Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu Rzecznik Praw Obywatelskich. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące Rzecznik Praw Obywatelskich.
Trybunał Konstytucyjny o kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich
Aktualizacja: 15.04.2021
Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisu pozwalającego działać Rzecznikowi Praw Obywatelskich po zakończeniu kadencji. »
Małżonkowie złożyli wspólny testament allograficzny - skarga RPO
Aktualizacja: 06.04.2021
Małżonkowie złożyli wspólny testament allograficzny, czyli sporządzony przed organami administracyjnymi. Zdaniem RPO sąd powinien potraktować do jak dwa odrębne testamenty. »
Zakaz przemieszczania się – SN uznał kasacje RPO
Aktualizacja: 17.03.2021
Zakaz przemieszczania się był wprowadzony w ubiegłym roku na początku pandemii. SN uznał, iż ograniczenia z wiosny 2020 r. rażąco naruszały prawo. »
Spotkanie w dzień po Wielkiejnocy – kasacja RPO
Aktualizacja: 12.03.2021
Spotkanie w dzień po Wielkiejnocy naruszeniem zakazu przemieszczania się? Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kolejną kasację dotyczącą ubiegłorocznych obostrzeń. »
Kolejna kasacja RPO dotycząca naruszenia ograniczeń
Aktualizacja: 08.02.2021
Kasację w sprawie zakazu przemieszczania się skierował do Sądu Najwyższego Rzecznik Praw Obywatelskich. To kolejna z kasacji RPO dotycząca rozporządzeń wprowadzających ograniczenia w pierwszym okresie epidemii. »
Kary za złamanie ograniczeń – kasacja RPO
Aktualizacja: 02.02.2021
Kary za złamanie ograniczeń pandemicznych są przedmiotem kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich do Sądu Najwyższego. Zdaniem RPO nie można karać za wykroczenie osób, które naruszały m.in. zakaz korzystania z parków ustanowiony na mocy rozporządzenia. »
Kolejność szczepień przeciw COVID-19. RPO o braku podstaw
Aktualizacja: 20.01.2021
Kolejność szczepień przeciw COVID19 została określona w rozporządzeniu Rady Ministrów z 14 stycznia 2021 r. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich ustawa daje taką możliwość tylko w przypadku szczepień obowiązkowych. Jakie uwagi przedstawił rzecznik? »
„Obowiązkowy mandat” – opinia RPO
Aktualizacja: 13.01.2021
„Obowiązkowy mandat”, czyli brak możliwości odmowy mandatu to propozycja, która budzi zaniepokojenie Rzecznika Praw Obywatelskich. Zdaniem RPO arbitralne podejście funkcjonariusza może zrodzić nieodwracalne konsekwencje dla obywatela. Na czym miałyby polegać projektowane zmiany? »
Bodnar o wątpliwościach dotyczących kolejności szczepień
Aktualizacja: 08.01.2021
Kolejność szczepień przeciw COVID-19 budzi wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodar podkreśla, iż "działamy na podstawie programu, który nie ma mocy aktu prawnego". Jakie rozwiązania postuluje RPO? Czym jest Narodowy Program Szczepień? »
RPO o zakazie przemieszczania się w noc sylwestrową
Aktualizacja: 21.12.2020
RPO o zakazie przemieszczania się w noc sylwestrową mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Zdaniem rzecznika zatrzymanie wszystkich mieszkańców Polski w domach w noc sylwestrową byłoby bezprawne. Jakie zastrzeżenia do zapowiadanych przepisów ma rzecznik? »
RPO apeluje o działania legislacyjne dotyczące maseczek
Aktualizacja: 14.10.2020
Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, iż obowiązek noszenia maseczek powinna przewidywać ustawa, a nie rozporządzenie rządu. RPO zaapelował do premiera o pilne zainicjowanie odpowiednich działań legislacyjnych. »
RPO zaskarżył do TK przepisy z czterech "tarcz antykryzysowych"
Aktualizacja: 07.10.2020
Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy zawarte w czterech tzw. tarczach antykryzysowych. Jak wskazał rzecznik, każda z tych nowelizacji wprowadziła zmiany przynajmniej do jednego z następujących kodeksów: Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu wykroczeń, Kodeksu karnego skarbowego, Kodeksu karnego wykonawczego, Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu spółek handlowych i Kodeksu postępowania administracyjnego. »
Ministerstwo Zdrowia o dokumentowaniu przyczyn braku maseczki
Aktualizacja: 30.07.2020
Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich podkreśla, iż nakaz dokumentowania, dlaczego nie zasłania się ust i nosa naruszałby konstytucję. Ministerstwo zauważa, że przyczyny natury zdrowotnej, które uniemożliwią zakrycie ust i nosa (przy pomocy maseczki, przyłbicy czy części odzieży), to całe spektrum chorób i schorzeń oraz ich objawów. »
Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego jednakowa dla wszystkich
Aktualizacja: 08.07.2020
Senat podjął prace nad korzystnym dla opiekunów osób niepełnosprawnych wyrokiem TK z 21 października 2014 r. (K 38/13). TK uznał, że różnicowanie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w zależności od tego kiedy niepełnosprawność powstała jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości. »
Sklepy w dobie koronawirusa: jednorazowe rękawiczki czy środki dezynfekcji rąk?
Aktualizacja: 10.06.2020
Zgodnie z obowiązującymi przepisami sklep ma obowiązek „zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk”. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich przepisy te są niejasne. Z odpowiedniego rozporządzenia nie wynika wprost czy zaopatrzenie w rękawiczki jest obowiązkiem sklepu, czy też klienta. Odpowiedzi na wątpliwości rzecznika udzieliło Ministerstwo Zdrowia. »
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »