REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wymuszanie zwrotu długów, czyli kiedy groźba jest karalna?

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Kancelaria Prawna  Cyman i Wspólnicy sp. k.
Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.
Groźba nie musi być spełniona aby była karalna.
Groźba nie musi być spełniona aby była karalna.

REKLAMA

REKLAMA

Karalność groźby zależy od osoba, której grożono rzeczywiście odczuła niebezpieczeństwo. Bez znaczenie przy tym dla popełnienia przestępstwa pozostaje okoliczności, czy Antoni K. miał zamiar groźbę spełnić.

Pan Antoni K. pożyczył dwa lata temu pani Joannie Z. pewną kwotę pieniędzy, której Joanna Z. do dnia dzisiejszego nie zwróciła, mimo iż termin zwrotu pożyczki upłynął ponad rok temu i mimo wielokrotnych próśb jej zwrotu ze strony Antoniego K. W trakcie kolejnej już rozmowy z Joanną Z., podczas której doszło do ostrej wymiany zdań, zdenerwowany Antoni K. powiedział, że jeżeli pożyczka nie zostanie zwrócona natychmiast, spali dom Joanny Z. wraz z osobami w nim mieszkającymi. Po tej rozmowie Joanna Z. złożyła na Policji zawiadomienie o popełnieniu przez Antoniego K. przestępstwa. Antoni K. zastanawia się, czy popełnił jakiekolwiek przestępstwo, a jeżeli tak, to jakie i co może mu grozić?

REKLAMA

Zobacz serwis: Sprawy karne

Groźba karalna

Odpowiedź na pytanie, czy popełniono przestępstwo, zależy od ustalenia, czy groźba, której dopuścił się w stosunku do Joanny Z. wzbudziła u niej uzasadnioną obawę, że zostanie spełniona.

Jeżeli więc Joanna Z. rzeczywiście przestraszyła się, iż Antoni K. przyjdzie do niej do domu i spali go wraz z domownikami, wówczas czyn Antoniego K. był przestępstwem, określonym w art. 190 kodeksu karnego tzw. groźbą karalną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Bez znaczenia przy tym dla popełnienia tego przestępstwa pozostaje okoliczność, czy Antoni K. miał zamiar spełnić swoją groźbę, czy też były to tylko puste słowa, które nigdy nie zostałyby zrealizowane. Skoro Joanna Z. uznała, iż jej samej oraz jej rodzinie może grozić niebezpieczeństwo ze strony Antoniego K., wówczas złożenie przez nią zawiadomienia o popełnieniu przez Antoniego K. przestępstwa było w pełni prawidłowe, a Antoni K., musi się teraz liczyć z poniesieniem odpowiedzialności karnej.

Karalność groźby zależy od osoba, której grożono rzeczywiście odczuła niebezpieczeństwo. Bez znaczenie przy tym dla popełnienia przestępstwa pozostaje okoliczności, czy Antoni K. miał zamiar groźbę spełnić.

Zobacz serwis: Odpowiedzialność karna

Na długi - komornik

W niniejszej sprawie nie budzi wątpliwości, iż tak postawa Joanny Z., jak i Antoniego K. nie były prawidłowe. Joanna Z. okazała się być osobą niesolidną i niewiarygodną, gdyż nie zwróciła pieniędzy pożyczonych od Antoniego K., jednakże grożenie spaleniem jej domu wraz z domownikami przez Antoniego K. nie było rozsądne.

REKLAMA

Drogą do odzyskanie długów jest wystąpienie ze stosownym powództwem do Sądu, a następnie po uzyskaniu wyroku jego złożenie do komornika, który przeprowadzi postępowanie egzekucyjne i wyegzekwuje pieniądze dla osoby uprawnionej tj. Antoniego K.

Jak widać na tle niniejszej sytuacji, sposobem odzyskania długu nie jest grożenie dłużnikowi, gdyż można ponieść negatywne konsekwencje swojego zachowania, włącznie z oskarżeniem przez prokuraturę i skazaniem przez sąd za w/w przestępstwo, za które grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. Min. M. Kierwiński zrealizował deklaracje [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

REKLAMA