Zasada swobody zawierania umów
REKLAMA
REKLAMA
Treść zasady
Zasada swobody umów wywodzi się jeszcze z początku XIX wieku. Zajmuje ona fundamentalne miejsce w prawie cywilnym. Dzięki niej osoba, która chce zawrzeć umowę ma autonomię zarówno w wyrażeniu swojej woli, jak i kształtowaniu stosunku prawnego, poprzez ustalenie treści i sposobu wykonania umowy.
REKLAMA
Zasada swobody umów ma kilka znaczeń. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć to, że:
- podmioty, które zawierają umowę, mają pełną swobodę co do tego, czy chcą zawiązać między sobą stosunek prawny; najważniejsza jest więc wola obu stron;
- istnieje pełna swoboda co do wyboru swojego kontrahenta;
- strony zawierające umowę mogą jej treść kształtować wedle własnego uznania, tak aby wykonanie zobowiązani odpowiadało ich interesom;
- jest to odejście od formalizmu prawnego, czyli branie pod uwagę raczej samego porozumienia stron;
Zobacz też: Co to są niedozwolone klauzule umowne
Swoboda, ale nie zawsze
Pamiętać jednak należy o tym, że stosunki prawne między stronami nie mogą być formowane w sposób absolutnie dowolny. Zasada swobody umów podlega pewnym ograniczeniom. Odwołują się one do:
- ustawy – wynika to z obowiązku przestrzegania porządku prawnego oraz zawartych w nim nakazów i zakazów; poza tym ograniczenia te mają na celu powstrzymanie prób obejścia prawa;
- właściwości danej umowy – chodzi o respektowanie istotnych, podstawowych elementów danego stosunku prawnego;
- zasad współżycia społecznego – ma to szczególne znaczenie przy umowach między przedsiębiorcami a profesjonalistami, ponieważ często nie jest w tym przypadku zachowana równowaga między stronami; chodzi o zachowanie pewnej uczciwości oraz to, aby mieć na uwadze ochronę interesów strony słabszej, czyli konsumenta.
Gotowe wzorce umowne
W obrocie masowym zasada swobody umów ulega pewnej standaryzacji. Widoczne jest to szczególnie w zachowaniu przedsiębiorstw, które ustalając ogólne warunki umowy narzucają niejako swoje reguły przedstawiając gotowe formularze wzorów umów. W ten sposób konsument pozbawiony jest możliwości uzgodnienia postanowień umowy. Swoboda klienta banku, ubezpieczyciela czy operatora telekomunikacyjnego ogranicza się niekiedy tylko do jednego wyboru. Albo zawarcia umowy o treści wskazanej przez kontrahenta, albo w ogóle zrezygnowania z zawarcia umowy.
Zobacz serwis: Umowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat