REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Producenci będą musieli naprawiać towary, nawet po okresie gwarancyjnym. Unia przyjęła przepisy rozszerzające “prawo do naprawy”

prawo do naprawy
prawo do naprawy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Konsumenci mogą odetchnąć z ulgą. We wtorek Parlament Europejski uchwalił dyrektywę, która ma im zapewnić większą możliwość przedłużania cyklu życia produktów dzięki wprowadzeniu nowych regulacji prawnych. Dla producentów nowe prawo oznacza obowiązek naprawy towarów, nawet po okresie gwarancyjnym. Decyzję Europarlamentu komentuje Mariusz Ryło, CEO Fixit 

Prawo do naprawy - o co chodzi

“Right to Repair” (R2R) jest konsumenckim prawem obywateli Unii, które wkrótce zagwarantuje rozszerzony dostęp do naprawialności produktów. Przepisy wejdą w życie po ich oficjalnym zatwierdzeniu przez Radę UE i wtedy poszczególne państwa członkowskie będą miały 2 lata na ich implementację do krajowych systemów prawnych. Jaki skutek mają przynieść nowe regulacje? 

REKLAMA

REKLAMA

- Przyjęcie dyrektywy, w ocenie wielu ekspertów, jest bardzo ważne zarówno z punktu widzenia użytkownika, jak i środowiska naturalnego. Możliwość wyboru naprawy urządzeń wpłynie bowiem bezpośrednio na bardziej zrównoważone decyzje zakupowe i portfel konsumenta, a także na zmniejszenie ilości elektroodpadów, które są przyczyną zwiększającego się poziomu degradacji środowiska - mówi Mariusz Ryło, CEO Fixit.

W 2020 roku w przeprowadzonym badaniu opinii społecznej w projekcie Eurobarometr aż 77% ankietowanych wypowiedziało się pozytywnie na temat chęci naprawy swoich urządzeń. Decyzja PE jest więc wynikiem m.in. dostrzeżenia potrzeb europejskich konsumentów. 

Prawo do naprawy - główne założenia dyrektywy

Prawo do naprawy zakłada:

  • producencki obowiązek naprawy towaru za rozsądną cenę w relatywnie krótkim czasie; 
  • dostęp do części zamiennych;
  • dostęp do narzędzi oraz informacji o naprawie;
  • możliwość skorzystania z bonów i funduszy naprawczych; 
  • dostęp do platform internetowych, które pomogą w znalezieniu usług; 
  • przedłużenie gwarancji o kolejne 12 miesięcy, dla określonych grup produktów, naprawionych w czasie pierwszych 24 miesięcy od daty zakupu;
  • dostęp do informacji o sklepach sprzedających naprawione produkty.     

REKLAMA

- Rozszerzenie dyrektywy “Right to Repair” to bardzo ważny, strategiczny etap realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, który ma skierować Unię w stronę zrównoważonego rozwoju, transformacji ekologicznej, gospodarczej i społecznej. Szereg praktycznych rozwiązań, które zawarte są w dyrektywie uzupełniające przepisy o prawie do naprawy, da szansę milionom obywateli UE na samodzielne podejmowanie korzystnych społecznie i ekonomicznie decyzji związanych z przedłużeniem użytkowania m.in. urządzeń elektronicznych - kontynuuje Mariusz Ryło z Fixit

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co może zachęcić obywateli UE do napraw towarów? Przede wszystkim cena i przejrzystość informacji o usługach. Posłuży temu europejski formularz informacji o naprawie, dzięki któremu konsument będzie mógł m.in porównać istniejące na rynku oferty naprawy. Sam proces naprawy ma z kolei ułatwić europejska platforma internetowa, która zawierać będzie informacje o lokalizacji punktów naprawczych oraz sklepach sprzedających naprawione produkty.

- Nowe przepisy wzmocnią nie tylko pozycję konsumentów, ale również producentów oraz rynku napraw. Producenci otrzymają szansę na wprowadzenie nowych rozwiązań produktowych, wykorzystujących innowacyjne technologie i lepsze procesy naprawcze. Usługodawcy z branży naprawczej będą z kolei zadowoleni ze zwiększonego popytu na naprawy - wyjaśnia Mariusz Ryło z Fixit. 

 

Co będzie można naprawić? 

Jakie produkty będą podlegały naprawom? Wśród produktów objętych rozszerzonym prawem do naprawy są m.in. elektronika użytkowa, a także duże i małe AGD, czyli m.in. pralki, odkurzacze, telefony. Według unijnych danych, urządzenia elektroniczne objęte R2R to najszybciej rosnący strumień odpadów komunalnych. Nadal mniej niż połowa z nich poddawana jest recyklingowi. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, e-odpady zawierają bowiem niebezpieczne materiały, które mogą powodować poważne problemy środowiskowe oraz zdrowotne. 

- Właściwe zarządzanie rynkiem naprawy, odnawiania, a potem recyklingu i utylizacji materiałów jest ważnym elementem transformacji nie tylko ekologicznej, ale również gospodarczej i społecznej. Stanowi klucz do przejścia z modelu linearnego do cyrkularnego, o którym tak głośno się mówi, a który ma ogromny potencjał zmienić rzeczywistość, w której żyjemy, na lepszą - wnioskuje Mariusz Ryło z Fixit.

Prawo do naprawy jest kamieniem milowym zmian w Europie. Implementacja przyjętych przepisów sprawi, że decydenci polityczni, producenci, usługodawcy i konsumenci będą bardziej holistycznie patrzyli na sytuację gospodarczą, klimatyczną i społeczną, korzystając z dostępnych rozwiązań legislacyjnych, produktowych oraz usługowych. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA

MRPiPS: o waloryzacji 1010 zł dla samotnych i 823 zł dla rodzin. Co z propozycją rządu dla pomocy społecznej?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje waloryzację progów w ustawie o pomocy społecznej co roku. Obecnie jest co trzy lata, co spowodowało drastyczny spadek dostępności świadczeń z ustawy o pomocy społecznej dla obywateli.

9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

REKLAMA

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r. [ARKUSZE]

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

REKLAMA