| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Ustawa o kontroli niektórych inwestycji

Ustawa o kontroli niektórych inwestycji

Sejm uchwalił ustawę o kontroli niektórych inwestycji, która zakłada ochronę strategicznych polskich spółek przed wrogim przejęciem.

Sejm przyjął m.in. poprawkę, zgodnie z którą podmiot prowadzący działalność gospodarczą, której przedmiotem jest przesyłanie paliw gazowych, będzie mógł być uznany za objęty ochroną. Opowiedział się ponadto za poprawką, by w skład komitetu konsultacyjnego, który jest organem doradczym, wchodził także przedstawiciel prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Listę spółek, które miałyby być objęte ochroną, ma ustalić rząd.

"Ta ustawa bez przyjęcia listy podmiotów strategicznych jest martwa. Nic się nie zmieni w sytuacji jakiejkolwiek spółki Skarbu Państwa, jeżeli rząd, minister skarbu nie przedstawi listy, na której będą wymienione spółki, które mają być chronione" - mówił w piątek poseł PiS Andrzej Jaworski.

Minister skarbu Andrzej Czerwiński podkreślał w piątek w Sejmie, że większość parlamentarzystów opowiedziała się za filozofią tej ustawy. "Uzyskaliśmy narzędzie do ingerencji w sytuacjach, gdy zachodzi ryzyko utraty kontroli nad spółkami niezbędnymi do zapewnienia bezpieczeństwa Polski" - ocenił Czerwiński, cytowany w piątkowym komunikacie MSP.

Zobacz serwis: Spółki

Resort skarbu wskazał w komunikacie, że ustawa dotyczy najważniejszych spółek z sektorów gazowego, elektroenergetyczny, chemicznego, petrochemicznego i zbrojeniowego.

"Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia, wykaz podmiotów podlegających ochronie, uwzględniając istotny udział danego podmiotu w rynku, skalę prowadzonej działalności, poważne zagrożenia dla fundamentalnych interesów społeczeństwa, jak również brak możliwości wprowadzenia środka mniej restrykcyjnego" - podkreśliło MSP.

"Umieszczenie podmiotu na liście, oznaczać będzie, że przejęcie dominacji nad podmiotem podlegającym ochronie czy też istotnego uczestnictwa w nim poprzez nabycie akcji czy udziałów, praw majątkowych dotyczących podmiotów czy też przedsiębiorstwa tego podmiotu, będzie wymagało zgłoszenia ministrowi skarbu. Będzie on mógł wydać sprzeciw wobec planowanej transakcji, jeśli zaistnieją przesłanki zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego wymienione w projekcie ustawy" - dodał resort.

Minister skarbu - jak podkreśliło MSP - będzie korzystał z opinii fachowego gremium opiniodawczego, jakim będzie komitet konsultacyjny, złożony z przedstawicieli organów publicznych właściwych ze względu na bezpieczeństwo i porządek publiczny. "Decyzje sprzeciwu podlegać będą kontroli sądowej" - zaznaczyło MSP.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawa o kontroli niektórych inwestycji. /fot. Fotolia
Ustawa o kontroli niektórych inwestycji. /fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Matylda Pawłowicz

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK