reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Umowy > Jak poprawnie napisać umowę sprzedaży

Jak poprawnie napisać umowę sprzedaży

Umowa sprzedaży odgrywa w życiu gospodarczym bodajże najdonioślejsza rolę. Zawierana jest powszechnie każdego dnia. Jednak mimo powszedniości umowy sprzedaży nie każdy wie jak należy ją prawidłowo sporządzić.

Żeby sporządzić poprawnie umowę sprzedaży nie trzeba zwracać się do prawnika. Wystarczy jedynie poznać kila podstawowych zasad. W stosunku do sprzedaży rzeczy ruchomych prawo nie przewiduje jakiejś szczególnej formy umowy. Można ją sporządzić na komputerze, odręcznie lub ewentualnie skorzystać z gotowego wzoru. Najważniejsze by wszystkie zapisy umowy były czytelne.

Zobacz: wzór umowy sprzedaży

Kto jest kim

Pisząc umowę sprzedaży powinniśmy zacząć od określenia stron umowy, a więc wskazania kto jest sprzedawcą, a kto kupującym. Identyfikacja podmiotów umowy powinna zawierać ich imiona i nazwiska (ewentualnie nazwę firmy), adres, numery dokumentów tożsamości.

Sofa biała czy czarna

Kolejnym krokiem jest wskazanie przedmiotu sprzedaży. Opis powinien być na tyle dokładny, żeby można było bez problemu zidentyfikować sprzedawaną rzecz. Jeśli sprzedaż dotyczy rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku powinno podać się ich rodzaj, ilość i jakość.

Cena

Kiedy ustalimy już czego dotyczy umowa sprzedaży powinniśmy określić cenę, będącą ekwiwalentem sprzedawanego towaru. Co do zasady cena powinna być wyrażona w kwocie pieniężnej.

Wymienione powyżej elementy umowy stanowią bezwzględne minimum, bez którego umowa sprzedaży nie może istnieć. W praktyce jednak określenie jedynie tych elementów to stanowczo za mało. Umowa powinna precyzować również takie zagadnienia jak czas i miejsce wydania rzeczy, czas i sposób zapłaty. Dodatkowe punkty umowy mogą przewidywać obowiązek wpłaty zadatku lub przyznawać umowne prawo do odstąpienia w określonym czasie. Nie unikajmy spisywania długich i precyzyjnych umów. Im mniej niejasności przy kontraktowaniu tym łatwiejsze dochodzenie roszczeń z umowy w przyszłości.

Jeżeli sporządzamy pisemną umowę (nie jest to wymóg prawny) warto zamieścić w niej zapis, że wszelkie zmiany postanowień umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Zobacz serwis: Umowa sprzedaży

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co do zasady cena powinna być wyrażona w kwocie pieniężnej.
Co do zasady cena powinna być wyrażona w kwocie pieniężnej.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama