REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2023 r. Czy wyniki były lepsze niż w roku poprzednim?
Nie tylko Bezpieczny Kredyt 2 procent zwiększył popyt na mieszkania, a w konsekwencji doprowadził do nienotowanych wcześniej poziomów cen mieszkań. Poza osobami zainteresowanymi kupnem pierwszego mieszkania wrześniowa i październikowa obniżka stóp procentowych przyciągnęła na rynek mieszkaniowy także innych nabywców. Na szczęście dla zainteresowanych kupnem, wrzesień był najprawdopodobniej miesiącem gdy te ceny osiągnęły szczyty.
W najbliższych latach ogromne pieniądze pójdą na poprawę efektywności energetycznej budynków, co potwierdzają też w umowie koalicyjnej ewentualni nowi rządzący. Po raz kolejny bardziej wygrani będę właściciele nowych budynków wielorodzinnych, ale i współwłaściciele „wielkiej płyty” dużo zaoszczędzą, jeśli nie ograniczą się tylko do termomodernizacji.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, z której wynika, że finanse otrzymane od dewelopera w zamian za rezygnację z roszczeń wobec planowanej inwestycji budowlanej, mimo ich przeznaczenia na remont klatek schodowych, nie są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).
REKLAMA
Trudno już uznać to za efekt wzmożonego popytu na mieszkaniowym rynku pierwotnym i wtórnym czy przekonania, iż odmrożone przez Unię Europejską środki dla Krajowego Planu Odbudowy zamienią całą Polskę błyskawicznie w jeden plac budowy. Fakt jest jednak taki, że branża budowlana jako pierwsza – i jak dotąd jedyna – widzi, że w gospodarce czas na powrót do dobrej koniunktury.
Wspólnota mieszkaniowa nie jest podatnikiem VAT. Czy również ją będzie dotyczył obowiązek fakturowania w KSeF?
Reforma planowania przestrzennego weszła w życie 24 września 2023 r. Zgodnie z nowymi przepisami do końca grudnia 2025 r. każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Bez takiego dokumentu trudno będzie o jakąkolwiek inwestycję. – Deweloperzy, z którymi rozmawiamy, podkreślają, że to krok w dobrą stronę, ale mają wątpliwości, czy gminy będą w stanie uchwalić plany w tak krótkim czasie. Są obawy, że komplikacje przy realizacji reformy mogą wpłynąć na wyższe ceny gruntów, a w konsekwencji mieszkań – mówi Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że pobierane przez wspólnotę mieszkaniową zaliczki od członków wspólnoty na poczet dostawy mediów zużywanych przez indywidualnych członków wspólnoty oraz rozliczenie kosztów mediów, dotyczących wyłącznie lokali mieszkalnych nie podlegają wliczeniu do limitu obrotu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu VAT.
REKLAMA
W jakim metrażu i cenie są oferowane kawalerki? W których projektach deweloperskich można kupić kawalerkę?
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dochody z najmu lokali mieszkalnych mogą być zwolnione z podatku, jeśli są przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Organ podkreślił, że dochody z najmu lokali użytkowych oraz od osób prowadzących działalność gospodarczą, które są właścicielami lokali mieszkalnych, nie podlegają zwolnieniu i muszą być opodatkowane.
Jakie warunki rezerwacji mieszkań oferują deweloperzy? Ile czasu mają nabywcy na uzyskanie decyzji kredytowej? Czy sposób rezerwacji uzależniony jest od profilu inwestycji?
Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?
Ile kosztują aktualnie najtańsze nowe mieszkania trzypokojowe? W jakim metrażu? W których inwestycjach można je znaleźć? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.
Narodowy Bank Polski szacuje, że udział zysku deweloperskiego w cenie netto mieszkań wynosił w 2022 roku w 6. największych miastach w Polsce ok. 22 proc.
W dniu 31 sierpnia 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która wnosi znaczące zmiany w polskim sektorze energetycznym, w tym modyfikuje rozliczenie energii z fotowoltaiki dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych. Nowelizacja ta wchodzi (co do zasady) w życie 1 października 2023 r. ale część przepisów wchodzi w życie w późniejszych teminach. Wprowadzone zmiany mogą sprawić, że zmniejszą się opłaty dla mieszkańców np. z tytułu funduszy remontowych, sprzątania czy użytkowania części wspólnych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że zwrot nadpłaconych środków z funduszu remontowego dla współwłaścicieli nieruchomości nie jest uznawany za przychód podlegający opodatkowaniu. Oznacza to, że podatnicy nie muszą płacić podatku dochodowego od tych środków.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że dieta otrzymywana przez podatniczkę z tytułu pełnienia funkcji przewodniczącej zarządu wspólnoty mieszkaniowej stanowić będzie tzw. przychód z innych źródeł, który nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi są zwolnione z podatku, pod warunkiem że są przeznaczone na utrzymanie tych zasobów.
Między zakupem mieszkania na rynku pierwotnym (od dewelopera) a wtórnym (z tzw. drugiej ręki) są pewne różnice. Kiedy trzeba zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych? Która transakcja jest bezpieczniejsza? Co można powiedzieć o standardzie nieruchomości od dewelopera w porównaniu z tymi z drugiej ręki?
Miasto planuje zawrzeć umowę z deweloperem w celu realizacji inwestycji drogowej. Wnioskodawca, będący podatnikiem VAT, zwrócił się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie opodatkowania transakcji. KIS wydał interpretację stwierdzającą, że przekazanie odszkodowania przez dewelopera na rzecz miasta podlega opodatkowaniu VAT. Interpretacja ta ma duże znaczenie zarówno dla Wnioskodawcy, jak i dla innych podmiotów, ustalając zasady opodatkowania podobnych transakcji.
Zakaz cesji umów deweloperskich został opracowany przy okazji wprowadzenia programu Bezpieczny Kredyt 2%. Mimo tego związku, wspomniany zakaz obejmie również transakcje mieszkaniowe bez rządowych dopłat podlegające przepisom nowej ustawy deweloperskiej. Od generalnego zakazu dokonywania cesji dotyczących umów deweloperskich przewidziano pewne wyjątki. Chodzi między innymi o możliwość przeniesienia uprawnień z umowy deweloperskiej na osoby spoza pierwszej i drugiej grupy podatkowej (raz na trzy lata). Ograniczenia co do cesji obejmują również umowy rezerwacyjne zawierane według nowych przepisów. Nie można będzie dokonywać cesji praw z takich umów poza krewnymi należącymi do pierwszej lub drugiej grupy podatkowej. Jak będzie funkcjonował zakaz cesji umów deweloperskich?
Dyrektor KIS udzielił odpowiedzi na pytanie podatnika dotyczące momentu, od którego należy liczyć pięcioletni okres zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Podstawowe pytanie brzmiało, od kiedy liczyć tej okres oraz czy odpłatne zbycie nieruchomości stanowi dla podatnika źródło przychodu.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację dotyczącą możliwości obniżenia podatku VAT dla Wspólnot Mieszkaniowych. Według KIS, Wspólnota nie ma prawa do odliczenia podatku należnego o część podatku naliczonego, zawartego w fakturach, dokumentujących zakup towarów i usług w celu realizacji projektu, gdy nie wykonuje czynności opodatkowanych i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że dochody uzyskiwane przez wspólnotę mieszkaniową z wynajmu części nieruchomości wspólnej nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego, ponieważ nie są uważane za dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, natomiast mają charakter komercyjny i biznesowy.
Firma X Sp. z o.o. otrzymała pozytywną interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczącą klasyfikacji wydatków związanych z budową infrastruktury drogowej jako kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z KIS, firma ma prawo zaliczyć te wydatki, które są niezbędne do powstania i użytkowania planowanego osiedla mieszkaniowego z częścią usługową do kosztów podatkowych.
W artykule przedstawiamy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczącą zwolnienia z podatku od spadków i darowizn w przypadku przekazania przez rodziców swojemu dziecku praw majątkowych do mieszkania w drodze cesji praw do umowy deweloperskiej.
We wszystkich największych miastach sprzedaż nowych mieszkań znacznie przewyższała w tym roku ich dopływ na rynek. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że firmy deweloperskie mogą szybko zwiększyć podaż mieszkań, bo mają ich spory zapas w pozwoleniach na budowę.
Do czego zobowiązuje dewelopera i co gwarantuje nabywcy obowiązująca od lipca 2022 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie „ustawą deweloperską”?
Jaką strategię działania przyjęli deweloperzy mieszkaniowi? Ile nowych inwestycji trafi w tym roku na rynek? Jakie mieszkania znajdą się w nowych projektach?
Czy kupujący chętniej wybierają mieszkania w inwestycjach, których budowa została zakończona? Jaki jest obecnie wybór gotowych lokali w ofercie deweloperów? Czy ceny ukończonych mieszkań są wyższe niż lokali w trakcie realizacji? Czy można dostać na nie rabat?
Obecna sytuacja zachęca deweloperów do waloryzowania cen lokali oraz domów. Taka praktyka budzi jednak wątpliwości i sprzeciw UOKiK-u.
Kwietniowa informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w marcu oraz pierwszym tegorocznym kwartale, prezentuje solidarne odbicie od dna wszystkich trzech kategorii danych. Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl jest to efekt poprawy statystyk sprzedażowych deweloperów, ale także wiosennego ożywienia w budownictwie indywidualnym.
Rynek nieruchomości doświadcza dynamicznych zmian, dlatego potrzebujemy prawdziwych autorytetów, którzy będą wyznaczać ich kierunki. W piątek 21 kwietnia poznaliśmy laureatów konkursu Lider Nieruchomości Otodom 2022 - agencje nieruchomości i deweloperów, którzy świadczą najlepszej jakości usługi i poprzez profesjonalne podejście do obsługi klienta budują nowe standardy w branży.
W największych miastach dom jednorodzinny to luksus, na który mogą sobie pozwolić nieliczni. Dlatego deweloperzy budują tam głównie mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, ile domów na sprzedaż jest obecnie w ofercie deweloperów oraz ile one kosztują.
W ostatnim kwartale 2022 r. oddano do użytkowania w Polsce rekordowo wysoką liczbę nowych mieszkań - poinformował w opublikowanym w środę 29 marca 2023 raporcie Narodowy Bank Polski. Ich liczba jest wyższa o blisko 24,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału.
Jak będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy w 2023 roku? Czy zapowiedziany przez rząd program mieszkaniowy, który ma przynieść kredyty z dopłatą może zmienić sytuację w sektorze? W jakim stopniu? Jaką strategię działania przyjęli deweloperzy? Jakie inwestycje wejdą do sprzedaży w tym roku?
Wielu właścicieli mieszkań oraz spółdzielców sądzi, że odcięcie wody za długi przez zarządcę budynku (np. wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię) jest możliwe. Tym bardziej, że opłaty za wodę są naliczane właśnie przez spółdzielnię mieszkaniową lub wspólnotę. Orzecznictwo sugeruje jednak, że zarządca budynku nie powinien odcinać dostępu mieszkania do wody. Zgodnie z prawem, jedynie przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może odciąć dostęp wody do budynku. Co więcej, takie przypadki są bardzo rzadkie. Ale i tak nie można lekceważyć rachunków za wodę. Warto pamiętać o rekordowo wysokim oprocentowaniu tego typu zaległości.
Poważna sytuacja na rynku nieruchomości odbija się na przedsiębiorcach. „Mieszkania wracają do deweloperów, klienci nie podpisują umów końcowych”
Sprzedaż nowych mieszkań na 7 największych rynkach w Polsce sięgnęła w lutym 4,6 tys. i była najwyższa od 13 miesięcy. 38 % wzrost sprzedaży nie zmobilizował jednak deweloperów do większych wprowadzeń, a liczba mieszkań które trafiły do oferty była trzykrotnie niższa niż sprzedanych - wynika z danych Otodom Analytics. Nie może zatem dziwić, że ceny z miesiąca na miesiąc rosną.
Czynniki, które mogą pozytywnie wpłynąć na rynek nieruchomości to rządowy program dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania, czyli tzw. Bezpieczny kredyt 2%, poprawa sytuacji gospodarczej związana ze spadkiem inflacji przewidywana na II połowę roku, a także złagodzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego warunków oceny zdolności kredytowej, zawartych w tzw. Rekomendacji S.
Deweloperzy działający na 7 największych rynkach w Polsce (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu, Łodzi i Katowicach) sprzedali w styczniu 2023 r. 3,3 tys mieszkań, o 2% więcej niż w grudniu - wynika z danych Otodom Analytics. Wzrosła również aktywność potencjalnych nabywców.
Ceny mieszkań 2023. W styczniu średnia cena metra kwadratowego w największych miastach się ustabilizowała. Dotyczy to rynku zarówno pierwotnego jak i wtórnego. Zobacz galerię!
Jakie wyniki osiągnęły firmy deweloperskie w 2022 roku? Jak kształtowała się sprzedaż w porównaniu z 2021 rokiem? Ile mieszkań deweloperzy mają aktualnie w ofercie? Czy wybór jest mniejszy niż rok temu?
1 lutego zarządcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych składają w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych na blokach mieszkalnych.
Projekt przepisów dotyczących opodatkowania dodatkowych mieszkań planujemy wkrótce przedłożyć pod obrady rządu – zapowiedział w środę 18 stycznia premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że chodzi przede wszystkim o fundusze, które skupują z rynku mieszkania i przez to – jego zdaniem – podnoszą ceny.
REKLAMA