REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo o ruchu drogowym

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kasowanie punktów karnych - będą zmiany jeszcze w 2023 roku

Punkty karne mają być usuwane po roku, a nie po dwóch latach - to jedna z najważniejszych dla wszystkich kierujących pojazdami zmian w prawie o ruchu drogowym. Podczas pierwszego czytania projektu nowelizacji 12 kwietnia 2023 r. komisja infrastruktury przyjęła poselską poprawkę w tej sprawie.

Na rynku przewozu osób na aplikację konieczne jest zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów

Z ok. 112 mln przejazdów rocznie i 19 mln użytkowników rynek przejazdów na aplikacje jest dziś wart 2,5 mld zł i szybko rośnie. Jednocześnie rośnie też liczba nieprawidłowości, w tym przestępstw o charakterze seksualnym popełnianych przez kierowców. Przepisy nie nakładają na pośredników wymogu weryfikacji najbardziej podstawowych dokumentów poświadczających legalność kierowcy i pojazdu, jakimi są wypis z licencji i identyfikator kierowcy taxi. Rząd przygotował co prawda nowe regulacje, które mają poprawić bezpieczeństwo, ale w ocenie ekspertów ZDG TOR będą one niewystarczające.

Przejazdy zamawiane przez aplikację - będą nowe przepisy

Przepisy przyjętej przez rząd nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym mają podnieść bezpieczeństwo pasażerów podczas przejazdów zamawianych przez aplikację. Co się zmieni?

Recydywa wykroczeniowa stwarza problemy

Recydywa wykroczeniowa polega na tym, że kiedy kierowca powtórnie popełni określone wykroczenie drogowe, zostanie ukarany mandatem o podwójnej wysokości. Jest to możliwe tylko w przypadku wykroczeń popełnionych po 17 września 2022 r., czyli po wejściu w życie nowych przepisów. Mimo to zdarzało się, że podwójnie karani byli kierowcy, którzy pierwsze wykroczenie popełnili przed tą datą. Ile było przypadków niewłaściwego stosowania przepisów?

REKLAMA

Nowa definicja skrzyżowania – wystąpienie RPO doczekało się odpowiedzi

Nowa definicja skrzyżowania budzi wątpliwości nie tylko kierowców, ale także i policji. Coś, co wcześniej nie było skrzyżowaniem, zostało za nie uznane przez prawo, np. połączenia międzyjezdniowe. Konsekwencją wątpliwości mogą być mandaty i punkty karne dla kierowców. W tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w ministerstwie infrastruktury. Resort przekazał odpowiedź na to wystąpienie.

Nowela prawa o ruchu drogowym z podpisem Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę Prawa o ruchu drogowym i ustawy o kierujących pojazdami - przekazała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Nowelizacja umożliwia przekazywanie z budżetu województw dotacji dla Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.

Sejm przyjął poprawki Senatu do noweli Prawo o ruchu drogowym

Sejm wprowadził poprawki do Prawa o ruchu drogowym, w tym zmianę zwiększającą limit na wsparcie budowy obwodnic miast w ciągach dróg wojewódzkich.

Nowe definicje w ustawie Prawo o ruchu drogowym

20 maja oraz 1 czerwca 2021 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zmiany zawarte w tych przepisach w istotny sposób wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

REKLAMA

Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

Jak jeździć po rondzie? Oto zestaw wskazówek!

Jak jeździć po rondzie? Czyli dziś zajmiemy się najważniejszymi zasadami obowiązującymi podczas jazdy po skrzyżowaniu o ruchu okrężnym.

Omijanie, wymijanie, wyprzedzanie, czyli podstawowe manewry na drodze

Każdy z manewrów wykonywanych na drodze ma swoją nazwę. Co one oznaczają i jak prawidłowo się posługiwać pojęciami znanymi w prawie? Dziś zajmiemy się podstawą, czyli omijaniem, wymijaniem i wyprzedzaniem.

Nakaz jazdy a kierunkowskaz - co mówią przepisy?

Znaki nakazu pokazują kierowcy kierunek, w którym może się poruszać. Skoro zatem prowadzący nie otrzymuje możliwości wyboru, powinien wrzucić kierunkowskaz do zasygnalizowania manewru? Choć związek między nakazem jazdy a kierunkowskazem jest mało oczywisty, nadal występuje!

Jazda na suwak i korytarze życia obowiązkowe od 6 grudnia 2019 r.

Wchodzące w życie 6 grudnia 2019 r. przepisy wprowadzają obowiązek tworzenia przez kierowców drogowych korytarzy życia i jazdy na suwak. Chodzi o ułatwienie służbom ratunkowym dotarcia do osób potrzebujących pomocy.

Nowe zasady tworzenia tzw. „korytarza życia” 2019 i 2020 r.

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Ustawa wchodzi w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia. Zmienią się zasady tworzenia "korytarza życia".

Hulajnogi na drodze - Ministerstwo Infrastruktury zapowiada nowelizację przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich pytał Ministerstwo Infrastruktury o to, jakie działania zamierza podjąć dla zapewnienia bezpieczeństwa pieszych na chodnikach oraz określenia zasad korzystania z elektrycznych hulajnóg. W odpowiedzi resort zapowiedział nowelizację Prawa o ruchu drogowym.

Hulajnogi elektryczne w Prawie o ruchu drogowym będą traktowane jak pojazdy

Hulajnogi elektryczne będą traktowane jak pojazdy; odpowiedni projekt zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym jest praktycznie gotowy - poinformował 30 maja 2019 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Hulajnoga elektryczna na chodniku – czy na pewno?

W prasie, ale i wśród przedstawicieli Policji panuje przekonanie, iż hulajnogą poruszać się można wyłącznie po chodniku, gdyż kierujący nią jest … pieszym, a hulajnoga nie jest pojazdem. Doszło nawet ostatnio do głośnej sprawy, gdy hulajnoga elektryczna potrąciła pieszą i ta ostatnia dostała mandat, prawdopodobnie za nagłą zmianę kierunku ruchu niezgodną z przepisami.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która zakłada miedzy innymi dalsze prowadzenie stacji kontroli pojazdów przez szkoły, centra kształcenia praktycznego i inne podmioty.

Umieszczanie reklam na budynkach i przy drogach - wymogi prawne

Przedsiębiorcy umieszczają swoje reklamy w różnych miejscach - na budynkach (także zabytkowych), przy drogach - i w różnej formie - tablice reklamowe, bilboardy, tablice świetlne (LED). Warto wiedzieć, jakich formalności trzeba dopełnić, by nie narazić się na sankcje za umieszczanie reklam bez wymaganych prawem pozwoleń na budowę lub zgłoszenia.

Odpowiedzialność kierowcy w wykroczeniu ujawnionym przez fotoradar

Uchwałą z dnia 30 września 2014 r. (sygn. akt I KZP) Sąd Najwyższy uznał, iż straż gminna, będąc zarządcą urządzeń kontrolno - pomiarowych (tzw. fotoradarów) posiada uprawnienia oskarżyciela publicznego w stosunku do właściciela pojazdu, który nie wskazał osoby kierującej w momencie popełnienia wykroczenia.

REKLAMA