| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 26 maj

Aktualna sytuacja powodziowa - 26 maj

Główna fala powodziowa dotarła do województwa pomorskiego, gdzie sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Wciąż spać spokojnie nie mogą mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego w którym ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

W powiecie lipno zalane zostały 262 gospodarstwa domowe. Ewakuowano 454 osoby. Budynki zostały obwałowane na przyjęcie fali powodziowej.

W gminie Drągacz w miejscowości Bratwin doszło do podsiąkania wałów na długości 100 metrów. 30 strażaków pracuje przy umacnianiu wału.

W gminie Włocławek docelowo do ewakuacji przewidzianych jest 390 osób.

Utrzymuje się wysoki poziom wody na terenie polderu zalewowego w okolicach Oławy. Woda z fali wezbraniowej, która przechodziła przez okolice Oławy, została skierowana do polderu aby obniżyć i złagodzić czoło fali. Na terenie Wrocławia poziom wody powoli się obniża.

Powodem utrzymania się wysokiego stanu wody na rzece Odrze na odcinku chronionym przez wał Siedlce - Kotowice jest odpływ wody z polderu Lipki - Oława, która łączy się z częścią fali powodziowej płynącej korytem Odry przez przekrój wodowskazowy Oława. Polder nadal przyjmuje wodę powyżej Oławy poprzez dwa przelewy o łącznej długości ok. 2400 m oraz otwartą śluzę o wymiarach 2x10m. Okolice Oławy są pod stałym nadzorem. Zrzut wody ze zbiornika Nysa ograniczono do 70 m³.

Poziom wody w Odrze obniżył się na tyle, że skończył się efekt „podpierania” wysokiego stanu wód na rzece Widawie.

Fala kulminacyjna przechodzi przez Głogów, wczoraj rano wodowskazy pokazywały w tym rejonie 682 cm.

Zobacz też: Osuszanie budynków po powodzi

Mimo wysokich odczytów i znacznych przekroczeń stanów alarmowych, stabilizuje się sytuacja na Warcie od zbiornika Jeziorsko do Sławska.

Zrzut wody ze zbiornika Jeziorsko utrzymany jest na stałym poziomie i wynosi 360 m³/s.

W Poznaniu wodowskaz na moście Rocha pokazał wczoraj rano 426 cm. Rzeka nie przekracza w tym miejscu stanu alarmowego.

Trwa umacnianie wałów na Prośnie w gminie Żerków. Do prac skierowanych zostało kolejnych 150 żołnierzy.

Wojewoda podjął decyzję o spuszczaniu wody z Warty na polder Zagórów i wydał rozporządzenie zakazujące wstępu na wały przeciwpowodziowe.

Spuszczenie wody na polder Zagórów leżący przed ujściem rzeki Prosny do Warty ma spłaszczyć falę powodziową, dopływającą do tego miejsca. Woda na polder Zagórów wypływa przez specjalne przepusty z prędkością 15,5 m sześc. na sekundę i jest pod kontrolą. Na terenie tego polderu mieszka 16 rodzin, które są przygotowane do ewakuacji.

Na wypadek ewentualnej ewakuacji w Jarocinie utworzono zgrupowania pływających transporterów samobieżnych.

Wojewoda zaapelował do mieszkańców zagrożonych powodzią terenów województwa, aby stosowali się do zaleceń władz lokalnych, straży pożarnej oraz policji. Prosi aby korzystali z propozycji wcześniejszej ewakuacji inwentarza na tereny bezpieczne, co pozwoli na uniknięcie strat oraz sprawne przygotowanie ewakuacji mieszkańców. Zapewnia, że policja będzie zabezpieczać mienie osób ewakuowanych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK