REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dobrowolne poddanie się egzekucji w akcie notarialnym

REKLAMA

REKLAMA

W akcie notarialnym dotyczącym sprzedaży nieruchomości, nabywca może zobowiązać się do dobrowolnego poddania się egzekucji – w przypadku nie wywiązania się z zapłaty należności.

Na czym polega poddanie się egzekucji

REKLAMA

Sporządzając akt notarialny, strona zobowiązana do zapłaty może zobowiązać się, iż w przypadku nie spełnienia świadczenia w określonym terminie (lub po spełnieniu określonego warunku), podda się egzekucji.

Dla wierzyciela (w naszym przypadku sprzedawcy nieruchomości) oznacza to, że nie będzie musiał wytaczać powództwa o zapłatę – jeśli kupujący nie wpłaci określonej sumy.

Jak powinna wyglądać klauzula o poddaniu się egzekucji

Z uwagi na fakt, iż umowa sprzedaży nieruchomości sporządzana jest przed notariuszem – powinien on zadbać o to, aby wszystkie klauzule umowne były zgodne z prawem oraz skuteczne. W skrócie zapis o poddaniu się egzekucji powinien zawierać :

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • odniesienie do kwoty, która musi być zapłacona,
 • termin w jakim dłużnik powinien świadczenie spełnić, po upływie którego wierzyciel (sprzedawca) może skorzystać z uprawnień wynikających z klauzuli (np. kupujący zobowiązał się zapłacić należność w ciągu 2 tygodni od daty sporządzenia aktu).

Zapisu takiego nie można „narzucić” – musi się na nią zgodzić druga strona umowy.

Klauzula wykonalności

Jeśli nabywca nie wywiązał się z zobowiązania – akt notarialny należy w pierwszej kolejności opatrzyć klauzulą wykonalności (podobnie jak prawomocny wyrok). W tym celu należy złożyć w sądzie rejonowym – właściwym dla miejsca zamieszkania dłużnika – odpowiedni wniosek. Do wniosku należy załączyć uwierzytelniony odpis aktu notarialnego.

Wniosek podlega opłacie w wysokości 50 zł – może być ona uiszczona w znakach sądowych lub przelewem na rachunek sądu.

Sąd ma 3 dni na nadanie klauzuli wykonalności. W praktyce jednak tak krótki termin rozpoznania wniosku występuje bardzo rzadko.

Jeśli zapłata uzależniona była od spełnienia określonego warunku (np. opróżnienia lokalu) – należy we wniosku udowodnić spełnienie warunku. Jeśli zapłata uzależniona była od upływu terminu – wynika wprost z aktu i nie musi być udowadniana.

Jeśli świadczenie zostało spełnione częściowo – należyto uwzględnić we wniosku; odpowiednia adnotacja znajdzie się w treściklauzuli.

Wniosek o wszczęcie egzekucji

Posiadając akt notarialny opatrzony klauzulą, należy skierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji.

Jakie są skutki poddania się egzekucji:

 • sprzedający (wierzyciel) nie musi wytaczać powództwa o zapłatę – co oznacza że nie musi wnosić wpisu, ani oczekiwać na rozpoznanie sprawy,
 • akt notarialny z klauzulą wykonalności jest równoważny z wyrokiem sądu opatrzonym taką klauzulą,
 • zapis nie daje jednak gwarancji spełnienia świadczenia – dłużnik może być niewypłacalny – a inni wierzyciele mogą mieć pierwszeństwo w egzekucji nawet z dopiero kupionej nieruchomości.

Klauzula o poddaniu się egzekucji nie dotyczy tylko sprzedażynieruchomości. Dłużnik może również złożyć oświadczenie o poddaniu sięegzekucji w odrębnym akcie notarialnym.

Podstawa prawna art. 777 § 1 ust. 5 kodeksu postępowania cywilnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Lilia
  2023-04-16 15:08:18
  Dla mnie akt notarialny sporządzała notariusz Cejrowska z Tczewa. Profesjonalna pomoc od ręki.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

„Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację. 

14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

REKLAMA

Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

REKLAMA

Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

REKLAMA