| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Kiedy możliwe jest unieważnienie aktu małżeństwa?

Kiedy możliwe jest unieważnienie aktu małżeństwa?

Zdarza się, iż po otrzymaniu odpisu aktu małżeństwa, zauważamy, że zawiera on nieprawdziwe informacje. W jakich sytuacjach możliwe jest unieważnienie aktu małżeństwa? Kiedy wnosić o jego sprostowanie?

Kiedy możliwe jest unieważnienie aktu małżeństwa?

Unieważnienie aktu małżeństwa może nastąpić, jeżeli stwierdza on zdarzenie niezgodne z prawdą albo uchybienia powstałe przy sporządzaniu aktu zmniejszają jego moc dowodową.

W jaki sposób możemy unieważnić akt?

Postępowanie o unieważnienie aktu małżeństwa odbywa się w trybie nieprocesowym. W celu wszczęcia postępowania należy wnieść odpowiedni wniosek do sądu. Właściwym jest sąd miejsca zamieszkania wnioskodawcy. W jednym piśmie możemy wnosić o unieważnienie zarówno aktu małżeństwa, jak i aktu urodzenia. Wniosek do sądu może wnieść każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania.

Gdy istnieją dwa różne akty

Jeżeli dwa akty stanu cywilnego stwierdzają to samo zdarzenie, unieważnia się jeden z nich. Unieważnienia dokonuje organ administracji państwowej wyższego stopnia, właściwy dla kierownika urzędu stanu cywilnego, który sporządził akt późniejszy. W takich sprawach wniosek o unieważnienie jednego z aktów małżeństwa wnosimy do wojewody, dołączając do pisma odpisy aktów.

Zobacz również: Wyszukiwarka Urzędy Stanu Cywilnego

Kiedy akt małżeństwa może zostać sprostowany?

Możemy żądać sprostowania aktu małżeństwa, jeżeli został o błędnie lub nieściśle zredagowany. W takim przypadku – podobnie jak przy unieważnieniu aktu – należy wnieść odpowiedni wniosek do sądu. 

Jakie informacje zawiera akt małżeństwa?

Zgodnie z ustawą Prawo o aktach stanu cywilnego do aktu małżeństwa wpisuje się:

1) nazwiska i imiona osób zawierających małżeństwo, ich nazwiska rodowe, stan cywilny, miejsce i datę urodzenia oraz miejsce zamieszkania;

2) miejsce i datę zawarcia małżeństwa;

3) nazwiska i imiona oraz nazwiska rodowe rodziców każdej z osób wstępujących w związek małżeński;

4) nazwiska i imiona świadków;

5) nazwisko (nazwiska), które będą nosić osoby zawierające małżeństwo po jego zawarciu, oraz nazwisko, które będą nosić dzieci zrodzone z tego małżeństwa;

6) stwierdzenie, że osoby zawierające małżeństwo złożyły zgodne oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński.

Prawomocne orzeczenie o rozwodzie, unieważnieniu małżeństwa, o separacji i o zniesieniu separacji stanowi podstawę wpisania wzmianki dodatkowej do aktu małżeństwa.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »