REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1927 nr 111 poz. 940

Rozporządzenie Ministra Reform Rolnych

z dnia 9 listopada 1927 r.

Tekst pierwotny

wydane w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości w sprawie ustalania wartości drzewostanów przy znoszeniu służebności w trybie przymusowym

Na mocy art. 57 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 lutego 1927 r. o zniesieniu służebności w województwie kieleckiem, lubelskiem, łódzkiem, warszawskiem i w zachodniej części województwa białostockiego (Dz. U. R. P. № 10, poz. 74) zarządza się co następuje:

§ 1.
Wartość pieniężną drzewostanów wysokopiennych starszych od lat 20 oraz drzewostanów odroślowych, przypadających do wydzielenia jako równowartość znoszonych służebności, ustala się na podstawie określonych w cz. 2 art. 37 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 lutego 1927 r. (Dz. U. R. P. № 10, poz. 74) cen sortymentów użytkowych oraz opałowych, jakie możnaby było otrzymać z danego drzewostanu.
§ 2.
1) Masę drzewną poszczególnych sortymentów w drzewostanie określa się przy pomocy powierzchni próbnych.

2) Ogólny obszar powierzchni próbnych w danym drzewostanie nie może być mniejszy od 2% powierzchni drzewostanu.

§ 3.
1) Wielkość powierzchni próbnej w drzewostanach wysokopiennych starszych od lat 20 oraz w drzewostanach odroślowych nie może być mniejsza od 0,5 ha, zaś w drzewostanach młodszych - od 0,01 do 0,5 ha w zależności od ich wieku.

2) Płazowiny z drzewostanem rębnym o powierzchni do 2 ha winny być całkowicie wyklupowane; w płazowinach o powierzchni od 2 do 10 ha należy wyklupować 50% powierzchni, - w większych zaś 25% powierzchni.

§ 4.
1) Ilość drzew modelowych na powierzchni próbnej nie może być mniejszą od dwóch.

2) Dla każdego drzewa modelowego należy określić ogólną miąższość oraz oddzielnie miąższość drewna użytkowego i drewna opałowego.

§ 5.
Wartość pieniężną drzewostanów wysokopiennych, których wiek nie przekracza 20 lat, ustala się na podstawie wartości użytkowej, jaką miałyby te drzewostany w wieku lat 21, obliczonej zgodnie z przepisem części 2 art. 37 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 lutego 1927 r. (Dz. U. R. P. № 10, poz. 74), przyjmując zasadę, że zwiększenie się wartości drzewostanów młodszych stoi w stosunku prostym do ich wieku.
§ 6.
Postanowienia niniejszego rozporządzenia winny być stosowane również w sprawach wszczętych przed wejściem jego w życie, jeżeli do tego czasu nie rozpoczęto opracowania projektu.
§ 7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Reform Rolnych: Witold Staniewicz

Minister Sprawiedliwości: A. Meysztowicz

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA