| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > ABC Powiatu > Kiedy można wprowadzić w powiecie komisarza?

Kiedy można wprowadzić w powiecie komisarza?

Nadzór nad samorządem powiatowym wykonuje Prezes Rady Ministrów, wojewoda i w ograniczonym zakresie regionalna izba obrachunkowa. Jednym natomiast ze sposobów na unikniecie łamania prawa przez władze powiatu jest wprowadzenie zarządu komisarycznego.

Zasady nadzoru nad samorządem powiatowym określa ustawa z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. Zawiera ona rozdział 8 „Nadzór nad działalnością powiatu” i jak wynika z jego tytułu poświęcony on jest kontroli nad wykonywaniem przepisów prawa przez powiat.

Większość uprawnień nadzorczych nad samorządem powiatowym wykonuje Prezes Rady Ministrów, popularnie nazywany premierem. On też jest organem uprawnionym do wprowadzenia zarządu komisarycznego w powiecie. Nie może tego dokonać jednak w sposób dowolny.

Art. 84 przytoczonej wyżej ustawy określa procedurę jaka musi być spełniona aby można było powołać zarząd komisaryczny.

Zobacz również dział: Powiat

Organem uprawnionym do wprowadzenia zarządu komisarycznego jest premier. Warto jednak wiedzieć jakie przesłanki muszą być spełnione, aby można byłoby wprowadzić tak drastyczne rozwiązanie.

Zgodnie z art. 84 ustawy o samorządzie powiatowym zarząd komisaryczny można powołać w razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy powiatu.

Premier jednak nie może samotnie podjąć decyzji o zawieszeniu organów powiatu i wprowadzeniu zarządu komisarycznego. Z wnioskiem o wprowadzenie takiego rozwiązania musi wystąpić minister właściwy do spraw administracji publicznej. Jest to obecnie minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ustanowienie zarządu komisarycznego może nastąpić po uprzednim przedstawieniu zarzutów organom powiatu i wezwaniu ich do niezwłocznego przedłożenia programu poprawy sytuacji.

Zarząd komisaryczny można wprowadzić tylko na pewien oznaczony przez prawo okres. Prezes Rady Ministrów może bowiem zawiesić organy powiatu i ustanowić zarząd komisaryczny na okres do 2 lat, nie dłużej jednak niż do wyboru zarządu przez radę kolejnej kadencji.

Zobacz również serwis: Gmina

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Mieczkowska-Luto

Psycholog międzykulturowy, trener biznesu z 14-letnim doświadczeniem, licencjonowany trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, zastępca kierownika szkół trenerskich Ośrodka INTRA. Absolwentka Szkoły Warsztatu i Treningu Psychologicznego, Studium Treningu Interpersonalnego, Kursu Pomocy Psychologicznej, Akademii Analizy Transakcyjnej. Specjalizuje się w realizacji szkoleń m.in. z zakresu współpracy zespołowej, komunikacji, asertywności i efektywności osobistej i edukacji trenerów. Wykłada i prowadzi zajęcia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w zakresie podstaw treningu i warsztatu psychologicznego. . W pracy szkoleniowej korzysta ze sprawdzonych narzędzi diagnostycznych tj. D3TM (DISC Personality Assesment, TEAMS, VALUES). W zakresie tej metody jest jedną z trzech osób w Polsce mogących nadawać międzynarodowy certyfikat Certified Behavioral Consultant. Współautorka (z Agatą Kołodziejczyk-Stryjek) kursów w ramach Akademii Charaktery: Znajdź czas (poświęcony efektywności osobistej) oraz Własnym głosem (dotyczący autoprezentacji oraz radzenia sobie z nieśmiałością)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK