REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zarząd, Wzory umów

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpowiedzialność członków zarządu za zaległości podatkowe spółki z o.o.

Członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (również spółki akcyjnej) odpowiadają zasadniczo za jej niezapłacone podatki jeżeli nie można ich wyegzekwować od samej spółki. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego organ podatkowy ma obowiązek prowadzić postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki z o.o. wobec wszystkich członków zarządu mogących ponosić taką odpowiedzialność (czyli będących w zarządzie w danym okresie), a nie tylko wobec niektórych z nich.

Jak zwołać zgromadzenie wspólników?

Zgromadzenie wspólników jest najwyższym organem spółki z o.o.- decyduje o wyborze zarządu i rady. Zarówno jednak zwykłe jak i nadzwyczajne zgromadzenie musi być prawidłowo zwołane.

Kto zwołuje zgromadzenie wspólników?

Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowią organ nadrzędny w stosunku do zarządu spółki. Zgromadzenie wspólników jako organ nadzorczy, musi jednak być odpowiednio zwołane.

Zgoda wspólników na zobowiązanie przekraczające wysokość kapitału zakładowego

Kodeks spółek handlowych wprowadził mechanizm kontroli zarządu w sytuacjach zaciągania wysokich zobowiązań w imieniu spółki. Pozbawił go jednak z czasem sankcji.

REKLAMA

Opodatkowanie PIT wynagrodzeń członków zarządu spółki z o.o.

Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie określają, jakiego rodzaju stosunek prawny ma wiązać członka zarządu ze spółką. Praktyka obrotu gospodarczego wykształciła trzy podstawowe formy prawne, w ramach których członek zarządu może realizować nałożone na niego zadania, tj.: - stosunek powołania, - umowa o pracę oraz - umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontrakt menedżerski lub umowa o podobnym charakterze.

Kiedy może wygasnąć mandat członka zarządu?

Oprócz wygaśnięcia mandatu z uwagi na upływ czasu (kadencji) mandat może również wygasnąć z innych przyczyn (m.in. odwołania).

Kadencja członków zarządu spółki z o.o.

Co do zasady członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powoływani są czasowo, ich mandat zaś wygasa z mocy prawa po upływie określonego w ustawie lub umowie terminu.

Zarząd w spółce partnerskiej

Wspólnicy spółki partnerskiej, jako jedynej spółki osobowej mogą powierzyć prowadzenie spraw i reprezentację spółki w całości osobom trzecim. Zarząd spółki partnerskiej opiera się regulacje przewidziane dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

REKLAMA

Prowadzenie spraw spółki akcyjnej

Prowadzenie spraw spółki możemy rozumieć jako działania w sferze wewnętrznej, związane z funkcjonowaniem spółki, ograniczające się, co do zasady do czynności organizacyjnych.

Zasady zarządu majątkiem wspólnym

Jestem z żoną we wspólności majątkowej. Od jakiegoś czasu nie mieszkamy ze sobą. Żona zajmuje wspólne mieszkanie, zatrzymała też nasz samochód. Wiem, że planuje oddać mieszkanie w najem, a samochód sprzedać. Mimo braku mej zgody, nie zamierza odstąpić od swoich planów. Nie mam też wpływu na zmiany jakich dokonuje w mieszkaniu. Czy jest sposób by ją powstrzymać?

Czy rada nadzorcza spółki z o.o. może wydawać wiążące polecenia zarządowi?

W praktyce korporacyjnej dosyć często spotkać się można z uchwałami organów nadzorczych spółki z o.o., a zatem rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, odnoszące się do działalności zarządu spółki. Do kompetencji rady należy bowiem sprawowanie stałego nadzoru nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności.

Reprezentowanie spółki z o.o. przez odwołanego członka zarządu

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 5 grudnia 2008 r. (sygn. akt: III CZP 124/08) rozwiał wątpliwości dotyczące ważności umowy zawartej w imieniu spółki z o.o. przez tzw. fałszywy organ.

Podpisywanie sprawozdań finansowych spółki przez członków zarządu

Zakończenie roku obrotowego w spółce wiąże się z koniecznością sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. Obowiązek ten ciąży na kierowniku jednostki. Podpisać sprawozdanie powinna osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu.

Obowiązkowe informacje w pismach spółki z o.o.

Jedną z gwarancji bezpieczeństwa obrotu gospodarczego jest obowiązek informacyjny nałożony na spółki handlowe, w tym na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W trosce o ochronę praw podmiotów nawiązujących stosunki handlowe, ustawodawca zobowiązał każdą spółkę z o.o. do udostępniania informacji o spółce w pismach i zamówieniach handlowych.

Działalność konkurencyjna członka zarządu sp. z o.o.

Zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez członka zarządu sp. z o.o. ukonstytuowany w art. 211 ksh, ma na celu m.in. zapobieżenie sytuacji, w której członek władz spółki może uzyskiwać nienależny dochód kosztem spółki.

Forma czynności i prawnych zawieranych pomiędzy jednoosobową spółką z o.o. a jej jedynym wspólnikiem

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych, zniosła obowiązek składania oświadczeń woli spółce jedynemu wspólnikowi spółki z o.o. w formie aktu notarialnego. Nie zawsze jednak wystarczy zwykła forma pisemna.

Jak poprawnie napisać umowę sprzedaży

Umowa sprzedaży odgrywa w życiu gospodarczym bodajże najdonioślejsza rolę. Zawierana jest powszechnie każdego dnia. Jednak mimo powszedniości umowy sprzedaży nie każdy wie jak należy ją prawidłowo sporządzić.

Co warto zawrzeć w umowie jeśli jestem kupującym

Najprościej skonstruowana umowa sprzedaży zawiera określenie stron umowy, czyli sprzedawcę i kupującego oraz przedmioty ich wzajemnych świadczeń , a więc przedmiot sprzedaży i cenę. Patrząc z perspektywy kupującego warto jednak wzbogacić treść umowy o pewne elementy, by zabezpieczyć swoje interesy na przyszłość.

Umowa sprzedaży czy umowa kupna-sprzedaży

Umowę sprzedaży zawieramy praktycznie każdego dnia, od zakupu świeżego pieczywa po kupno lub sprzedaż nieruchomości. Nazwą „umowa sprzedaży” oraz „umowa kupna-sprzedaży” posługujemy się wymiennie często w sposób automatyczny. Jednak, która nazwa jest właściwa i czy ma jakieś znaczenie, którą nazwą się posługujemy?

Wzory umów

Umowa z biurem podróży

Do wakacji co prawda zostało dużo czasu, jednak ja zastanawiam się nad wyborem wycieczki na przełomie lipca i sierpnia. Pierwszy raz będę korzystała z oferty biura podróży. Wiem, iż decydując się na konkretny wyjazd trzeba podpisać umowę. Boję się, że przeoczę ważne kwestie i wyjeżdżając spotka mnie niemiła niespodzianka. Na co powinnam zwrócić uwagę?

Ograniczenie zarządu rodziców majątkiem dziecka

Chcę przekazać wnukowi w darowiźnie 10.000 zł – boję się jednak, iż pieniądze przejmą jego rodzice – a nimi nie jestem w dobrych kontaktach. Wnuk ma 14 lat. Czy mogę jakoś wyłączyć rodziców od zarządu jego majątkiem?

Umowa o świadczenie usług telekomunikacyjnych

Świadczenie usług telekomunikacyjnych polega przede wszystkim na przekazywani sygnałów w sieci telekomunikacyjnej, czyli: wykonywanie i odbieranie połączeń telefonicznych, korzystanie z sieci kablowych oraz usługi dostępu do Internetu. Przepisy jasno wskazują co powinno znajdować się umowie.

Forma zawarcia umowy

Forma zawarcia umowy, co do zasady, jest dowolna, nawet ustna. Co innego może wynikać z woli stron lub przepisów ustawy.

Strony umowy

Stronami umowy są podmioty bezpośrednio uczestniczące w umowie sprzedaży. Jest to osoba nabywająca jakąś rzecz, prawo majątkowe lub nieruchomość, czyli kupujący oraz podmiot, który dokonuje zbycia przedmiotu umowy, czyli sprzedający.

Zasada swobody zawierania umów

Swoboda zawierania umów to jedna z fundamentalnych zasad prawa. Wybierając samemu podmiot, z którym chcemy zawrzeć umowę oraz wpływając na treść umowy, możemy osiągnąć cel, taki jak sobie założyliśmy. W ten sposób stajemy się świadomym uczestnikiem rynku.

Co to jest umowa na odległość

Coraz częściej konsumenci rezygnują z tradycyjnych sposób robienia zakupów. Coraz bardziej powszechne staje się korzystanie z bardziej wygodnych form, takich jak Internet. Umowy zawierane bez jednoczesnej obecności sprzedającego i kupującego są umowami na odległość.

Jakie składki ZUS musi płacić właściciel spółki z o.o., który równocześnie jest jednoosobowym zarządem spółki

Jestem właścicielem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Moje udziały w tej spółce wynoszą 100%. Jestem równocześnie jednoosobowym zarządem spółki (bez umowy o pracę). Nie jestem nigdzie zatrudniony ani też nie prowadzę działalności gospodarczej. Czy jestem zobowiązany płacić składki ZUS? Jeśli tak, to w jakiej wysokości i od jakiej podstawy?

Czy od wynagrodzenia członków zarządu i rady nadzorczej spółka z o.o. musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne

Nasza firma jest spółką z o.o., w związku z czym mamy zarząd i radę nadzorczą. Zarówno członkowie zarządu, jak i członkowie rady nadzorczej wykonują swoje obowiązki na podstawie powołania. Z żadną z tych osób spółka nie zawarła umowy o pracę lub umowy zlecenia. Czy od wypłacanego tym osobom wynagrodzenia powinniśmy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

REKLAMA