REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe taryfy taniego gazu na 2024 rok. Nikt nie zapłaci więcej niż teraz, ale tylko do końca czerwcaJ

Jest nowa ustawa, która ustala, ile za gaz w 2024 roku zapłacą gospodarstwa domowe i na jakie dodatkowe wsparcie mogą liczyć osoby korzystające z gazu dla ogrzewania domów
Jest nowa ustawa, która ustala, ile za gaz w 2024 roku zapłacą gospodarstwa domowe i na jakie dodatkowe wsparcie mogą liczyć osoby korzystające z gazu dla ogrzewania domów
Kuchenka gazowa
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa zamrażająca ceny energii elektrycznej w 2024 roku dotyczy także ochrony odbiorców na rynku gazu. W przypadku tego nośnika energii w zasadzie przez pierwszą połowę przyszłego roku obowiązywać będą takie same ceny jak teraz – punktem odniesienia będą więc taryfy stosowane w 2022 roku.

Jedyna zmiana polega na tym, że tylko w odniesieniu do odbiorców końcowych, którzy uzgodnili z operatorem ceny gazu niższe na 2024 r. niż wynika to z taryf stanowiących podstawę do zamrożenia cen gazu będą obowiązywały te uzgodnione ceny.

REKLAMA

Gaz dla gospodarstw domowych: ile wynosi cena maksymalna w 2024 roku

REKLAMA

Art. 3 nowej ustawy wprowadza cenę maksymalną paliw gazowych (200,17 zł/MWh) oraz stawki opłat za świadczenie usług dystrybucji paliw gazowych stosowane w rozliczeniach z niektórymi odbiorcami paliw gazowych w okresie 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r.

Zakres podmiotów objętych ochroną – podmiotów uprawnionych – nie uległ zmianie. Pozostają nimi gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, podmioty zobowiązane do dostaw na potrzeby mieszkaniowe i użyteczności oraz podmiotów użyteczności publicznej.

Cena maksymalna za gaz pozostanie bez zmian. Podmioty objęte ochroną będą uiszczać opłatę za usługi dystrybucyjne w okresie 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. na poziomie wynikającym z taryfy zatwierdzonej przez Prezesa URE dla operatora systemu dystrybucyjnego na 2022 rok.

Z powyższego obowiązku wyłączeni są sprzedawcy, którzy ustalili w ramach zawartych ze swoimi odbiorcami umów albo zatwierdzonych taryf na 2024 r., ceny korzystniejsze niż cena maksymalna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ogrzewasz dom gazem, możesz wnioskować o dodatkowe wsparcie: jakie warunki

REKLAMA

W projekcie utrzymano na okres od 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. wsparcie dla odbiorców paliw gazowych w gospodarstwach domowych o najniższych dochodach, którzy jako główne źródło ogrzewania wykorzystują kocioł na paliwa gazowe, wpisany lub zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków, w postaci refundacji podatku VAT. 

Projekt przewiduje utrzymanie mechanizmu zamrożenia cen gazu dla piekarni i cukierni, które dysponują limitem pomocy de minimis, w okresie 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. na poziomie cen maksymalnych określonych na 2023 rok.

Gazownie dostaną rekompensaty: na jakich zasadach

Mając na uwadze powyższe zmiany, pozostawiono system i mechanizm rekompensat dla podmiotów uprawnionych (przedsiębiorstw energetycznych) z tytułu stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych lub stawek opłat za świadczenie usług dystrybucji paliw gazowych w okresie 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r.

Z tym, że w przypadku braku zatwierdzenia taryf na 2024 r. przez Prezesa URE, do czasu gdy to się stanie, rekompensaty będą wypłacane w wysokości 50% cen stosowanych w 2023 r.

Ponadto nowa ustawa przewiduje wprowadzenie gazowej składki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny za 2022 r. na podobnych zasadach jak gazowy odpis na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny za 2023 r.

Ustawa została błyskawicznie uchwalona przez Sejm i zaakceptowana przez Senat. Obecnie oczekuje na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Podobnie jednak jak było to w przypadku ustawy zmieniającej niedziele handlowe w grudniu, podpis prezydenta powinien być formalnością – można więc oczekiwać, że zapisy nowej ustawy wejdą w życie z dniem1 stycznia 2024 roku, a tym samym okres działania tarczy antyinflacyjnej zamrażającej ceny nośników energii zostanie bez problemów przedłużony o najbliższe pół roku.

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(12)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Zwnek
  2023-12-10 10:28:45
  Przecież wszędzie mówią że gaz jest obecnie najtańszy od dwóch lat.Jakos nie zauważyłem tego w rachunkach
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Wojtas
  2023-12-10 10:29:29
  Dobrze nas doją
  0
 • Krystian
  2023-12-10 16:37:17
  Gaz teraz kosztuje bardzo drogo to jak teraz ogrzanie miesieczne domu kosztujeprawie dwa tysiace złoty to co te złodzoeje myślą ze to tanio to moze 5 tysięcy dla tych złodziej to wystarczająca cena. Jak przeszłem na gaz dla ekologi to zachwile wróce do palenis śmieci i opon. I wtedy niecj ekolodzy irzadzacy pocałują tam gdzie słąńce nie dochodzi
  2
 • Albandi
  2023-12-10 21:21:07
  Gaz tańszy niż przed wojną a rachunki gigantyczne 😤
  0
 • Zenek
  2023-12-10 08:41:32
  Do czerwca potem w górę 547%🤣🤣😂😂😂
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Pol56
  2023-12-13 19:15:01
  Dobrze ze zostawiłem kopciucha..,)
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Zenek
  2023-12-19 11:30:32
  Tanio jak bym zarabiał 5tys ale euro ja za ogrzanie domu place 4000zl na 2 miesiące a 2 lata temu płaciłem 1800zl i to jest to zamrożenie!!
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

REKLAMA

Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

REKLAMA

Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

REKLAMA