| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Nakaz zapłaty > Niedoręczony nakaz zapłaty

Niedoręczony nakaz zapłaty

Niedoręczenie nakazu zapłaty sprawia, że bieg terminu na wniesienie sprzeciwu lub zarzutów nie zaczyna swojego biegu. Ma to znaczne konsekwencje dla pozwanego.

W praktyce sądowej nakaz zapłaty ma na celu szybkie dochodzenie roszczeń. Co do zasady pozwany o toczącym się postępowaniu dowiaduje się dopiero w chwili jego doręczenia.

Wydanie nakazu przez sąd nie oznacza zasadności żądań powoda. Dalszy los sprawy zależy w tej chwili od pozwanego. W terminie 2 tygodni od dnia doręczenia powinien on wnieść zarzuty (w postępowaniu nakazowym) lub w też sprzeciw (w postępowaniu upominawczym). W przeciwnym razie nakaz uprawomocni się. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nakaz nie został doręczony pozwanemu?

Niedoręczenie nakazu

W praktyce niejednokrotnie można spotkać się z sytuacjami nadużycia instytucji nakazu zapłaty.

Powód wniósł pozew do sądu, podając celowo nieaktualny adres pozwanego. Sąd wydał nakaz zapłaty, doręczając go jednocześnie na nieaktualny adres. Zgodnie z przepisami prawa po dwóch tygodniach od doręczenia nakaz uprawomocnił się. Pozwany dowiedział się o wydaniu nakazu zapłaty dopiero po miesiącu.

Zobacz również: Nakaz zapłaty od przedawnionego roszczenia

Wznowienie postępowania?

W takiej sytuacji częstym błędem może być próba odwrócenia skutków nakaz za pomocą skargi o wznowienie postępowania. W przypadku, gdy doręczenie nie nastąpiło skarga o wznowienie postępowania nie będzie uwzględniona.

Wynika to z prostej przyczyny. Skarga ta, przysługuje bowiem od prawomocnych orzeczeń sądu. Tymczasem w sytuacji opisanej powyżej nakaz zapłaty nie uprawomocnił się. Zgodnie bowiem z art. 491 (w zw. z art. 363) Kodeksu postępowania cywilnego nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym uprawomocni się po upływie terminu na wniesienie zarzutów.

W przypadku nakazu zapłaty wystawianego w postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty uprawomocni się po upływie dwóch tygodni na wniesienie sprzeciwu.

Tymczasem termin do wniesienia zarzutów (sprzeciwu w postępowaniu upominawczym) zaczyna biec od dnia doręczenia nakazu (odpowiednio art. 491 dla nakazu w postępowaniu nakazowym i art. 502 Kodeksu postępowania cywilnego w postępowaniu upominawczym). Przy braku doręczenia, nie rozpocznie się bieg terminu.

Zobacz również serwis: W sądzie

Wniosek o doręczenie nakazu

Jak wynika z powyższej analizy niedoręczony nakaz zapłaty pozostaje nieprawomocny. Tym samym bezzasadne jest wnoszenie skargi o wznowienie postępowania. Stanowisko takie zajął również Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 29 sierpnia 2000 r. (sygn. I CKN 629/00).

Dla pozwanego oznacza to, że po dowiedzeniu się o wydaniu takiego nakazu powinien wystąpić do właściwego sądu z wnioskiem o doręczenie nakazu, wskazując adres do doręczeń. Po doręczeniu nakazu będzie miał dwa tygodnie na wniesienie zarzutów/sprzeciwu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »