| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Czy ustanie wspólności majątkowej wiąże się ustaniem wspólności najmu lokalu

Czy ustanie wspólności majątkowej wiąże się ustaniem wspólności najmu lokalu

Najem jest objęty wspólnością majątkową małżeńską, bez względu na stosunki majątkowe panujące w danym małżeństwie – wspólność, czy też rozdzielność majątkowa, w tym rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Nawiązanie stosunku najmu ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny.

Jednakże zasada ta dotyczy jedynie ustania wspólności ustawowej w czasie trwania małżeństwa, stąd też wynikająca z przepisu art. 680¹ Kodeksu cywilnego wspólność najmu lokalu, która ustaje w przypadku, kiedy ustaje małżeństwo – na skutek:
- śmierci małżonka,
- unieważnienia małżeństwa,
- orzeczenia możliwości sądowego zniesienia wspólności najmu lokali w czasie trwania małżeństwa z ważnych powodów na wniosek jednego z małżonków.

Małżonkowie bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe są najemcami lokalu nawet, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu nastąpi w czasie trwania małżeństwa. Jeżeli nawet dana osoba pozostaje w konkubinacie z najemcą lokalu, to fakt ten nie ma znaczenia prawnego, bowiem powołany przepis w sposób jednoznaczny odnosi się do okresu trwania małżeństwa. W żaden sposób nie można także interpretować tego przepisu w ten sposób, że do okresu trwania małżeństwa należy zaliczyć okres trwania konkubinatu.

Podstawa prawna:
Art. 680¹ Kodeks cywilny
Art. 46 Kodeks rodzinny i opiekuńczy

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustanie wspólności ustawowej podczas trwania małżeństwa nie pociąga za sobą ustania wspólności najmu lokalu.
Ustanie wspólności ustawowej podczas trwania małżeństwa nie pociąga za sobą ustania wspólności najmu lokalu.

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Trivago

Porównywarka internetowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »