| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezdomność i mieszkanie komun. > Fundusze unijne wspomogą mieszkalnictwo

Fundusze unijne wspomogą mieszkalnictwo

Będzie więcej środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na remonty i tworzenie lokali dla najbiedniejszych oraz bezdomnych.

Komisja Europejska przeforsowała w Parlamencie Europejskim zmiany do rozporządzenia PE i Rady nr 1080/2006, które określało funkcjonowanie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Wprowadzone zmiany umożliwiają pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych na remonty lub budowę nowych lokali mieszkalnych dla społeczności marginalizowanych żyjących w trudnych warunkach, w tym bezdomnych. Te środki finansowe na rozwój budownictwa przeznaczonego dla najuboższych będą pochodziły z wykorzystywania funduszy strukturalnych w sferze mieszkalnictwa społecznego. Jest niezwykle istotny krok na przód, gdyż wcześniej nie wykorzystywano tych środków do tego typu celów.

Integracja społeczności zmarginalizowanych jest niezbędna

Parlament Europejski uzasadnił zmiany prawne faktem, że: „w niektórych państwach członkowskich mieszkalnictwo to decydujący czynnik integracji zmarginalizowanych społeczności żyjących na obszarach miejskich lub poza nimi. Konieczne jest zatem rozszerzenie kwalifikowalności wydatków na działania w zakresie budownictwa mieszkaniowego we wszystkich państwach członkowskich na rzecz tych społeczności, żyjących na obszarach miejskich lub wiejskich.”

Zobacz też: Pomoc społeczna

„Niezależnie od tego, czy wspólnoty mieszkają na obszarach miejskich, czy wiejskich, ze względu na bardzo niską jakość ich warunków mieszkaniowych wydatki na remonty oraz na zastąpienie istniejących budynków mieszkalnych, w tym zastąpienie ich nowymi budynkami, również powinny kwalifikować się do pomocy.”

Zmiany w prawie umożliwiają nie tylko rozwój budownictwa mieszkaniowego, ale także renowację już istniejących lokali mieszkalnych. Będzie możliwa zmiana przeznaczenia istniejących budynków stanowiących własność władz publicznych lub własność podmiotów o celach niezarobkowych na cele mieszkaniowe dla gospodarstw domowych o niskich dochodach lub osób o szczególnych potrzebach.

Dodatkowe 633 miliony euro dla Polski

Do Polski popłynie z Funduszy Europejskich dodatkowe 633 mln euro. Będzie to wyrównanie z tytułu wyższego niż przewidywano wzrostu gospodarczego. Wzrost gospodarczy w Polsce w latach 2007-2009 wyniósł 8 proc. Wkrótce Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przedstawi szczegółowy plan wydatkowania owych środków. 

Zobacz też: Nieruchomości

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK