REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Windykacja należności, Egzekucja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Procedura ogłaszania upadłości konsumenckiej

Ostatnio w życie weszła ustawa dotycząca upadłości konsumenckiej. Jakie warunki muszę spełnić abym mógł ogłosić upadłość konsumencka? Jak wygląda cała procedura?

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

W toku postępowania egzekucyjnego mogą zaistnieć sytuacje, które uniemożliwiają dalsze jego prowadzenie. Przeszkody uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie egzekucji mogą być trwałe lub uniemożliwiające jej prowadzenie przez bliżej nieokreślony czas.

Jak szukać majątku dłużnika?

Celem egzekucji jest zaspokojenie wierzyciela. Aby cel ten osiągnąć komornik musi posiadać niezbędną wiedzę o majątku dłużnika.

Odpowiedzialność osób prowadzących działalność gospodarcza w formie spółek i przedsiębiorstwa

Inaczej wygląda egzekucja z majątku osoby fizycznej a inaczej z majątku spółki. Niniejszy artykuł omawia najważniejsze różnicy między oboma rodzajami egzekucji.

REKLAMA

Odpowiedzialność osób niewymienionych w pierwotnym tytule wykonawczym

W toku postępowania egzekucyjnego może dojść do takiej sytuacji, że do zaspokojenia wierzyciela będą zobowiązane także osoby niewymienione w pierwotnym tytule wykonawczym jako dłużnicy albo dłużnicy będą obowiązani spełnić świadczenie na rzecz osób, które nie były wymienione w pierwotnym tytule jako wierzyciele.

Upaść, czy nie upaść

Długotrwała choroba, nieszczęśliwy wypadek czy niezawiniona utrata pracy – to przyczyny, które mogą stać się podstawą ogłoszenia upadłości przez konsumenta. W życie weszły właśnie nowe przepisy.

Eksmisja byłego małżonka

Eksmisja byłego małżonka może nastąpić tylko w przypadku jego rażąco nagannego postępowania, które uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.

Nadanie klauzuli wykonalności

Klauzula wykonalności jest aktem sądowym zawierającym stwierdzenie sądu, że tytuł uprawnia do egzekucji oraz oznaczającym w razie potrzeby jej zakres. Treść brzmienia klauzuli określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 21.01.2005r, w sprawie określenia brzmienia klauzuli wykonalności (Dz. U. Nr 17, poz. 154 ze zm.).  

REKLAMA

Tytuł egzekucyjny i tytuł wykonawczy

Podstawą prowadzenia egzekucji z zasady jest tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Tytuł egzekucyjny to określony dokument (najczęściej orzeczenie sądowe) stwierdzający obowiązek określonego świadczenia.  

Przejściowe kłopoty ze spłatą zadłużenia

Zdarza się, przeliczyłeś się z możliwościami spłaty albo coś poszło nie tak, jak to sobie zaplanowałeś - straciłeś pracę, zachorował ktoś bliski. Kolejne wezwania do zapłaty, telefony z firm windykacyjnych to oznaki tego, że nie obsługujesz na bieżąco zadłużenia. Potem wypowiedzenie umowy kredytu i sądowa egzekucja zadłużenia.

Druga szansa dla dłużnika

Doświadczenia z windykacją długu miało co dziesiąte gospodarstwo domowe w Polsce, a dwóm procentom komornik zajął pensję – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie UOKiK. Część dłużników będzie mogła wkrótce ogłosić upadłość.

Mam wyrok i co dalej

Wytoczyłem sprawę przed sądem i ją wygrałem. Wyrok został wydany 2 tygodnie temu. Co mam dalej robić aby odzyskać zasądzone mi pieniądze.

Dobrowolne poddanie się egzekucji w akcie notarialnym

W akcie notarialnym dotyczącym sprzedaży nieruchomości, nabywca może zobowiązać się do dobrowolnego poddania się egzekucji – w przypadku nie wywiązania się z zapłaty należności.

Klauzula wykonalności

Klauzula wykonalności jest niezbędnym elementem tytułu wykonawczego. Jeżeli wyrok (lub inne orzeczenie) nie jest zaopatrzone w klauzulę wykonalności nie może być na jego podstawie prowadzona egzekucja.  

Klauzula wykonalności

Klauzula wykonalności jest niezbędnym elementem tytułu wykonawczego. Jeżeli wyrok (lub inne orzeczenie) nie jest zaopatrzone w klauzulę wykonalności nie może być na jego podstawie prowadzona egzekucja.  

REKLAMA