| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Materiały budowlane dla powodzian zwolnione z VAT

Materiały budowlane dla powodzian zwolnione z VAT

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w którym nieodpłatna dostawa materiałów budowlanych dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi zostanie zwolniona z podatku od towarów i usług.

Każda firma która dokona takiej darowizny zostanie zwolniona z rozliczenia VAT. Ma to zachęcić do świadczenia pomocy na rzecz odbudowy powstałych zniszczeń i naprawy obiektów budowlanych.

Zwolnienie będzie miało zastosowanie do darowizn na rzecz osób fizycznych, które nie są podatnikami VAT, oraz podmiotów, które poniosły szkodę w obiektach, w których prowadzą działalność edukacyjną, kulturalną, w zakresie opieki społecznej, ochrony zdrowia opieki nad dziećmi, młodzieżą, czy zbiorowego zakwaterowania uczniów lub studentów. Darowizny zwolnione z VAT otrzymają też osoby budujące na innych gruntach niż dotkniętych powodzią, gdy odbudowa domów na terenach zalanych będzie niemożliwa.

Preferencja będzie uzależniona od złożenia darczyńcy zaświadczenia, że szkoda powstała przez powódź, a przekazywane towary są niezbędne do likwidowania jej skutków oraz że poszkodowany posiada tytuł prawny do obiektu. Zaświadczenia osobom fizycznym mają wydawać ośrodki pomocy społecznej.

Zobacz również serwis: Podatki

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a zwolnienie będzie obowiązywać do 30 września 2010 r.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »