REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

24 dodatkowe dni wolne od pracy na odbudowę zdrowia i bezpłatna rehabilitacja [włącznie z wyżywieniem i dojazdami] dla nowej grupy osób. ZUS rozszerzył ważny program [lista chorób i warunki]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
rehabilitacja, dni wolne od pracy, ZUS, program, rehabilitacja lecznicza
24 dodatkowe dni wolne od pracy na odbudowę zdrowia i bezpłatna rehabilitacja [włącznie z wyżywieniem i dojazdami] dla nowej grupy osób. ZUS rozszerzył ważny program [lista chorób i warunki]
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ZUS rozszerzył program bezpłatnej rehabilitacji leczniczej na nowe grupy osób – osoby ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego oraz te, które potrzebują wczesnej rehabilitacji powypadkowej. W ramach ww. programu można uzyskać 24 dodatkowe dni wolne od pracy, podczas których jest się poddawanym bezpłatnej rehabilitacji, która ma na celu utrzymanie lub odzyskanie zdolności do pracy po przebytej chorobie lub doznanym urazie. ZUS pokrywa przy tym nie tylko koszt samej rehabilitacji (tj. zabiegów i zajęć), ale również koszt zakwaterowania, wyżywienia i dojazdów do (i z) ośrodka rehabilitacyjnego.

Komu przysługuje bezpłatna rehabilitacja lecznicza ZUS?

Z programu bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS mogą skorzystać, osoby, które:

REKLAMA

  • pracują zawodowo i są ubezpieczone w ZUS,
  • pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne lub
  • pobierają rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy

i są zagrożone utratą zdolności do pracy, a istnieje szansa, że w wyniku rehabilitacji – mogą tę zdolność utrzymać lub odzyskać.

Na jakie choroby można skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS? [lista chorób]

Rehabilitacja lecznicza może odbywać się w systemie stacjonarnym (w ramach całodobowego pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym), w przypadku schorzeń:

  • narządu ruchu,
  • narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa),
  • układu krążenia,
  • układu oddechowego,
  • psychosomatycznych,
  • onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego,
  • narządu głosu,
  • ośrodkowego układu nerwowego

bądź w systemie ambulatoryjnym (w ramach codziennych wizyt w ośrodku rehabilitacyjnym, w wyznaczonych godzinach), w przypadku schorzeń:

  • narządu ruchu lub
  • układu krążenia (w tym w ramach rehabilitacji monitorowanej telemedycznie).

Aktualnie, prawem do rehabilitacji medycznej zostały objęte przez ZUS nowe grupy osób (które są już ujęte w powyższym zestawieniu), tj.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • osoby ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego oraz
  • osoby, które potrzebują wczesnej rehabilitacji po wypadkach, które mogą skorzystać z programu realizowanego w Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie albo w ośrodku Vratislavia Medica we Wrocławiu.

Co należy zrobić, aby skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS?

REKLAMA

Celem skorzystania z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS (i związanego z nią prawa do 24 dodatkowych dni wolnego od pracy), należy udać się do swojego lekarza, który – jeżeli stwierdzi ku temu wskazania – wypełni wniosek o rehabilitację leczniczą i złoży go za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS lub w aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza. Lekarz może również wystawić wniosek w formie papierowej. Taki papierowy wniosek, wraz z dokumentacją medyczną, osoba ubezpieczona może wówczas dostarczyć do dowolnej placówki ZUS osobiście, za pośrednictwem pełnomocnika lub drogą pocztową.

Na podstawie ww. wniosku o rehabilitację oraz zgromadzonej dokumentacji medycznej i/lub przeprowadzonego badania – o potrzebie rehabilitacji leczniczej orzeka lekarz orzecznik ZUS. Wydane przez niego orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej – stanowi podstawę do wystawienia zawiadomienia o skierowaniu na rehabilitację leczniczą.

Prawo do 24 dodatkowych dni wolnych od pracy na rehabilitację leczniczą

Na czas rehabilitacji – lekarz wystawia uprawnionej osobie zwolnienie lekarskie (potocznie zwane L4), a zatem – nie musi ona wykorzystywać, w tym celu, urlopu wypoczynkowego. Rehabilitacja lecznicza – co do zasady – trwa 24 dni (i na taki okres wystawane jest zwolnienie od pracy), ale lekarz może również ten czas – w zależności od wskazań medycznych – wydłużyć albo skrócić.

Bezpłatna jest nie tylko rehabilitacja, ale również zakwaterowanie, wyżywienie i dojazd do ośrodka. Jakie są warunki rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS?

W ramach programu bezpłatnej rehabilitacji leczniczej – zakwalifikowanym do niego osobom – ZUS pokrywa nie tylko 100 pros. kosztów rehabilitacji (tj. odbywających się w ramach niej zabiegów i zajęć), ale również koszty zakwaterowania, wyżywienia i dojazdu do (i z) ośrodka rehabilitacyjnego najtańszym środkiem komunikacji miejskiej.

Program rehabilitacji leczniczej jest kompleksowy i ustalany indywidualnie w zależności od rodzaju schorzenia. Obejmuje on niezbędne badania oraz zabiegi i zajęcia z zakresu:

  • fizjoterapii, a w tym:
    • kinezyterapii, np. terapii manualnej, ćwiczeń izometrycznych, ćwiczeń czynnych wolnych, ćwiczeń w wodzie, ćwiczeń grupowych itp.,
    • fizykoterapii, np. zbiegi z zakresu ciepłolecznictwa, krioterapii, hydroterapii, leczenia polem elektromagnetycznym wielkiej i niskiej częstotliwości, elektroterapii, leczenia ultradźwiękami, laseroterapii itp.,
    • masażu, np. klasycznego, wibracyjnego itp.,
  • oddziaływania psychologicznego, w tym terapii indywidualnej, psychoedukacji i treningów relaksacyjnych jak również
  • edukacji zdrowotnej w zakresie:
    • zasad prawidłowego żywienia,
    • czynników ryzyka w chorobach cywilizacyjnych,
    • podstawowej wiedzy o chorobie wymagającej rehabilitacji,
    • czynników zagrożenia dla zdrowia w miejscu pracy,
    • podstawowych informacji o prawach i obowiązkach pracodawcy i pracownika oraz
    • profilaktyki i leczenia uzależnień.

ZUS nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych, dlatego zawiera umowy z placówkami, które muszą spełnić określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki te, zlokalizowane są na terenie całej Polski, nie tylko w miejscowościach uzdrowiskowych.

Poniżej można zapoznać się z mapą przedstawiającą lokalizację ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w 2025 r., z podziałem na poszczególne schorzenia:

Lokalizacja ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w 2025 roku

Lokalizacja ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w 2025 roku

ZUS

Szczegółowy wykaz powyższych ośrodków rehabilitacyjnych, z podziałem na poszczególne schorzenia, w kolejności według miejscowości rehabilitacji (zgodnie ze stanem na dzień 1 marca 2025 r.), można natomiast pobrać poniżej:

Wykaz ośrodków współpracujących z ZUS w 2025 roku

Więcej informacji na temat szczegółowych warunków rehabilitacji w przypadku poszczególnych schorzeń, można również uzyskać w poniższych ulotkach informacyjnych ZUS:

Rehabilitacja lecznicza ZUS - narząd ruchu

Rehabilitacja lecznicza ZUS - narząd ruchu po wypadku

Rehabilitacja lecznicza ZUS - układ krążenia

Rehabilitacja lecznicza ZUS - układ oddechowy

Rehabilitacja lecznicza ZUS - psychosomatyka

Rehabilitacja lecznicza ZUS - nowotwór piersi

Rehabilitacja lecznicza ZUS - narząd głosu

Rehabilitacja lecznicza ZUS - ośrodkowy układ nerwowy

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2025 r., poz. 350)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12.10.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 277)
zmiany w programie rehabilitacji leczniczej ZUS - inforgrafika

INFOR

INFOR

Polecamy: Szkolenie - Zasiłki chorobowe i wypadkowe w oświacie w nowych interpretacjach ZUS

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec z pracą w godzinach od 8 do 16. To już pewne. Rząd wprowadza przełomowe zmiany

Urząd jest dla ludzi, czy ludzie dla urzędu? Pytanie jest zasadne, bo kiedy przyjdzie załatwić jakieś administracyjne formalności, nieraz trzeba się urywać z pracy, albo nawet brać wolne. Po szesnastej, a nawet piętnastej, można już tylko całować klamkę. Czy to się może zmienić? Szykuje się rewolucja w przepisach. Godziny pracy urzędów mają się stać bardziej elastyczne. Niektóre instytucje będą czynne nawet do osiemnastej.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

O 21:00 czarny dym w Watykanie [Konklawe]

W środę 7 maja 2025 roku nie wybrano nowego papieża. W Watykanie o godz. 21:00 pojawił się czarny dym w kominie Kaplicy Sykstyńskiej. Na ten znak czekały tłumy wiernych. Jutro odbędzie się nowe głosowanie.

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Kobieta, która była portierką na UW nie żyje, a ranny mężczyzna walczy o życie. Trwają prace prokuratury i czynności wyjaśniające. Wszystko działo się w okolicach wydziału prawa w dniu 7 maja 2025 r., przed godziną 19-stą. Sprawca jest studentem UW. Dzisiaj - 8 maja 2025 r. Uczelnia ogłosiła dzień żałoby, zajęcie nie odbywają się.

REKLAMA

Nowe modele edukacji: Czego EdTech w Polsce może nauczyć się od Chin i USA?

Rozwój nowoczesnych technologii zmienia edukację szybciej, niż zmieniają się podręczniki. W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie alternatywnymi formami nauczania, a startupy EdTech stają się istotnymi podmiotami w transformacji globalnego systemu kształcenia. By zbudować trwałą przewagę, nie wystarczy jednak stworzyć atrakcyjny produkt. Kluczowe jest zrozumienie kierunków rozwoju, różnic kulturowych oraz mechanizmów adaptacji innowacji w różnych krajach.

Habemus Papam i biały dym: czekamy, trwa głosowanie

Trwa konklawe. Oczy ludzi na całym świecie skierowane są na Watykan. Czekamy na historyczne: „Habemus Papam” i biały dym unoszący się z komina. Czy papieżem zostanie kardynał Pietro Parolin? Spekulacji jest wiele, a specjaliści przewidują, że już 8 maja2025 r. w drugim dniu konklawe poznamy nowego Papieża.

Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

REKLAMA

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Obniżka

RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,50 pkt proc.

REKLAMA