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Kontakty z dzieckiem > Dziecko ma prawo widywać się z rodzicem osadzonym w Zakładzie Karnym

Dziecko ma prawo widywać się z rodzicem osadzonym w Zakładzie Karnym

Dzieci mają prawo do utrzymywania regularnych i bezpośrednich kontaktów ze swoimi rodzicami. To prawo powinno być respektowane także wtedy, gdy któryś z rodziców jest czasowo pozbawiony wolności.

Według Kodeksu karnego wykonawczego wykonanie kary pozbawienia wolności „ma na celu wzbudzanie w skazanym woli współdziałania w kształtowaniu jego społecznie pożądanych postaw, w szczególności poczucia odpowiedzialności oraz potrzeby przestrzegania porządku prawnego i w tym samym powstrzymywania się od powrotu do przestępstwa” (Art. 67. § 1 KKW).

Pozbawienia wolności nie jest równoważne pozbawieniu władzy rodzicielskiej. O ile rodzice nie zostali jej pozbawieni przez sąd, nadal mają prawo wykonywać władzę rodzicielską do ukończenia przez dziecko osiemnastego roku życia.

Gdy skazana jest matka

Gdy osadzoną jest kobieta ciężarna lub karmiąca, to władze więzienia powinny zapewnić jej opiekę specjalistyczną. W celu umożliwienia matce pozbawionej wolności sprawowania stałej i bezpośredniej opieki nad dzieckiem organizuje się przy zakładach karnych specjalne domy dla matki i dziecka, w których dziecko może przebywać na życzenie matki do ukończenia trzeciego roku życia. Wyjątkiem jest sytuacja, że względów wychowawczych lub zdrowotnych (potwierdzonych opinią lekarza albo psychologa) oddziela się dziecko od matki.

Gdy skazanym jest ojciec

Ojciec skazany na karę pozbawienia wolności nie ma tyle przywilejów, co matka. Władze Zakładu Karnego powinny mu umożliwić możliwie jak najczęstszy kontakt z dzieckiem.
W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich, do którego trafia coraz więcej skarg na władze więzienia, które utrudniają kontakty z dziećmi, władze więzienne winny pomagać skazanemu w utrzymywaniu więzi z dziećmi. Co więcej – powinny nawet inicjować ich powstanie tego typu kontaktów.
W przypadku dzieci małych, których prawa wymagają ochrony ponadstandardowej, widzenia są często jedyną formą kontaktów dla osadzonego.
Odmowa udzielenia widzenia skazanemu z dzieckiem narusza podstawową zasadę humanitaryzmu, a także prawo dziecka do utrzymywania regularnych kontaktów osobistych i bezpośrednich z obojgiem rodziców.

Kiedy można odmówić kontaktów osadzonemu rodzicowi z dzieckiem

Kontaktów z dzieckiem można osadzonemu odmówić tylko w wyjątkowych okolicznościach.
Może to nastąpić, gdy tego typu kontakt byłby oczywiście sprzeczny z najlepiej pojętym interesem dziecka lub z innych szczególnie ważnych względów.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dziecko ma prawo utrzymywać kontakt z rodzicem, nawet jeśli ten jest osadzony w zakladzie karnym.
Dziecko ma prawo utrzymywać kontakt z rodzicem, nawet jeśli ten jest osadzony w zakladzie karnym.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »