REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wymuszanie zwrotu długów, czyli kiedy groźba jest karalna?

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Kancelaria Prawna  Cyman i Wspólnicy sp. k.
Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.
Groźba nie musi być spełniona aby była karalna.
Groźba nie musi być spełniona aby była karalna.

REKLAMA

REKLAMA

Karalność groźby zależy od osoba, której grożono rzeczywiście odczuła niebezpieczeństwo. Bez znaczenie przy tym dla popełnienia przestępstwa pozostaje okoliczności, czy Antoni K. miał zamiar groźbę spełnić.

Pan Antoni K. pożyczył dwa lata temu pani Joannie Z. pewną kwotę pieniędzy, której Joanna Z. do dnia dzisiejszego nie zwróciła, mimo iż termin zwrotu pożyczki upłynął ponad rok temu i mimo wielokrotnych próśb jej zwrotu ze strony Antoniego K. W trakcie kolejnej już rozmowy z Joanną Z., podczas której doszło do ostrej wymiany zdań, zdenerwowany Antoni K. powiedział, że jeżeli pożyczka nie zostanie zwrócona natychmiast, spali dom Joanny Z. wraz z osobami w nim mieszkającymi. Po tej rozmowie Joanna Z. złożyła na Policji zawiadomienie o popełnieniu przez Antoniego K. przestępstwa. Antoni K. zastanawia się, czy popełnił jakiekolwiek przestępstwo, a jeżeli tak, to jakie i co może mu grozić?

REKLAMA

Zobacz serwis: Sprawy karne

Groźba karalna

Odpowiedź na pytanie, czy popełniono przestępstwo, zależy od ustalenia, czy groźba, której dopuścił się w stosunku do Joanny Z. wzbudziła u niej uzasadnioną obawę, że zostanie spełniona.

Jeżeli więc Joanna Z. rzeczywiście przestraszyła się, iż Antoni K. przyjdzie do niej do domu i spali go wraz z domownikami, wówczas czyn Antoniego K. był przestępstwem, określonym w art. 190 kodeksu karnego tzw. groźbą karalną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Bez znaczenia przy tym dla popełnienia tego przestępstwa pozostaje okoliczność, czy Antoni K. miał zamiar spełnić swoją groźbę, czy też były to tylko puste słowa, które nigdy nie zostałyby zrealizowane. Skoro Joanna Z. uznała, iż jej samej oraz jej rodzinie może grozić niebezpieczeństwo ze strony Antoniego K., wówczas złożenie przez nią zawiadomienia o popełnieniu przez Antoniego K. przestępstwa było w pełni prawidłowe, a Antoni K., musi się teraz liczyć z poniesieniem odpowiedzialności karnej.

Karalność groźby zależy od osoba, której grożono rzeczywiście odczuła niebezpieczeństwo. Bez znaczenie przy tym dla popełnienia przestępstwa pozostaje okoliczności, czy Antoni K. miał zamiar groźbę spełnić.

Zobacz serwis: Odpowiedzialność karna

Na długi - komornik

W niniejszej sprawie nie budzi wątpliwości, iż tak postawa Joanny Z., jak i Antoniego K. nie były prawidłowe. Joanna Z. okazała się być osobą niesolidną i niewiarygodną, gdyż nie zwróciła pieniędzy pożyczonych od Antoniego K., jednakże grożenie spaleniem jej domu wraz z domownikami przez Antoniego K. nie było rozsądne.

REKLAMA

Drogą do odzyskanie długów jest wystąpienie ze stosownym powództwem do Sądu, a następnie po uzyskaniu wyroku jego złożenie do komornika, który przeprowadzi postępowanie egzekucyjne i wyegzekwuje pieniądze dla osoby uprawnionej tj. Antoniego K.

Jak widać na tle niniejszej sytuacji, sposobem odzyskania długu nie jest grożenie dłużnikowi, gdyż można ponieść negatywne konsekwencje swojego zachowania, włącznie z oskarżeniem przez prokuraturę i skazaniem przez sąd za w/w przestępstwo, za które grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek rodzinny przysługuje po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość kryterium dochodowego, tak jak wysokość zasiłku rodzinnego, podlega weryfikacji co trzy lata. Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego 2025 r. i 2026 r.?

Ile obecnie wynosi zasiłek rodzinny?

Zasiłek rodzinny jest jednym ze świadczeń rodzinnych, który przysługuje po spełnieniu określonych kryteriów. W 2024 r. wysokość zasiłku rodzinnego podlegała weryfikacji. Ile obecnie wynosi zasiłek rodzinny?

Czy sobota to dzień ustawowo wolny od pracy?

Dniami ustawowo wolnymi od pracy są dni, wymienione w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Część dni ustawowo wolnych od pracy ma stałe terminy, inne zaś są świętami ruchomymi. Jakie to dni? Czy sobota jest dniem ustawowo wolnym od pracy?

Popełniłeś ten błąd? Możesz za to słono zapłacić. Pracodawca może obciążyć pracownika kosztami jego działań. Jakie są zasady?

Komputer i telefon to obecnie podstawowe narzędzia pracy wielu pracowników. Czasami jednak korzystając z nich, łatwo wpaść w kłopoty. W takich przypadkach może się zdarzyć, że pracownik słono zapłaci za swój błąd.

REKLAMA

Renta wdowia - ile się należy? ZUS wyjaśnia zawiłości

Renta wdowia to nowe rozwiązanie dla wdów i wdowców, które pozwala łączyć rentę rodzinną z własnym świadczeniem emerytalno-rentowym. ZUS precyzuje, jak obliczyć wysokość świadczeń, jakie limity obowiązują i od kiedy można z nich skorzystać. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, co należy zrobić, aby uzyskać wypłatę!

Najbliższe dni wolne od szkoły

W pięciu województwach rozpoczęły się już ferie zimowe. Chodzi o następujące województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie. Oznacza to, że uczniowie z tych terenów pójdą dopiero do szkoły od poniedziałku, 3 lutego 2025 r. Kiedy uczniowie z kolejnych województw rozpoczynają ferie zimowe?

ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji PIT za 2024 rok

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że rozpoczął wysyłkę około 10,4 mln deklaracji podatkowych PIT za 2024 rok. Formularze trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Deklaracje będą wysyłane do końca lutego.

W tej sytuacji pracownik nie dostanie pieniędzy za pracę w godzinach nadliczbowych. Dlaczego? Bo tak jasno wynika z przepisów

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje rekompensata. Jednak nie zawsze. W pewnych sytuacjach pracodawca nie zapłaci pracownikowi, mimo że przepracuje w ciągu dnia więcej niż 8 godzin.

REKLAMA

Można dostać 300 tys. zł. ZUS ogłosił konkurs dla płatników składek

ZUS ma nowy konkurs dla płatników składek. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 300 tys. zł na przedsiębiorstwo. Wsparcie to jest jednak dostępne dla przedsiębiorstw spełniających określone kryteria.

Komu przysługuje opieka z MOPS w 2025 roku?

Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze to ważna forma pomocy dla osób niepełnosprawnych czy starszych. O jakie wsparcie można się ubiegać? Czy zmieniły się kryteria dochodowe? Oto najważniejsze informacje i przykładowe orzeczenia.

REKLAMA