REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 30.06.2024 r. to niedziela handlowa, dziś handel bez zakazu we wszystkich sklepach, zakupy w galeriach i centrach handlowych, czynne: Lidl, Biedronka i inne

Niedziela 30 czerwca 2024 roku to niedziela handlowa więc zakupy także w galeriach i we wszystkich możliwych sklepach oraz punktach handlowych
Niedziela 30 czerwca 2024 roku to niedziela handlowa więc zakupy także w galeriach i we wszystkich możliwych sklepach oraz punktach handlowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niedziela 30.06.2024 - czy jest handlowa? Pogoda nie zachęca do wyjścia z domu choć jeśli niedziela jest handlowa to sklepy wszystkich dużych sieci handlowych - od Biedronki i Lidla po Carrefour są klimatyzowane. Podobnie jak galerie handlowe, przy zakupach w niedzielę można więc odetchnąć od upału. Warto więc dziś w ostatnią niedzielę czerwca wybrać się na zakupy?

Zakupy w niedzielę 30 czerwca 2024 roku na pewno są opłacalne i bez ryzyka. Nie trzeba czekać na nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedzielę, której procedura trwa w Sejmie, bo za handlową niedzielę 30 czerwca uznają także przepisy obowiązującej wciąż ustawy o zakazie handlu. Jest ona jedną z siedmiu w roku, w którą zakaz handlu nie obowiązuje w żadnym sklepie.
Mało tego, ponieważ to taka niedziela i czynne sa wszystkie sklepy, sieci prześcigają się w promocjach, by przyciągnąć klientów. Dla przykładu w Lidlu, poza normalną listą produktów z obniżonymi cenami w ramach standardowej akcji promocyjnej od czwartku i dodatkowymi obniżkami dla lojalnych klientów posługujących się aplikacją Lidl Plus są w ofercie promocyjnej dodatkowe artykuły, a ponadto za zakupy powyżej 100 zł bon 10 zł, zakupy 200 zł bon 200 zł a zakupy powyżej 300 zł, bon 30 zł. W praktyce daje to możliwość zapewnienia sobie 10-procentowej obniżki na większe zakupy, wedle kwoty, którą na nie klient zechce przeznaczyć.
W taki upalny dzień jak dziś, dodatkowym atutem dużych zakupów - w Lidlu, Biedronce czy znajdujących się w galeriach handlowych hipermarketach Carrefoura - jest klimatyzacja. jedno-dwugodzinne zakupy mają więc ten dodatkowy atut, że dają wytchnąć od żaru, co docenią nie tylko osoby nie dysponujące w domu klimatyzacją czy klimatyzatorami.

REKLAMA

Handel w niedzielę 30.06.2024: czy na zakupy do galerii lub centrum handlowego

Do galerii handlowej czy centrum, które są obecne w wielu mniejszych polskich miastach, można dziś 30.06.2024 r. oczywiście się wybrać i nie będzie to wyprawa na próżno. W związku z działaniem ustawy o zakazie handlu, która kilka lat temu zaskoczyła zwłaszcza inwestorów, którzy zaangażowali się w galerie i centra handlowe, sukcesywnie zmieniają one swój modeli biznesowy – kolejne sklepy zastępują punkty usługowe, które zakazem handlu nie są objęte.
Dlatego galerie i centra handlowe odżyły i poza dużymi zakupami w Carrefourach czy innych dużych sklepach sieciowych czy butikach można tam skorzystać z wszelkakich usług i ofert, które bez zmian w ustawie o zakazie handlu w niedziele dostępne są i w niedziele z zakazem handlu, i w niedziele handlowe - jak dzisiejsza.
Dziś 30.06.2024 r. możemy liczyć na dodatkowe atrakcje także w tych punktach, które w galeriach czynne są także w niedziele objęte zakazem handlu. Spodziewając się dziś wzmożonej fali klientów wybierających się na zakupy, także takie punkty mobilizują się i chcąc ich przyciągnąć do siebie - na zakupy czy choćby tylko w celu promowania się na przyszłość - przygotowały dodatkowe atrakcyjne oferty promocyjne.
Poza tym, że w galerii czy centrum handlowym zrobimy więc duże lub małe zakupy w dowolnym sklepie, z pewnością miło spędzimy czas na zajęciach sportowych czy w salonach gier – dzieci, by potem na koniec zjeść obiad czy kolację w jednej z rozlicznych restauracji, barów czy pubów.

Zakaz handlu w niedzielę 2024: ile niedziel handlowych w tym roku, w jakich terminach [wykaz]

Sięgając po przepisy prawne i oceniając obecny stan prawny musimy stwierdzić, że kolejny rok z rzędu bez zakazu handlu w kalendarzu jest siedem niedziel:

  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

Jak widać jest na tej liście niedziela30.06.2024 roku.
Aktualnie, choć to już koniec pierwszej połowy roku 2024 roku handel był dozwolony tylko trzy razy – 28 stycznia, 24 marca i 30 kwietnia. Dziś jest więc czwarta z siedmiu niedziel handlowych 2024.
O ile wcześniej nie zmienią się przepisy, według obecnie obowiązującego prawa niedziel handlowych w 2024 roku zostały jeszcze trzy, z czego aż dwie niedziele handlowe będą w grudniu, przed Bożym Narodzeniem. Najbliższa natomiast, poza dzisiejszą to 25 sierpnia - na zakupy przed początkiem nowego roku szkolnego.

Zakaz handlu w niedzielę 2024: od kiedy więcej niedziel handlowych, ile w każdym miesiącu

Odpowiedz jest prosta: gdy Sejm uchwali ustawę i zostanie ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wtedy od kolejnego miesiąca zakaz obejmował będzie tylko pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca. W pozostałe handel będzie dozwolony na dowolnych zasadach.
Ponadto więcej niedziel handlowych będzie tradycyjnie w miesiące świąteczne: marzec lub kwiecień (Wielkanoc) i grudzień (Boże Narodzenie).
Pracownicy Lidla, Biedronki, Stokrotki, Auchan, Kaufland, Aldi, Dino – czy innych sieci, którzy teraz korzystają z prawie wszystkich wolnych niedziel w związku z obowiązywaniem przepisów o zakazie handlu w niedziele w obecnym kształcie, zyskają ochronę – za pracę w niedziele dostaną podwójne wynagrodzenie oraz inny dzień wolny, a poza wszystkim gwarancję co najmniej dwóch niedziel w miesiącu bez pracy.
Takie są zapisy w krótkiej i treściwej ustawie nowelizacyjnej, która nie została odrzucona w pierwszym czytaniu, choć jednomyślni nie byli nawet posłowie z partii koalicyjnych, więc po poprawkach w trakcie prac w komisjach sejmowych, wróci ona wkrótce do ostatecznego głosowania. Jeśli zostanie uchwalona, po dwie niedziele handlowe w miesiącu będziemy mieli już od września 2024 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

REKLAMA

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA