REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Producenci będą musieli naprawiać towary, nawet po okresie gwarancyjnym. Unia przyjęła przepisy rozszerzające “prawo do naprawy”

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawo do naprawy
prawo do naprawy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Konsumenci mogą odetchnąć z ulgą. We wtorek Parlament Europejski uchwalił dyrektywę, która ma im zapewnić większą możliwość przedłużania cyklu życia produktów dzięki wprowadzeniu nowych regulacji prawnych. Dla producentów nowe prawo oznacza obowiązek naprawy towarów, nawet po okresie gwarancyjnym. Decyzję Europarlamentu komentuje Mariusz Ryło, CEO Fixit 

Prawo do naprawy - o co chodzi

“Right to Repair” (R2R) jest konsumenckim prawem obywateli Unii, które wkrótce zagwarantuje rozszerzony dostęp do naprawialności produktów. Przepisy wejdą w życie po ich oficjalnym zatwierdzeniu przez Radę UE i wtedy poszczególne państwa członkowskie będą miały 2 lata na ich implementację do krajowych systemów prawnych. Jaki skutek mają przynieść nowe regulacje? 

REKLAMA

REKLAMA

- Przyjęcie dyrektywy, w ocenie wielu ekspertów, jest bardzo ważne zarówno z punktu widzenia użytkownika, jak i środowiska naturalnego. Możliwość wyboru naprawy urządzeń wpłynie bowiem bezpośrednio na bardziej zrównoważone decyzje zakupowe i portfel konsumenta, a także na zmniejszenie ilości elektroodpadów, które są przyczyną zwiększającego się poziomu degradacji środowiska - mówi Mariusz Ryło, CEO Fixit.

W 2020 roku w przeprowadzonym badaniu opinii społecznej w projekcie Eurobarometr aż 77% ankietowanych wypowiedziało się pozytywnie na temat chęci naprawy swoich urządzeń. Decyzja PE jest więc wynikiem m.in. dostrzeżenia potrzeb europejskich konsumentów. 

Prawo do naprawy - główne założenia dyrektywy

Prawo do naprawy zakłada:

  • producencki obowiązek naprawy towaru za rozsądną cenę w relatywnie krótkim czasie; 
  • dostęp do części zamiennych;
  • dostęp do narzędzi oraz informacji o naprawie;
  • możliwość skorzystania z bonów i funduszy naprawczych; 
  • dostęp do platform internetowych, które pomogą w znalezieniu usług; 
  • przedłużenie gwarancji o kolejne 12 miesięcy, dla określonych grup produktów, naprawionych w czasie pierwszych 24 miesięcy od daty zakupu;
  • dostęp do informacji o sklepach sprzedających naprawione produkty.     

REKLAMA

- Rozszerzenie dyrektywy “Right to Repair” to bardzo ważny, strategiczny etap realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, który ma skierować Unię w stronę zrównoważonego rozwoju, transformacji ekologicznej, gospodarczej i społecznej. Szereg praktycznych rozwiązań, które zawarte są w dyrektywie uzupełniające przepisy o prawie do naprawy, da szansę milionom obywateli UE na samodzielne podejmowanie korzystnych społecznie i ekonomicznie decyzji związanych z przedłużeniem użytkowania m.in. urządzeń elektronicznych - kontynuuje Mariusz Ryło z Fixit

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co może zachęcić obywateli UE do napraw towarów? Przede wszystkim cena i przejrzystość informacji o usługach. Posłuży temu europejski formularz informacji o naprawie, dzięki któremu konsument będzie mógł m.in porównać istniejące na rynku oferty naprawy. Sam proces naprawy ma z kolei ułatwić europejska platforma internetowa, która zawierać będzie informacje o lokalizacji punktów naprawczych oraz sklepach sprzedających naprawione produkty.

- Nowe przepisy wzmocnią nie tylko pozycję konsumentów, ale również producentów oraz rynku napraw. Producenci otrzymają szansę na wprowadzenie nowych rozwiązań produktowych, wykorzystujących innowacyjne technologie i lepsze procesy naprawcze. Usługodawcy z branży naprawczej będą z kolei zadowoleni ze zwiększonego popytu na naprawy - wyjaśnia Mariusz Ryło z Fixit. 

 

Co będzie można naprawić? 

Jakie produkty będą podlegały naprawom? Wśród produktów objętych rozszerzonym prawem do naprawy są m.in. elektronika użytkowa, a także duże i małe AGD, czyli m.in. pralki, odkurzacze, telefony. Według unijnych danych, urządzenia elektroniczne objęte R2R to najszybciej rosnący strumień odpadów komunalnych. Nadal mniej niż połowa z nich poddawana jest recyklingowi. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, e-odpady zawierają bowiem niebezpieczne materiały, które mogą powodować poważne problemy środowiskowe oraz zdrowotne. 

- Właściwe zarządzanie rynkiem naprawy, odnawiania, a potem recyklingu i utylizacji materiałów jest ważnym elementem transformacji nie tylko ekologicznej, ale również gospodarczej i społecznej. Stanowi klucz do przejścia z modelu linearnego do cyrkularnego, o którym tak głośno się mówi, a który ma ogromny potencjał zmienić rzeczywistość, w której żyjemy, na lepszą - wnioskuje Mariusz Ryło z Fixit.

Prawo do naprawy jest kamieniem milowym zmian w Europie. Implementacja przyjętych przepisów sprawi, że decydenci polityczni, producenci, usługodawcy i konsumenci będą bardziej holistycznie patrzyli na sytuację gospodarczą, klimatyczną i społeczną, korzystając z dostępnych rozwiązań legislacyjnych, produktowych oraz usługowych. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

REKLAMA

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

REKLAMA

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA