REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje kredytowe 2024. Już można złożyć wniosek o zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego, kto może skorzystać

Już można złożyć wniosek o zawieszenie spłaty raty kredytu hipotecznego w ramach wakacji kredytowych 2024
Już można złożyć wniosek o zawieszenie spłaty raty kredytu hipotecznego w ramach wakacji kredytowych 2024
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Formalnie od 1 czerwca, praktycznie od dziś – poniedziałku 3 czerwca można złożyć wniosek o tak zwane wakacje kredytowe czyli skorzystać z możliwości zawieszenia spłaty poszczególnych rat kredytu hipotecznego. W przeciwieństwie do wcześniejszych opcji, tym razem przywilej przysługuje tylko kredytobiorcom spełniającym kryterium dochodowe.

Nawet jeśli nie borykamy się z trudnościami w spłacie kredytu hipotecznego, to warto skorzystać z nowych wakacji kredytowych, które są dostępne od 1 czerwca.

REKLAMA

Wakacje kredytowe 2024: ile rat można zawiesić

Jak policzyli eksperci rankomat.pl, przeznaczając do końca roku cztery raty kredytu na wcześniejszą jego spłatę, możemy obniżyć miesięczną ratę nawet o 200 zł lub więcej.
Od 1 czerwca znów dla osób spłacających kredyt hipoteczny jest dostępna możliwość zawieszenie spłaty czterech rat, czyli wakacje kredytowe.
Rząd wprowadził to rozwiązanie dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotówkach i mają problemy z jego spłatą. W przeciwieństwie do wcześniejszej, covidowej edycji tego programu, dostęp wakacji kredytowych został ograniczony. Jak szacuje Ministerstwo Finansów, będzie mogło z nich skorzystać ok. 560 tys. kredytobiorców, czyli ponad pół miliona gospodarstw domowych.

Plusy i minusy

Plusy i minusy

Plusy i minusy

Materiały prasowe

Jeśli kwalifikujesz się do wsparcia, to eksperci rankomat.pl sugerują skorzystanie z niego. Dzięki niemu będzie mógł do końca roku zawiesić spłatę czterech rat: 2 w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia i 2 kolejnych od 1 września do 31 grudnia 2024.
– Dzięki wakacjom kredytowym rodzina, która spłaca ratę kredytu hipotecznego w wysokości 3000 zł miesięcznie, będzie mogła zostawić sobie w portfelu do końca roku 12 tys. zł. Przy miesięcznej racie w wysokości 4,5 tys. zł będzie to już 18 tys. zł. Środki te mogą być wykorzystane do podreperowania domowego budżetu lub też na wakacje. Lepszym pomysłem będzie jego skorzystanie z odroczenia spłaty po to, aby pieniądze z 4 rat przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego, a następnie skrócenie w banku okresu kredytowania – wylicza Wojciech Piesta, ekspert rankomat.pl.

Wakacje kredytowe: jakie oszczędności w spłacie hipoteki

Jak policzyli eksperci rankomat.pl, przy racie w wysokości 3 tys. zł miesięcznie, przeznaczenie 12 tys. zł na wcześniejszą jego spłatę, może obniżyć nasze stałe zobowiązanie o prawie 93 zł miesięcznie. W skali jednego miesiąca może to wydawać się niewielką oszczędnością, ale przez 10 lat oznacza to ponad 11 tys. zł oszczędności na spłacie hipoteki.
W przypadku miesięcznej raty w wysokości 4,5 tys. zł oszczędności będą jeszcze większe i mogą spowodować obniżenie miesięcznej raty o 193 zł. W skali 10 lat spłacania kredytu  będzie to prawie 16,7 tys. zł oszczędności.
Warto przy tym pamiętać, że korzystanie z wakacji kredytowych będzie odnotowane w BIK i nie powinno skutkować gorszą oceną kredytobiorcy w przyszłości. Jednak w praktyce może to być sygnał dla przyszłych kredytodawców o potencjalnych problemach finansowych.

Wakacje kredytowe: dla kogo

Wakacje kredytowe: dla kogo

Wakacje kredytowe: dla kogo

Materiały prasowe

– Zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego nie oznacza, że bank umorzy odroczone raty. Zwyczajnie okres spłaty zostanie wydłużony o liczbę miesięcy, w których zrezygnowałeś ze spłaty zobowiązania. Dodatkowo nawet jeśli zawieszona jest cała rata, to w dalszym ciągu masz obowiązek opłacać składki z tytułu ubezpieczeń powiązanych z umową. Przykładowo mowa tu o ubezpieczeniu niskiego wkładu własnego – przypomina ekspert rankomat.pl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wakacje kredytowe 2024: kto nie może skorzystać

REKLAMA

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, dostęp do wsparcia w postaci rządowych wakacji kredytowych w 2024 r. jest ograniczony. W pewnym sensie wynika to z faktu, że wcześniejszy program był zbyt łatwo dostępny. W przestrzeni publicznej pojawiały się zarzuty, że z ustawowych wakacji kredytowych korzystały osoby, które nie wymagały tego typu pomocy. W rezultacie rząd wprowadził ograniczenia.
Pierwszym z nich jest wskaźnik RdD (rata do dochodu). Określa on relację wysokości raty kredytu mieszkaniowego do miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego. Wskaźnik RdD oblicza się według następującego wzoru: wskaźnik RdD = Rata kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) / Łączny miesięczny dochód gospodarstwa domowego.
By móc skorzystać z rządowych wakacji kredytowych w 2024 r. wskaźnik RdD – obliczony dla ostatnich trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku – musi przekraczać 30%. To oznacza, że do programu zakwalifikują się kredytobiorcy, u których rata kredytu mieszkaniowego konsumuje ponad 30% łącznych miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego. 

Aby sprawdzić, czy ma się prawo do rządowych wakacji kredytowych w 2024 roku, należy dodać dochody netto („na rękę”) wszystkich domowników w rozbiciu na miesiące. Dotyczy to także dzieci, których dochodem mogą być zasiłki, a także osób bezrobotnych, które czerpią dochody z innych źródeł niż praca np. z najmu prywatnego.
Następnie szacuje się wskaźnik RdD dla każdego z trzech ostatnich miesięcy i oblicza średnią arytmetyczną. Wynik powyżej 30% oznacza,  że kwalifikujemy się do nowego programu wakacji kredytowych. Wyjątkiem są rodziny z co najmniej trójką dzieci, które skorzystają z wakacji kredytowych 2024 bez względu na kryterium RdD.

Dla kogo wakacje kredytowe

Dla kogo wakacje kredytowe

Dla kogo wakacje kredytowe

Materiały prasowe

Drugim warunkiem ograniczającym liczbę potencjalnych beneficjentów rządowego wsparcia jest ograniczenie wartości kredytu mieszkaniowego do 1,2 mln zł. Warunek ten ograniczy pomoc dla najbogatszych kredytobiorców.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) średnia wartość wnioskowanej kwoty kredytu mieszkaniowego wyniosła w kwietniu 2024 roku – 433 tys. zł.

Dodatkowo warto pamiętać, że wsparcie w ramach wakacji kredytowych 2024 dotyczy osób, które zawarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. oraz kończą spłatę kredytu co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.
Alternatywnym rozwiązaniem dla wakacji kredytowych jest pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Mogą na niego liczyć kredytobiorcy, których wskaźnik raty do dochodu gospodarstwa domowego znajdzie się na poziomie przynajmniej 40%.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Kolejna wygrana podatnika w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

REKLAMA

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

REKLAMA

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA