| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Umowy > Jak sprawdzić, czy klauzula umowna jest niedozwolona

Jak sprawdzić, czy klauzula umowna jest niedozwolona

Stosowanie przez przedsiębiorców klauzul niedozwolonych jest niestety częstym procederem. Jeżeli podpisana przez nas umowa zawiera krzywdzące postanowienia, warto sprawdzić, czy klauzula nie ma niedozwolonego charakteru.

Klauzule niedozwolone

W sytuacji, gdy w umowie konsumenta znajdą się postanowienia, które są niedozwolone warto zwrócić uwagę na nie przedsiębiorcy. Wszelkie takie niezgodne z prawem postanowienia umowne z mocy ustawy nie wiążą konsumentów.

Będą nimi wszelkie postanowienia zawieranej z konsumentem umowy, które nie zostały uzgodnione indywidualnie, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszając jego interesy.

Nie dotyczy to jednak postanowień, które określają główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.

Zobacz również serwis: Umowy

Kiedy klauzula jest niedozwolona

Nie zawsze jednak stwierdzenie, ze klauzula umowna jest niedozwolona jest proste. W takiej sytuacji warto skorzystać z rejestru klauzul niedozwolonych, który jest prowadzony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Są do niego wpisane wszelkie klauzule umowne, które zostały uznane za niedozwolone przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Oprócz tego warto również zwrócić się z pytaniem do Powiatowego (Miejskiego) Rzecznika Praw Konsumentów.

Postępowanie sądowe

Przede wszystkim jednak zarzut zawarcia w umowie niedozwolonej klauzuli umownej można podnieść w jakimkolwiek postępowaniu sądowym, w którym spieramy się z danym przedsiębiorcą.

Konsument wnosi pozew przeciwko przedsiębiorcy o nakazanie wykonania zobowiązania. Jednocześnie w postępowaniu sądowym podnosi zarzut, iż postanowienie dające przedsiębiorcy prawo do wypowiedzenia z ważnych przyczyn stanowi niedozwoloną klauzulę umowną.

Uznanie klauzuli za niedozwoloną sprawia, że nie wiąże ona w żaden sposób konsumenta.

Zobacz również serwis: Niedozwolone klauzule umowne

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »