REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

To już pewne: przedsiębiorcy będą mogli stosować od 2025 roku rozliczenia z fiskusem metodą znaną jako PIT kasowy, ale czy wszyscy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PIT kasowy to spora ulga w sposobie rozliczeń z fiskusem dla przedsiębiorców
PIT kasowy to spora ulga w sposobie rozliczeń z fiskusem dla przedsiębiorców
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku, mają uprościć system podatkowy dla małych przedsiębiorców i poprawę ich płynności finansowej. Jest jednak kilka wyjątków. Oto co trzeba wiedzie, nim zacznie się nowy rok podatkowy.

Sejm przyjął ustawę, która wprowadza możliwość wyboru kasowego rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów, tzw. kasowego PIT.

REKLAMA

PIT kasowy 2025: co zrobić, by rozliczać się z fiskusem tą metodą

Jak wyjaśnia Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości oraz kadr i płac w Systim.pl. , kasowy PIT to nowa, dobrowolna forma rozliczeń podatkowych, z której będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.
Dotyczyć to będzie tych, którzy w poprzednim roku podatkowym nie uzyskali więcej niż 1 mln zł przychodu. Nowe rozwiązanie obejmuje również osoby rozpoczynające działalność gospodarczą – dodaje ekspertka.

PIT kasowy 2025: jakie warunki do spełnienia

REKLAMA

Aby skorzystać z kasowego PIT, przedsiębiorcy będą musieli złożyć stosowne oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 lutego danego roku podatkowego. W przypadku nowych przedsiębiorców termin ten wynosi 20 dni od rozpoczęcia działalności.
Jak podkreśla ekspertka z Systim.pl, główna korzyść wynikająca z nowych przepisów to możliwość płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty od kontrahenta.

– Dotyczy to zarówno przychodów, jak i kosztów uzyskania przychodów, co oznacza, że przedsiębiorcy będą mogli odliczyć koszty dopiero po dokonaniu zapłaty za towar lub usługę – zaznacza Beata Tęgowska.

Polecamy "Komplet Podatki 2025". Jest to to poradniki dla księgowych i biur rachunkowych dotyczące wszystkich zmian w podatkach w 2024 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PIT kasowy 2025: w jakich rozliczeniach ma zastosowanie

REKLAMA

Warto jednak zaznaczyć, że kasowy PIT nie obejmie wszystkich transakcji. Będzie dotyczył jedynie transakcji między przedsiębiorcami (B2B), wykluczając sprzedaż konsumentom.
Dodatkowo, nie będzie można go stosować do transakcji z podmiotami powiązanymi, firmami z rajów podatkowych oraz sprzedaży środków trwałych i wartości niematerialnych.

Po upływie dwóch lat od wystawienia faktury przedsiębiorcy będą musieli rozpoznać przychód, nawet jeśli nie otrzymali zapłaty od kontrahenta.
Eksperci ds. księgowości podkreślają, że m.in. w takich sytuacjach, korzystanie z nowoczesnych narzędzi do zarządzania firmą może znacząco ułatwić kontrolę dokumentacji księgowej i ułatwić firmom dostosowanie się do nowych przepisów, minimalizując ryzyko przeoczeń i błędów w rozliczeniach.

PIT kasowy 2025: co z ewidencjami podatkowymi

Przy wyborze kasowego rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów prowadzenie ewidencji księgowej w firmie zasadniczo się nie zmieni.
– Kluczowa będzie weryfikacja momentu zapłaty, czy to po stronie przychodów czy kosztów i wykazanie w tym okresie zdarzenia w ewidencji księgowej – zauważa ekspertka Systim.pl.
W praktyce monitorowanie rozliczeń dla faktur przychodowych nie jest tak skomplikowane, jak rozliczenia po stronie kosztów, zwłaszcza przy prowadzeniu dzielności produkcyjnej. To może nastręczać przedsiębiorcom nieco więcej problemów – ocenia. 

– Kasowy PIT to rozwiązanie szczególnie korzystne dla małych przedsiębiorców, którzy dotychczas byli zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego niezależnie od tego, czy otrzymali płatność od kontrahentów. Dzięki nowym przepisom mają oni szansę na lepsze zarządzanie finansami i uniknięcie problemów wynikających z opóźnionych płatności – przekonuje ekspertka Systim.pl.
Wprowadzenie kasowego PIT to krok w stronę uproszczenia systemu podatkowego i wsparcia dla sektora małych przedsiębiorstw. Nowe przepisy są wynikiem szerokich konsultacji i mają na celu stworzenie bardziej przyjaznego otoczenia dla działalności gospodarczej w Polsce.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Już 30 czerwca 2025 r. skrócony czas pracy stanie się rzeczywistością: 6 (zamiast 8) godzin pracy dziennie, 3-dniowy weekend albo dodatkowe dni urlopu, bez zmniejszenia wynagrodzenia

W dniu 28 kwietnia br. MRPiPS ogłosiło program pilotażowy skrócenia czasu pracy, z którego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy (i nie tylko) z całej Polski, a na początku czerwca br. – w odpowiedzi na interpelację poselską w tej sprawie – ujawniło więcej szczegółów. Już niebawem, tysiące pracowników będzie mogło pracować 6 (zamiast 8) godzin dziennie, cieszyć się z 3-dniowego weekendu lub z dodatkowych dni urlopu, zachowując przy tym prawo do dotychczasowego wynagrodzenia. Stratni nie będą również pracodawcy, którzy zdecydują się na wprowadzenie pilotażu, bo na jego realizację (tylko w pierwszym roku) MRPiPS przewidziało budżet aż 10 mln zł.

Tysiące matek zyska zasiłek i to nie 800 plus a więcej [projekt MRPiPS z 23 maja 2025]. Koniec z krzywdzącą luką prawną

Tysiące matek zyska zasiłek i to nie 800+ a więcej. Dlaczego? Bo resort pracy przygotował projekt rozporządzenia z 23 maja 2025 r. Jest to dokładnie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków. Projekt skierowany został do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania. Jaka grupa zyska zasiłek i z jakiego powodu?

Nauczyciele muszą dostawać pieniądze za godziny nadliczbowe i delegacje za wycieczki szkolne. MEN o tym wie i wstrzymuje program "Podróże z klasą"

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie ogłosiło w tym roku naboru wniosków w programie "Podróże z klasą". Jak poinformowano PAP w resorcie, ewentualne zapisy nowej edycji programu "Podróże z klasą" muszą być zsynchronizowane z ustaleniami grupy roboczej ds. wynagrodzeń nauczycieli. Chodzi przede wszystkim o wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

REKLAMA

Nie będą już płacić za chorobowe. Szykują się rewolucyjne zmiany w L4

Na tę rewolucję pracodawcy czekali od dawna. Czy wreszcie nie będą musieli płacić za chorobowe? Czy teraz od razu zajmie się tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Nad projektem takich ustawowych rozwiązań pracuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Pytanie, kiedy nowe regulacje wejdą w życie

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

Zasiłek stały z MOPS. Co wlicza się do dochodu? [Przykłady]

Przegląd ostatnich orzeczeń sądów administracyjnych pokazuje, iż kwestia zaliczania do dochodu poszczególnych świadczeń wciąż rodzi wątpliwości. Dlaczego dochód jest tak ważny w przypadku zasiłku stałego?

REKLAMA

BBC ostrzega: Google zabije internet. Kto zapłaci twórcom treści, dziennikarzom, skoro roboty nie klikają w reklamy?

Internet powstał z myślą o ludziach, ale jego przyszłość może należeć do maszyn. W nowym paradygmacie to nie my przeglądamy sieć – to sztuczna inteligencja przegląda ją za nas. Taki scenariusz przedstawia dziennikarz BBC Thomas Germain. Czy to koniec swobodnego eksplorowania sieci i początek epoki zunifikowanych informacji, w której algorytm decyduje, co powinniśmy wiedzieć, a co lepiej pominąć?

Nowe świadczenie wspierające 2025 – nawet 4134 zł miesięcznie bez kryterium dochodowego. Sprawdź, czy możesz je otrzymać

Od stycznia 2024 r. w Polsce działa nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. W 2025 roku obowiązują wyższe limity, wsparcie może wynieść nawet 4134,06 zł miesięcznie i nie jest uzależnione od dochodu. Sprawdź, kto może złożyć wniosek, jakie są poziomy potrzeby wsparcia i kiedy pieniądze trafiają na konto.

REKLAMA