REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady zarządu majątkiem wspólnym

Katarzyna Goździkowska
W braku porozumienia, prawo nie pozwala na dowolne dysponowanie majątkiem przez jednego małżonka.
W braku porozumienia, prawo nie pozwala na dowolne dysponowanie majątkiem przez jednego małżonka.

REKLAMA

REKLAMA

Jestem z żoną we wspólności majątkowej. Od jakiegoś czasu nie mieszkamy ze sobą. Żona zajmuje wspólne mieszkanie, zatrzymała też nasz samochód. Wiem, że planuje oddać mieszkanie w najem, a samochód sprzedać. Mimo braku mej zgody, nie zamierza odstąpić od swoich planów. Nie mam też wpływu na zmiany jakich dokonuje w mieszkaniu. Czy jest sposób by ją powstrzymać?

Małżonkowie są uprawnieni w równej mierze do zarządzania majątkiem wspólnym, ale w pewnych granicach. W braku porozumienia, prawo nie pozwala na dowolne dysponowanie majątkiem przez jednego małżonka.

REKLAMA

Zarząd majątkiem

Po pierwsze małżonkowie współdziałają w zarządzie majątkiem wspólnym. Żona powinna więc informować o stanie tego majątku i o czynnościach, jakie zamierza podjąć.

Zarząd polega na dokonywaniu czynności prawnych i faktycznych dotyczących konkretnych przedmiotów składających się na majątek wspólny. W jego zakres wchodzi więc zbywanie i nabywanie składników tego majątku, obciążanie ich zastawem, hipoteką, zaciąganie zobowiązań ich dotyczących, ale też czynności takie jak naprawy, używanie rzeczy i pobieranie z nich pożytków. Przywołane w pytaniu - oddanie mieszkania w najem i sprzedaż samochodu należą do czynności zarządu.

Jedynie działania, które nie odnoszą się do konkretnego składnika majątku wspólnego nie są czynnościami zarządu, będzie to np. poręczenie.

Sprzeciw a skuteczność działań małżonka

Małżonek, który nie zgadza się na zmiany wprowadzane przez drugą stronę, może się im sprzeciwić. Prawo to nie przysługuje mu wobec działań polegających na bieżącym zaspokajaniu zwykłych potrzeb rodziny albo podejmowanych w ramach działalności zarobkowej. Z tego względu można kwestionować tylko większe „zmiany w mieszkaniu”, np. remont.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy pamiętać, że sprzeciw nie zawsze jest skuteczny.

Po pierwsze, sprzeciw powinien poprzedzać dokonanie czynności. Po drugie - w przypadku umów, należy go zgłosić również kontrahentowi małżonka.

W razie nieuwzględnienia tego sprzeciwu pokrzywdzony małżonek powinien zwrócić się do sądu rodzinnego, który rozstrzygnie tę sprawę w ramach orzekania o istotnych sprawach rodziny. Sad może uznać taką czynność za bezskuteczną.

Jednak pomimo prawidłowo wyrażonego sprzeciwu, żona może zwrócić się do sądu o zezwolenie na dokonanie czynności. Sąd udzieli zezwolenia, jeżeli dokonania czynności wymaga dobro rodziny.

Zobacz serwis: Małżeństwo

Zgoda – konieczna w pewnych sytuacjach

W świetle prawa, czynności najbardziej doniosłe dla stanu majątkowego małżonków muszą być podjęte za zgodą małżonka. Do czynności tych należą:

  • czynności prawne prowadzące do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzące do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków,
  • czynności prawne prowadzące do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal,
  • czynności prawne prowadzące do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa,
  • darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.

REKLAMA

Oddanie mieszkania w najem jest równoznaczne z ”oddaniem nieruchomości do korzystania”. Tym samym, żona nie może bez zgody męża dysponować mieszkaniem – w tym przypadku wyrażenie sprzeciwu nie jest konieczne. Wystarczy samo powołanie się na brak zgody, który pozbawia czynność prawną skuteczności.

Żona może jednak próbować dokonać tej czynności bez zgody męża - potrzebuje wtedy zezwolenia sądowego. Tak jak w przypadku sprzeciwu, sąd udzieli takiego zezwolenia jeśli dokonania czynności wymaga dobra rodziny.

Należy mieć też na uwadze kontrahenta małżonki. Prawo przewiduje ochronę takiej osoby jeśli pozostaje w dobrej wierze, tj. jak podkreślono w orzecznictwie, jeśli nie mógł się dowiedzieć, że żona działa wbrew woli męża. Na mocy przepisów może ona domagać się zawarcia umowy najmu.

Aby ustrzec się niekorzystnych skutków, należy zwrócić ewentualnemu kontrahentowi uwagę na brak swojej zgody.

Sprzedaż samochodu nie wymaga dla swej skuteczności zgody małżonka, dlatego należy zgłosić sprzeciw.

Pozbawienie prawa zarządu

Istnieje jeszcze jedna, bardziej radykalna droga, aby powstrzymać małżonkę od podejmowania niepożądanych działań.

Można żądać przed sądem pozbawienia małżonki samodzielnego zarządu majątkiem.

Sąd uwzględni takie żądanie, jeśli działanie małżonka narusza interesy majątkowe rodziny.

Do tej pory uznawano za wystarczające rażące lub uporczywe naruszanie przez małżonka obowiązku współdziałania w zarządzie. Wniosek w tej sprawie należy złożyć do sądu rodzinnego miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA