REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trump ogłasza cła. Co na to Europa? [Eksperci]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Północna Izba Gospodarcza
trump cła europa
trump cła europa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Donald Trump ogłasza cła na Europę - rekordowy pakiet finansowych zobowiązań obejmuje hurtowo wszystkie kraje Unii Europejskiej. Czy cła dotkną Polskę? Czego najbardziej obawiają się eksperci?

rozwiń >

Tromp ogłasza cła

REKLAMA

- Wolny handel jest wartością dla gospodarki priorytetową. Unia Europejska swój akt założycielski oparła właśnie na wartościach związanych ze swobodnym przepływem dóbr i usług. Dlaczego ktoś w 2025 roku postanawia zaprzeczać wartościom, które przecież stanowią podstawę gospodarczej wzajemności i współpracy? W gospodarce handlowej i międzynarodowej egoizm nigdy nie popłaca – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA

– Logistyka jest branżą, która mocno odczuwa wszelkie zmiany związane z np. cłami, opłatami, nowymi regulacjami. Polska i USA mają trwałą wymianę handlową, każdy cios w nią jest odczuwalny. Trudno jeszcze szacować skalę problemów, od rana do naszej agencji celnej dzwoniły firmy z pytaniami o cła. Dodam, że nie tylko firmy kooperujące z Ameryką, ale też z Niemcami czy Francją, czyli tymi krajami, które najsilniej odczują cła – dodaje Przemysław Hołowacz, dyrektor ds. rozwoju biznesu Grupy CSL.

Cła na całą Europę

Gospodarczy egoizm prezentowany przez Amerykę pod przewodnictwem prezydenta Donalda Trumpa zaskakuje światowych liderów coraz mniej. Kwestia ceł nakładanych na poszczególne kraje oburza opinie publiczną od miesięcy. W wielu przypadkach właśnie cła były elementem wywierania wpływu na decyzje polityczne w wielu krajach. Tym razem jednak pakiet finansowych zobowiązań zaprezentowanych przez USA jest rekordowy i obejmuje także hurtowo wszystkie kraje Unii Europejskiej cłami w wysokości 20%.

Polecamy: Szkolenie: CIT w 2025 r.

Amerykańskie cła - wpływ na Polskę

REKLAMA

- Ocena tej decyzji na gospodarkę Polski jest jeszcze trudna do oszacowania. USA jest jednym z naszych najważniejszych partnerów gospodarczych. Zawsze szczyciliśmy się wymianą handlową z amerykanami i dobrymi relacjami gospodarczymi. Teraz jesteśmy potraktowani hurtowo zobowiązaniami z innymi krajami europejskimi i należy się spodziewać, że Polska będzie solidarnie z całą Europą krytykować decyzje Trumpa i odwetowo zaproponuje swoje cła – mówi Hanna Mojsiuk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Wiadomości, które docierają od kilku tygodni w temacie polityki amerykańskiej są dla nas bardzo niepokojące. Jeżeli zgodnie z zapowiedziami USA zamierzają poprzez porozumienie na Morzu Czarnym „zmiękczać” trudne relacje Rosji z resztą świata to dla Polski jest to fatalna wiadomość, bo zniesienie części obostrzeń na rosyjskie nawozy czy produkty rolne będzie również rykoszetem uderzać w polskich producentów – dodaje Hanna Mojsiuk.

Polska odczuje cła USA

Czy Polska odczuje wprowadzenie ceł? - Nie ma szans, by nie odczuła. To będzie uderzenie w gospodarkę zarówno Polski jak i innych krajów w Europie. Rozmawiamy przecież o wymianie gospodarczej z największą gospodarką świata. Zawsze jednak w takich przypadkach spokój jest najlepszym doradcą, bo prezydent Donald Trump słynie z nieprzewidywalności, a w tym temacie mogą za moment pojawiać się „wyjątki”, które mocno zmienią architekturę gospodarczą naznaczoną na ostatniej konferencji prasowej – dodaje Hanna Mojsiuk.

Przemysł najbardziej odczuje amerykańskie cła

Co obecnie jest najczęściej eksportowane do Stanów Zjednoczonych z Polski? Dyrektor ds. rozwoju biznesu Grupy CSL przyznaje, że przede wszystkim zmiany odczuwać będzie przemysł. - Eksportujemy wyroby przemysłu elektromaszynowego, które stanowią niemal połowę polskiego eksportu na ten rynek. Ponadto eksportujemy do USA wytwory sektora automotive, turbiny gazowe, meble, części rolnicze, produkty chemiczne i nawozy oraz np. drut izolowany. W trudnych czasach potrzeba nam gospodarczego spokoju, a niestety znowu polityczne decyzje wprowadzają nas w stan drgania. Wojna w Ukrainie trwa, a teraz jeszcze musimy liczyć się z ciosem ze strony naszego partnera z USA. Wniosek jest jeden: wzmacniajmy gospodarkę wewnętrzną Unii Europejskiej – mówi Przemysław Hołowacz. – Sytuacja jest trudna dla sektora TSL, bo transport zawsze postrzega gospodarkę globalnie. To temat, który będzie odczuwalny dla naszych klientów i partnerów biznesowych – dodaje.

Czego najbardziej obawiają się eksperci?

Eksperci spodziewają się, że decyzje Donalda Trumpa nie są ostateczne. - Postanowienia Donalda Trumpa nie są wyryte w skale. Nie zdziwiłbym się, gdyby w ciągu kilku tygodni czy miesięcy sytuacja się zmieniła, a cła zniknęły lub zmniejszyły się – mówi Piotr Tomaszewski z funduszu POLFUND. - Analitycy przewidują, że wpływ na PKB decyzji Donalda Trumpa będzie w maksymalnym sposób ocierać się o 0,5%. My więcej importujemy z USA niż eksportujemy do Ameryki. Realna ocena sytuacji możliwa będzie po decyzji całej Unii Europejskiej . Za najbardziej niebezpieczne uznałbym nakręcanie „spirali reakcji”. Musimy do tematu podejść odpowiedzialnie, a nie emocjonalnie – dodaje Tomaszewski.

- Nie znamy kuluarów rozmów, jakie odbywały się między Europą, USA, Chinami i Kanadą. Musimy pamiętać o tym, że jesteśmy dostawcą usług i towarów dla gospodarki np. niemieckiej, a ona będzie osłabiona przez decyzje USA. Donald Trump mówi o „odnowieniu” i „złotym wieku”, czynnikiem weryfikacji będzie tu sytuacja w portfelach mieszkańców Ameryki – dodaje Marcin Pawłowski, prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

REKLAMA

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

REKLAMA

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

REKLAMA