| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Wsparcie obszarów wiejskich – nowelizacja

Wsparcie obszarów wiejskich – nowelizacja

Zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej, został przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Zaproponowano zmiany w kilku obszarach objętych ustawą z 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Zmiany te wynikają z doświadczeń zebranych w trakcie dotychczasowego procesu wdrażania i zarządzania PROW 2007–2013 oraz dostosowywania przepisów krajowych do zmieniających się regulacji unijnych.

Zgłoszone propozycje dotyczą działań wdrażanych w ramach tzw. podejścia Leader (chodzi o oddolne partnerskie podejście do rozwoju wsi) oraz instrumentów zapewniających skuteczne i prawidłowe zarządzanie PROW 2007-2013.

Nowe rozwiązania ustawowe zapewniają bardziej elastyczny podział środków w ramach PROW 2007-2013. Oznacza to, że na podstawie znowelizowanej ustawy minister rolnictwa będzie mógł w rozporządzeniu dokonać podziału środków programu na realizację tzw. nowych wyzwań, w tym również wsparcie dla inwestycji mających na celu przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych lub innych zdarzeń o charakterze siły wyższej. W efekcie te środki będą efektywniej wykorzystywane.

Zgodnie z przyjętymi zmianami w PROW 2007-2013, w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”, realizowane będą projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii oraz infrastruktury dla szerokopasmowego internetu na obszarach wiejskich. W ramach tego działania wykonywane będą także inwestycje dotyczące budowy, przebudowy, remontu lub wyposażenia targowisk. Aktualnie na jego podstawie możliwa jest realizacja projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami lub energii odnawialnej.

Kolejna zmiana dotyczy działania „Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa przez gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi”. Zmiana ta umożliwi realizację projektów dotyczących gospodarki wodnej, szczególnie z zakresu retencji wodnej. Modyfikacja działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” zapewni przekazanie środków na produkcję mleka.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rząd szykuje zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Rząd szykuje zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK