REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucja w przychodniach Wielkie zmiany w rejestracji do lekarza i na badania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
lekarz przychodnia rejestracja
Nowy sposób rejestracji do przychodni. Rewolucyjne zmiany na horyzoncie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stanie w długiej kolejce, albo wiszenie na telefonie, tak w niejednej przychodni wygląda teraz próba umówienia się do lekarza i na badania. Jeśli już się uda, terminy bywają niewiarygodnie odległe. Czy nadchodzi koniec tej udręki? Sto pięćdziesiąt placówek medycznych zgłosiło się do pilotażu e-rejestracji. To ma być początek prawdziwej rewolucji, bo nowe zasady będą obowiązkowe.

Czy nadchodzi koniec stania w kolejkach i wiszenie na telefonie, żeby umówić się do specjalisty? Preludium do nadchodzących zmian już jest. Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała o rozpoczęciu kolejnego pilotażu centralnej e-rejestracji.

REKLAMA

Do pilotażu, który obejmuje badania profilaktyczne z zakresu mammografii, cytologii i pierwszorazowych wizyt u kardiologa, zgłosiło się sto pięćdziesiąt placówek medycznych. Spośród nich trzydzieści dziewięć zintegrowało systemy informatyczne z systemem P1 – wyjaśniła minister. 

Centralna e-rejestracja. Co na tym zyskamy? 

REKLAMA

Centralna e-rejestracja ma sprawić, że łatwo i szybko umówimy się do lekarza przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub aplikację mobilną mojeIKP. Ta mała rewolucja ma przynieść samodzielne zarządzanie wizytami, mniej nieodwołanych terminów, informacje o dostępności świadczeń w czasie rzeczywistym oraz skrócenie czasu oczekiwania. 

Jak informuje serwis rynekzdrowia.pl, pilotaż obejmuje wybrane świadczenia zdrowotne w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej i wybrane badania w ramach programów profilaktycznych. Pacjenci samodzielnie zapiszą się przez IKP na pierwszą wizytę do kardiologa (z e-skierowaniem) oraz na cytologię i mammografię (bez skierowania, zgodnie z zasadami programów profilaktycznych).

Jak to będzie działać w praktyce? 

REKLAMA

Wszyscy pacjenci otrzymają powiadomienia nie tylko o zbliżającym się terminie wizyty u lekarza, ale też o każdej zmianie, na przykład jej odwołaniu i nowej dacie. Dzięki filtrowaniu wyników według kryteriów, na przykład takich jak lokalizacja, będzie można wyszukać najbliższą placówkę. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jest jedno „ale”. Należy jednak pamiętać, że w Internetowym Koncie Pacjenta pojawią się tylko te placówki, które przystąpiły do pilotażu i udostępniły wolne terminy w centralnej e-rejestracji. - To nie będą wszystkie miejsca, gdzie można wykonać badania profilaktyczne (mammografia i cytologia) oraz zapisać się do kardiologa – pisze rynekzdrowia.pl. Pacjenci, którzy korzystają ze świadczeń poza kolejnością, na przykład honorowi krwiodawcy i kobiety w ciąży, umówią się wyłącznie w wybranej placówce (osobiście lub telefonicznie). 

 

Kiedy e-rejestracja będzie powszechna i obowiązkowa? 

Już w listopadzie wiceminister zdrowia Marek Kos przedstawił w Sejmie harmonogram wprowadzania systemu e-rejestracji na terenie placówek ochrony zdrowia w całej Polsce. Jak przekazał, objęcie centralną elektroniczną rejestracją wszystkich świadczeń zaplanowano na 2029 rok. - Jesteśmy obecnie na etapie pilotażu, po wprowadzeniu którego trzeba będzie go zbadać, poprawić pewne elementy i zaproponować rozwiązania - przytacza wypowiedź wiceszefa resortu rynekzdrowia.pl. 

Jak zaznaczył Kos, według planu, etap pilotażowy ma finiszować z końcem czerwca 2025 roku. Bezpośrednio po nim nastąpi etap ewaluacji, który rozpocznie się od kwietnia 2025 r., a zakończy w ostatnim dniu października 2025 roku. Wiceminister wyjaśnił, że w roku 2025 planowane jest wdrożenie systemu centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia. Wedle jego zapowiedzi, również w 2025 roku ma wejść w życie ustawa wdrażająca centralną e-rejestrację.

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rafał Trzaskowski – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Rafał Trzaskowski – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Karol Nawrocki – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Karol Nawrocki - jaka partia popiera kandydata na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Karola Nawrockiego, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów w wyborach 2025 r. Jakie są wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego?

QUIZ Słynne cytaty i złote myśli
Czy pamiętasz kto to powiedział, napisał, zaśpiewał? Znasz popularne maksymy wielkich filozofów? A może potrafisz rozpoznać utwór po jego fragmencie? Koniecznie sprawdź to w naszym teście!

REKLAMA

Test wiedzy z geografii. Gdzie znajdują się te wulkany?
Szybka powtórka z geografii. Gdzie znajdziemy te najsłynniejsze wulkany?
Etyka w zawodzie księgowego. Dlaczego jest taka ważna?

Etyka w zawodzie księgowego, to nie tylko zestaw zasad do przestrzegania, ale także fundament, na którym opiera się zaufanie i profesjonalizm całej branży. Księgowi, którzy działają etycznie, nie tylko chronią interesy swoich klientów, ale także przyczyniają się do stabilności i przejrzystości systemu finansowego jako całości.

Sprawdź swoją wiedzę. Gdzie leży to państwo?
Chyba każdy odbywał podróże palcem po mapie, a niektórzy nawet podróżowali po globusie. Na pewno z takich wojaży zapamiętaliście, na jakim kontynencie leży dane państwo. To prosty test z geografii i nie powinno być z nim problemów. Zaczynamy!
Trzynasta emerytura 2025: Co warto wiedzieć o wypłatach w kwietniu?

Pierwsza transza trzynastej emerytury została wypłacona 1 kwietnia 2025 roku i objęła 889 tys. osób. Kolejne wypłaty nastąpią w ustalonych terminach kwietniowych, a świadczenia trafią na konta jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Sprawdź, co warto wiedzieć o trzynastej emeryturze, komu przysługuje i kiedy spodziewać się przelewu.

REKLAMA

Polakom wciąż za mało galerii handlowych

Z najnowszego badania opinii publicznej wynika, że Polacy wciąż nie mają dość galerii handlowych. Tylko 36,4 proc. rodaków uważa, że tych obiektów jest za dużo.

Ulga na ekspansję

Ulga na ekspansję to jedno z rozwiązań podatkowych, które miało na celu wsparcie przedsiębiorców w pozyskiwaniu nowych rynków poprzez możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na reklamę nowych produktów oraz udział w targach. Przepisy w tym zakresie budzą jednak liczne wątpliwości interpretacyjne, zwłaszcza w odniesieniu do podmiotów, które nie wytwarzają fizycznie produktów, lecz jedynie sprzedają je pod własną marką.

REKLAMA