| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Władza rodzicielska- poradnik

Władza rodzicielska- poradnik

Władza rodzicielska oznacza sprawowanie opieki nad dzieckiem. Czy jednak w pełni zdajemy sobie sprawę, co kryje się pod pojęciem władzy rodzicielskiej. Kiedy ulega ona zawieszeniu? Czy rodzice mogą zostać pozbawieni władzy rodzicielskiej? Co dzieje się z władzą rodzicielską w czasie rozwodu i separacji.

5. Władza rodzicielska po rozwodzie

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi obojga małżonków oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dzieci. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców ograniczając władzę rodzicielską do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka (art. 58 § 1 KRO).

Po rozwodzie rodziców powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem następuje z zasady tylko jednemu z nich (art. 107 § 1 KRO). Zachowanie uprawnień obojga rodziców następuje zwykle w sytuacji wyjątkowej, a mianowicie wówczas, gdy istnieje całkowita zgodność między nimi przy wykonywaniu pieczy nad małoletnim dzieckiem.

Sąd powierzając wykonywanie władzy rodzicielskiej tylko jednemu z rodziców, w stosunku do drugiego orzeka zwykle o czasie i miejscu widywania się takiego małżonka z dzieckiem, sposobie podejmowania decyzji dotyczących pobytu dziecka w czasie wakacji, wyboru szkoły, sposobu kształcenia, zasad wychowania, itp.

Orzeczenie sądu, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dzieci może określić, że jeżeli dziecko przebywa u jednego z rodziców to drugi jest zobowiązany do płacenia stosownej kwoty pieniężnej, a rodzic u którego dziecko pozostaje ponosi pozostałe koszty w naturze i w ramach osobistych starań o dziecko.

Jeżeli wyrok zasądzający alimenty na dziecko zapadł przed orzeczeniem rozwodu, to sąd rozwodowy nie orzeka na nowo o alimentach, chyba że na skutek zmiany okoliczności zażądano obniżenia lub podwyższenia alimentów w wyroku rozwodowym.

W wyroku rozwodowym sąd może również orzec pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej, o ile zaistniały przesłanki pozbawienia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej wobec rodzica (art. 112 KRO).

Powierzenie jednemu z rodziców w wyroku rozwodowym wykonywania władzy rodzicielskiej nie pozbawia drugiego rodzica prawa do osobistego kontaktowania się z dzieckiem. Wyłączenie lub ograniczenie osobistej styczności z dzieckiem może być orzeczone jedynie w przypadku pozbawienia władzy rodzicielskiej lub ograniczenia tej władzy, a nie w przypadku powierzenia jej wykonywania w wyroku rozwodowym jednemu z rodziców.

W razie zmiany okoliczności - jeżeli wymaga tego dobro dziecka – sąd opiekuńczy może zmienić zawarte w wyroku orzekającym rozwód orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania (art. 106 KRO). Zmiana taka może polegać na:

  • pozbawieniu władzy rodzicielskiej rodzica, któremu w wyroku nie powierzono wykonywania władzy rodzicielskiej,
  • przywróceniu władzy rodzicielskiej,
  • powierzeniu władzy rodzicielskiej temu z rodziców, któremu w wyroku rozwodowym nie powierzono władzy rodzicielskiej,
  • innym określeniu praw i obowiązków względem dziecka.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK