REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Już ostatni dzwonek na rozliczenie PIT: Co grozi za spóźnienie? Czy opłaca się nic nie robić?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Już ostatni dzwonek na rozliczenie PIT: Co grozi za spóźnienie? Czy opłaca się nic nie robić?
Już ostatni dzwonek na rozliczenie PIT: Co grozi za spóźnienie? Czy opłaca się nic nie robić?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia PIT za 2024 rok – podatnicy mają czas tylko do 30 kwietnia. Choć część osób liczy na to, że „samo się rozliczy”, brak działania może mieć poważne konsekwencje: od kar finansowych, przez odsetki, aż po odpowiedzialność karno-skarbową. Czy naprawdę warto ryzykować i czekać? Sprawdzamy, co grozi za spóźnienie i jak szybko naprawić ewentualne błędy.

Termin końcowy na rozliczenie PIT za 2024 rok nieubłaganie się zbliża – podatnicy mają na to czas tylko do 30 kwietnia. Mimo, że ten termin jest niezmienny od wielu lat, co roku jego nadejście – szczególnie dla odkładających złożenie deklaracji na ostatni moment - bywa zaskoczeniem. W 2023 roku 1 na 5 Polaków złożył zeznanie dopiero w kwietniu[1]. Tymczasem skutki opóźnienia mogą być dotkliwe – nie tylko finansowo, ale również prawnie.

REKLAMA

Dlaczego odkładamy rozliczenie PIT?

REKLAMA

Prokrastynacja, czyli tendencja do odkładania obowiązków, to powszechne zjawisko – według szacunków może dotyczyć nawet 15–20% dorosłych[2]. Choć często bywa bagatelizowana, jej przyczyny nierzadko mają głębokie podłoże psychologiczne. W wielu przypadkach jest wynikiem stresu, niskiej pewności siebie lub lęku przed popełnieniem błędu, który – jak wiadomo – nietrudno popełnić przy wypełnianiu PIT-u.

Okazuje się więc, że zwlekanie z rozliczeniem deklaracji podatkowej nie zawsze wynika wyłącznie ze złych nawyków, braku organizacji czy nieznajomości procedur fiskalnych. Często jest to mechanizm obronny, związany z emocjami i wewnętrznymi obawami, które warto świadomie rozpoznać i przełamać.

Co Ci grozi za spóźnienie się z rocznym PIT-em?

Każdy podatnik powinien mieć świadomość, że spóźnienie się z rozliczeniem PIT-u może mieć poważne konsekwencje prawno-finansowe. Niezłożenie deklaracji w wymaganym terminie wiąże się między innymi:

  • z możliwością nałożenia kary grzywny, która w skrajnych przypadkach może sięgać kwot rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych,
  • z obciążeniem podatnika odsetkami za zwłokę,
  • z wpisaniem do rejestru dłużników,
  • z pociągnięciem do odpowiedzialności karno-skarbowej.

– Jeśli z jakichkolwiek przyczyn podatnikowi nie udało się złożyć formularza na czas, warto w jak najszybszym terminie złożyć tzw. czynny żal, czyli zawiadomienie do fiskusa o popełnieniu wykroczenia. Taki zabieg może pomóc uniknąć dotkliwych konsekwencji, takich jak grzywna czy odpowiedzialność karno-skarbowa. Czynny żal polega na dobrowolnym przyznaniu się do niedopełnienia obowiązku podatkowego przed wykryciem tego faktu przez urząd skarbowy. W piśmie należy wyjaśnić przyczyny opóźnienia oraz dołączyć zaległy formularz lub deklarację podatkową. Ważne jest, aby zostało ono złożone zanim urząd skarbowy sam stwierdzi brak rozliczenia – w przeciwnym razie ochrona przed karą może nie zadziałać – doradza ekspertka Intrum, Barbara Sajewicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Są różne sposoby: Jak najczęściej rozliczamy PIT?

Rozliczenie rocznej deklaracji PIT może przebiegać na kilka sposobów, z czego coraz więcej podatników decyduje się na wygodniejsze, cyfrowe rozwiązania.

REKLAMA

– Niewątpliwie do najczęściej wybieranych sposobów rozliczenia podatku dochodowego należy rządowy system Twój e-PIT, który automatycznie generuje wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, bazujące na danych z ZUS i od pracodawców. W ten sposób, w minionym roku rozliczono ponad 23 mln deklaracji podatkowych, czyli 95% wszystkich zeznań[3] – wyjaśnia Barbara Sajewicz.

Alternatywną opcją, do skorzystania z rządowej strony, mogą być specjalistyczne programy księgowe, dostępne online. Niektóre z nich oferują kreatory zeznań podatkowych zupełnie bezpłatnie. Dla osób mniej obeznanych z przepisami lub posiadających skomplikowaną sytuację podatkową, pomocne może być skorzystanie z pomocy biura rachunkowego, które przygotuje taką deklarację w naszym imieniu.

Z jakich ulg w PIT możesz skorzystać?

Istnieje szereg ulg, które mogą podnieść kwotę zwrotu podatku, na co wielu liczy w momencie planowania budżetu domowego. Dzięki nim podatnicy mogą znacząco obniżyć swoje zobowiązania wobec fiskusa, a nawet uzyskać zwrot nadpłaconego podatku. Najpopularniejsze z nich to ulga prorodzinna, rehabilitacyjna, na internet, termomodernizacyjna czy dla seniorów. Warto zapoznać się z aktualnymi przepisami i sprawdzić, które z nich przysługują w danym roku podatkowym, aby w pełni wykorzystać dostępne możliwości i poprawić swoją sytuację finansową.

Tabela: Ulgi podatkowe dostępne dla podatników rozliczających podatki za rok 2024

Rodzaj ulgi

Ulga podatkowa

Rehabilitacyjna

Odliczenie od dochodu wydatków poniesionych
na cele rehabilitacyjne oraz ułatwienie wykonywania czynności życiowych przez osoby
z niepełnosprawnościami lub ich opiekunów.

Na internet

Wydatki poniesione na użytkowanie internetu
do kwoty 760 zł rocznie na osobę. Przysługuje tylko przez dwa następujące po sobie lata.

Termomodernizacyjna

Odliczenie od dochodu wydatków poniesionych
na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego
w domu jednorodzinnym będącym własnością lub współwłasnością podatnika.

Na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego)

Pozwala odliczyć od dochodu w rocznym PIT wpłaty dokonane na własne konto IKZE. Skorzystać z niej mogą osoby rozliczające się według skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga prorodzinna

Przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym
lub rodzinom zastępczym, którzy sprawują faktyczną opiekę nad dzieckiem.

Ulga abolicyjna

Pozwala polskim rezydentom podatkowym uzyskującym dochody za granicą uniknąć podwójnego opodatkowania tych dochodów
w Polsce. Dotyczy osób, które rozliczają zagraniczne przychody metodą proporcjonalnego odliczenia, m.in. z umowy o pracę, działalności gospodarczej czy praw majątkowych.

Ulga dla seniorów

Przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny, ale mimo nabycia uprawnień nie pobierają emerytury ani renty rodzinnej i nadal pracują zawodowo.

Źródło: podatki.gov.pl

Skorzystanie z dostępnych ulg może znacząco wpłynąć na kwotę zwrotu podatku – warto więc wcześniej sprawdzić, które z nich nas obejmują i czy nie przegapiliśmy żadnej możliwości.

Choć odkładanie obowiązków to powszechny mechanizm obronny, to w przypadku rozliczenia PIT może kosztować nie tylko spokój, ale i realne pieniądze. Dobrze więc wykorzystać ostatnie dni kwietnia na działanie – świadome, przemyślane, oparte na dostępnych narzędziach i aktualnej wiedzy. Im szybciej deklaracja trafi do urzędu, tym mniejsze ryzyko pomyłek, ewentualnych kar i stresu, a także zwiększenie szansy na szybszy zwrot podatku.

[1] KPMG; Raport: Roczne zeznania podatkowe Polaków PIT 2022
[2] https://www.doz.pl
[3] https://www.szlachetnapaczka.pl/jedenprocent/artykuly/twoj-e-pit-automatyczne-rozliczenie-pit-jak-z-niego-korzystac/

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ruszyły wypłaty 300+ z programu "Dobry Start" 2025. ZUS przekazał pierwsze przelewy – kto dostanie pieniądze i kiedy?

ZUS rozpoczął wypłatę świadczeń 300+ na wyprawkę szkolną. Do tej pory wpłynęło już 1,1 mln wniosków, a pierwsze środki – w sumie 50 tys. zł – trafiły do rodziców. Sprawdź, komu przysługuje świadczenie i do kiedy trzeba złożyć wniosek.

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Nowy rodzaj oszustwa

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Na rynku pojawił się nowy rodzaj oszustwa. Polega ono na tym, że przestępcy oferują pomoc w próbie wyłudzenia środków od banku z tytułu rzekomych luk w jego systemach. W rzeczywistości żadnych luk nie ma, a osoba składająca wniosek reklamacyjny, oparty na nieistniejących podstawach, może zostać pociągnięta nawet do odpowiedzialności karnej.

Nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy! Oszuści podszywają się pod „pomocników” i wciągają w przestępstwo bankowe

Na polskim rynku pojawiła się wyjątkowo groźna metoda oszustwa. Przestępcy obiecują pomoc w odzyskaniu rzekomo utraconych pieniędzy z banku, w rzeczywistości wciągając swoje ofiary w działania mogące skończyć się karą więzienia. Eksperci ostrzegają: to nowa twarz cyberprzestępczości!

Koszt budowy domu 2025 - ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Jaki jest koszt budowy domu 150 m² pod klucz?

Budowa domu w 2025 roku znów staje się bardziej przewidywalna, choć tanio już było. Jak podają eksperci Extradom.pl, po latach dynamicznych wzrostów cen rynek budowlany stabilizuje się. Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Jakie są prognozy na 2026 rok? Jakie są koszty budowy domu pod klucz? Odpowiadamy na najważniejsze pytania inwestorów.

REKLAMA

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Nowy obowiązek dla dzieci na rowerach i hulajnogach – kaski już wkrótce wymagane!

Podczas posiedzenia Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zapadła ważna decyzja dotycząca bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników dróg. Uchwała zakłada obowiązek noszenia kasków ochronnych przez dzieci i młodzież do 16. roku życia podczas jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną oraz urządzeniami transportu osobistego.

Koszty budowy domu jednorodzinnego 2025-2026. Jak zmieniają się ceny działek, materiałów budowlanych? Na czym można zaoszczędzić?

Czy w 2020 roku można było przewidzieć, że budowa domu w Polsce zdrożeje o blisko połowę w ciągu zaledwie pięciu kolejnych lat? Eksperci Extradom.pl przedstawili prognozy na najbliższą przyszłość, oparte o analizę kosztów budowy domu od 2021 do 2025 roku.

Nawet 2 688 zł dofinansowania na turnus rehabilitacyjny PFRON 2025. Terminy, lista ośrodków, zasady przyznania

Czy osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mają zniżkę na turnus? Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do dofinansowania? Gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty trzeba przygotować? W tym poradniku znajdziesz wszystkie aktualne informacje o zasadach udziału w turnusach rehabilitacyjnych w 2025 roku. Wyjaśniamy, kto może liczyć na pokrycie kosztów pobytu, nawet do 40% przeciętnego wynagrodzenia, kiedy możliwy jest wyjazd z opiekunem i jak krok po kroku załatwić formalności w PCPR.

REKLAMA

Ile zarabiają lekarze w publicznej służbie zdrowia? Od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi

Lekarz w publicznym systemie ochrony zdrowia może liczyć na zarobki od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi. Najmniej zarabiają lekarze na początku drogi zawodowej. Kontrowersje budzą niektóre kontrakty lekarzy specjalistów.

Sprzedajesz na Vinted lub OLX? Sprawdź, kiedy musisz zapłacić podatek dochodowy

Coraz więcej osób sprzedaje ubrania i inne używane rzeczy przez internet – to szybki sposób na dodatkowy dochód i porządki w szafie. Niestety, niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że niektóre transakcje wiążą się z obowiązkiem podatkowym. W artykule obalamy najczęstsze mity na temat opodatkowania sprzedaży online i tłumaczymy, kiedy fiskus może upomnieć się o swoje.

REKLAMA